Foto: Knjige putuju ka novim čitaocima
BANjALUKA - Putujući mini-ljetni sajam knjiga u organizaciji Udruženja izdavača Republike Srpske ovih dana privlači pažnju brojnih poklonika pisane riječi u Banjaluci.
U centru grada predstavilo se više od 35 izdavača, sa oko 3.500 najnovijih naslova iz prošle i ove godine, koji će već od sutra biti izloženi u Mostaru.
- Kao prvi grad ljetnog sajma knjiga odabrali smo Banjaluku, gdje na 12 štandova u "parkiću" ljubitelji knjige mogu da pronađu širok opus stručne, školske, dječije, ali i zabavne literature - rekao je za "Glas Srpske" organizator sajma knjiga Nenad Novaković.
Dodao je da Udruženje izdavača RS okuplja sve ono što je najvrednije u Srpskoj, a osnovni cilj je promocija domaćih izdavača.
Za namjenu promocije izdavača iz Republike Srpske kreiran je poseban štand, na kojem se može naći zanimljiva i kvalitetna literatura. Na svakom štandu su i popusti na sva izdanja, koji se kreću od 30 do 50 odsto, što je privuklo veliki broj poklonika dobre knjige.
- Od značajnih izdavača koji su se i ove godine našli na zajedničkom štandu Udruženja izdavača Republike Srpske su "Marso", "Klio", "Slovo", Zajednica "Vasa Pelagić", "Grafomark", "Glas Srpske", "Besjeda" i drugi.
Na ostalim štandovima se može naći literatura po veoma atraktivnim cijenama izdavača iz Sarajeva, ali i iz Srbije i Crne Gore.
- Jedan od ciljeva našeg mini-sajma knjiga je da u ovom ljetnom "mrtvom" periodu ponudimo građanima BiH najnovije i najatraktivnije naslove, a vjerujem da će zaista svako naći nešto za sebe - kaže Novaković.
Ovogodišnja manifestacija održava se pod okriljem Ministarstva civilnih poslova BiH i Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.
Poslije Banjaluke, mini-ljetni sajam knjiga se seli u Mostar, pa Trebinje, Sarajevo, Doboj i Zenicu.
- Istovremeno sa mini-sajmom knjiga održavaju se književne večeri i razgovori, koje organizuje svaka izdavačka kuća. Tako imamo jednu cjelovitu kulturno-književnu manifestaciju, koju će u septembru zaokružiti naučno-stručni okrugli sto "Kadrovi u kulturi i kulturnim institucijama u BiH" - rekao je Nenad Novaković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.