Ksenija Đerković o monografiji "Smak": Šumadijski bluz ulazi u istoriju

Rajko Vuković
Ksenija Đerković o monografiji "Smak": Šumadijski bluz ulazi u istoriju

Bilo je to davno, još kad sam bila mala. Moj otac je prikupljao skoro ceo život isečke iz novina, fotografije sa njihovih koncerata, zatim raznorazne intervjue i to se sve nalazilo u jednoj velikoj PGP-ovoj fascikli. Moram da priznam da je upravo ta fascikla nekako bila neprestano uz mene kroz ceo moj život, kao neki podsetnik.

Rekla je ovo za "Glas Srpske" umjetnica i novinarka Ksenija Đerković povodom nedavno objavljene monografije o legendarnoj grupi "Smak", objašnjavući kada se rodila ideja o pripremi ove raskošne knjige. Priređivač ovog antologijskog djela kaže da je nakon završetka studija želja za monografijom sve više rasla te da je znala da će se to kad-tad obistiniti.

- Uzgred, posle završenih studija novinarstva moja želja za tim je bivala sve veća i veća, i stalno sam imala u glavi da ću kad-tad napraviti monografiju grupe "Smak". Međutim, na to se čekalo sve do retrospektivne izložbe arhivske građe grupe "Smak" koja je bila povodom njihove pedesetogodišnjice postojanja, tačno pre dve godine, pod naslovom "Smak 50". Nekako sam znala i osećala da ću nakon izložbe morati početi ozbiljno da se bavim radom na monografiji - rekla je Đerkovićeva.

GLAS: Vi ste, kako ste sami rekli, dijete "Smaka". Kćerka ste našeg bubnjara, sada već i legende domaće scene Slobodana Stojanovića - Kepe. Kako je izgledalo odrastanje u porodici rok muzičara, na korak od pozornice, i zanima nas kakve su bile njegove reakcije kada je čitao monografiju?

ĐERKOVIĆ: Dok sam bila dete, zaista nisam razmišljala ko je on, jer se ponašao prema meni kao svaki drugi roditelj. Međutim, kada sam došla u tinejdžerske godine, onda sam polako počinjala da shvatam da je moj otac poznat u svetu muzike. Sećam se, kroz našu kuću i skoro pa ceo moj život su prolazili poznati muzičari, stalno su bila neka druženja, mnogi su kod nas spavali i ostajali čak po mesec dana zbog proba i to je dugo trajalo. Meni je to tada bilo sasvim normalno i nisam tome davala neki poseban značaj. Mislim da smo bili stvarno kao jedna prava porodica. Uzgred, ko je zapravo moj otac, najviše sam saznala radeći na ovoj monografiji i tek sad shvatam koliko je zapravo veliki i šta je sve prošao te kakav je bio njegov umetnički put. Što se tiče samih reakcija, zaista su odlične. Moram da spomenem da sam imala potpunu podršku članova grupe koji su bez ijedne upućene reči potpisali izjavu da su saglasni s tim da ja uredim  monografiju. Takođe, moj otac mi je dao ogromnu podršku i nije se mnogo mešao u sve to kao ni ostali članovi grupe. Doduše, jedino mi je pomagao u slučajevima kad nisam bila potpuno sigurna u neku određenu informaciju, inače je oduševljen svim ovim, mislim da mu to puno znači što sam baš ja to uradila. Jedno je sigurno, a to je da je ovom monografijom na neki način moj san  ispunjen.

GLAS: Kopati po arhivama domaće muzičke scene, nije lak posao, prilično je to neuređena i konfuzna oblast. Kako ste prošli kroz taj, može se reći, sizifovski posao i gdje ste pronašli pomagače da prikupite potreban materijal za ovaj iscrpan prikaz "Smakove" biografije?

ĐERKOVIĆ: Znate kako, kao što sam malopre rekla, imala sam u kući većinu arhivskog materijala i to je skoro pa cela knjiga, mogu slobodno reći, neka vrsta moje porodične arhive. Određene fotografije možda sam prikupljala i to sam mahom dobijala od mnogobrojnih ljubitelja, ali najviše mi je pomogao Milomir Mirić - Era i, naravno, moj grafičko-tehnički urednik Aleksandar Jekić.

