Ivana Jovanović: Izlet u renesansu

Aleksandra Rajković
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Ivana Jovanović: Izlet u renesansu

BANjA LUKA - U poslednje vreme često govorim: "Hoću da radim Šekspira!" Volela bih da se pozabavim nekim komadima smeštenim u barok ili renesansu. Za kostimografa je najteže raditi savremeni kostim. Želim da na sceni pokažem i svoje likovne mogućnosti. Zanimljivo je eksperimentisanje krojevima i tkaninama. Svaka epoha ima nešto specifično, a to je u renesansi raskoš, što je veoma zahvalno - rekla je za "Glas Srpske" kostimograf Ivana Jovanović.

Ona je honorarni saradnik u Narodnom pozorištu Republike Srpske, a diplomirala je na beogradskoj Akademiji lepih umetnosti, Odsek primenjene umetnosti, smjer scenski i savremeni kostim.     

Jovanovićeva ovih dana radi kostime za predstavu "Nije čovjek ko ne umre", čija će premijera sredinom ovog mjeseca biti na sceni "Petar Kočić" Narodnog pozorišta RS.

- Nova predstava nije posebno izazovna za mene kao kostimografa, jer je radnja smeštena u bolnicu. Morala sam da ispoštujem uniformu, piyame. Jedino mi je inspirativna bila medicinska sestra, koju glumi Vedrana Mačković-Zubović, pa sam se malo poigrala s njenim seksepilom, jer ona unosi život u bolničke sobe - kaže Jovanovićeva.

Iza ove kostimografkinje su dvije samostalne predstave u Narodnom pozorištu, "Staza divljači" i "Narodni poslanik".

- Kada sam tek dobila zadatak da radim kostime za predstavu "Staza divljači", bila sam oduševljena, jer sam mislila da ću raditi nešto u hipi fazonu. Onda sam shvatila da je to jedna drugačija priča, koja prikazuje niži društveni stalež koji pokušava da bude srednji. Morala sam da ispoštujem neka pravila, koja su vezana i za Nemačku, gde je smeštena radnja. Ali, šarenilo tekstilnih materijala koji podsećaju na sedamdesete godine nije svakodnevno - ispričala je Jovanovićeva.

Prema njenim riječima, za predstavu "Narodni poslanik" veže je i odlična saradnja sa rediteljem Nikolom Pejakovićem.  

- U "Narodnom poslaniku" sam potpuno pustila mašti na volju i imala sam skroz odrešene ruke - kaže Ivana.  

Ona je radila i kostime za predstavu "Braća" Gradskog pozorišta "Jazavac" iz Banje Luke.

- "Majka Hrabrost", koju je pre dve godine na sceni Narodnog pozorišta režirala Mira Erceg, bila je moja prva predstava, gde sam bila asistent Dragici Pavlović-Laušević. To mi je bilo kao vatreno krštenje, jer do tada nisam znala šta da odaberem, savremeni ili scenski kostim. Međutim, pri prvom kostimografskom ulasku u pozorište, odlučila sam da ću se baviti scenskim kostimom - rekla je Ivana Jovanović.

Beograd  

Ivana Jovanović je bila asistent kostimografa na nekoliko predstava u Srbiji. Riječ je o komadima "Lek od breskvinog lišća" u Malom pozorištu "Duško Radović", "Zamak" u Jugoslovenskom dramskom pozorištu, "Čarobno kresivo" u Pozorištu lutaka "Pinokio" i "Crnjanski ili Pajador" u Narodnom pozorištu u Kikindi.  

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.