GLAS: O "Smaku" se pisalo mnogo, još više se slušalo, ali koje su to zanimljivosti koje ljubitelji "Smaka" prije objavljivanja ove monografije nisu mogli saznati?

ĐERKOVIĆ: Mnoge zanimljivosti će pročitati u knjizi. Zaista mnogo ima njihovih anegdota sa turneja. Recimo,  dok su putovali u kombiju, zatim razne dogodovštine sa koncerata.  U knjizi baš postoji odeljak koji je upravo vezan za njihove anegdote. Zanimljiva će biti i ona mesta gde sam stavila pisma obožavalaca, to će još dodatno biti posebno kad se vidi kako se pisalo u to vreme, sedamdesetih godina, i šta su sve pisali. To je prosto jedan zlatni period kad je grupa "Smak" doživela najveći uspeh, pogotovo posle izdavanja "Crne dame" iz 1977.  Verujem da će čitaoci mnogo toga pronaći u ovoj monografiji, pored fotografija i novinskih članaka iz starih jugoslovenskih novina poput "Džuboksa", "TV revije" i mnogih drugih. U monografiji mogu da nađu ulaznice, plakate sa koncerata i razne zanimljivosti, zatim kako su nastajale pojedine pesme, ko je Biska po kojem je napravljena pesma i još dosta toga. Zaista jedan zbornik grupe "Smak", ako mogu tako da kažem,  koji se bavi periodom od njihovog nastanka 1971. godine pa do 2023. i postavljanja njihovih bista u Kragujevcu.

GLAS: Knjiga je pred publikom, kakve su prve reakcije struke i publike? Da li ste, na kraju krajeva, Vi zadovoljni urađenim kada su se radni utisci malo slegli?

ĐERKOVIĆ: Iskreno, prezadovoljna sam. Naravno, bilo je teških momenata tokom čitavog procesa na ovoj monografiji, ipak je bilo mnogo materijala, a trebalo je odabrati ono što je najbitnije za ljubitelje "Smaka". Posebno je bilo teško što se tiče finansija, ali su pomogli SOKOJ, grad Kraljevo, Narodni muzej Kraljevo i grad Čačak. Priznaću, bilo je teško prikupiti sva finansijska sredstva, što svaka monografija iziskuje jer je jako zahtevna, prvo zbog fotografija koje su crno-bele i u boji, drugo, obim knjige je 600 strana i to je na kraju ipak jako kvalitetno uređeno. Kritike publike su pozitivne,  maltene svi su "poludeli" za monografijom i sve žele da je imaju.

GLAS: Od kakvog će značaja biti ova monografija za neke mlađe generacije koje nisu baš imale priliku da poslušaju grupu "Smak"?  

ĐERKOVIĆ: Ova knjiga zasigurno ulazi u istoriju zato što je to prva knjiga ovog tipa u kojoj je obuhvaćen celokupni period grupe od njihovog nastanka pa do 2023. godine. Sigurno će značiti mlađim generacijama, studentima i, naravno, tek onim generacijama koje dolaze jer kroz ovu monografiju moći će da se upoznaju sa radom i kakav je to bio muzički put naših legendarnih muzičara.

 

PROMOCIJE

GLAS: Da li nakon beogradske promocije planirate neka nova predstavljanja knjige i gdje je mogu nabaviti zainteresovani ljubitelji ove vanvremenske muzike koju nam je podarila grupa "Smak"?

ĐERKOVIĆ: Planiramo promocije po čitavoj Srbiji. Naravno, i po mnogim gradovima bivše Jugoslavije, gde god da nas pozovu, mene i rok kritičara Branislava Baneta Loknera, mi ćemo se  vrlo rado odazvati. Knjigu mogu nabaviti putem "Fejsbuk stranice "Udruženje Smakovski Kragujevac" ili putem "Fejsbuk" profila Ksenije Đerković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana