Foto: Guča okuplja milione posjetilaca
BANjALUKA - Tradicionalni Sabor trubača u Guči ove godine od 13. do 22. avgusta proteći će u znaku jubileja, jer se održava 50. put. Program će početi podizanjem saborske zastave u petak, 13. avgusta, u deset časova kraj spomenika trubaču u centru Guče. Istog dana biće otvoren i Muzej trube u tom mjestu.
Generalni menadžer Sabora u Guči Dobrivoje Marinski rekao je za "Glas Srpske" da se na ovogodišnjem desetodnevnom saboru očekuje milion posjetilaca, a za ljubitelje trube pripremljen je bogat kulturno-umjetnički program.
- Pred nama je veliki broj koncerata. Izdvojio bih nastup "Zvezda Granda", koncert Bobana Markovića i sastava "Šantel", kao i spektakularni koncert Gorana Bregovića - istakao je Marinski.
Prema njegovim riječima, tom prilikom Bregović će promovisati svoj novi album album "Šampanjac", koji je pisan namjenski za ovaj događaj.
- Međunarodno takmičenje trubačkih orkestara, koje se organizuje prvi put, održaće se u četvrtak, 19. avgusta, a orkestri će se takmičiti za najbolju trubu sveta. Pojaviće se trubači iz 13 zemalja, kao i dva pobednika sa prošlogodišnjeg sabora - naveo je Marinski.
Orkestre će ocjenjivati petočlani žiri, a učesnici međunarodnog takmičenja imaće obavezu da sviraju dvije numere, jednu iz zemlje iz koje dolaze, a drugu srpsku. Polufinalno takmičarsko veče začiniće koncert slovenačke grupe "Manjifiko".
- U petak, 20. avgusta, priredićemo veliki ponoćni koncert. Za razliku od prethodnih godina, najbolje trubače Srbija neće birati poslednjeg dana manifestacije, već pretposlednje večeri Sabora, u subotu, 21. avgusta, od 21 čas - najavio je Marinski.
Novina ovogodišnjeg Sabora je što je RTV Pink dobila ekskluzivno pravo direktnog prenosa svih događaja sa Guče, dok pravo direktnog TV prenosa za Republiku Srpsku već treću godinu zaredom ima Radio-televizija Republike Srpske.
- Ove godine očekujemo veliki broj gostiju, a prema informacijama kojima raspolažem, slobodnih kapaciteta za smeštaj u Guči gotovo da više i nema. Međutim, mislim da to neće sprečiti ljubitelje trube da dođu na Sabor i uživaju u programu koji smo im pripremili - dodao je Marinski.
- Kao i prethodnih godina, u saradnji sa gradom Banjaluka i RTRS-om i ove godine reprizu Guče organizovaćemo i u Banjaluci. Tako će Banjalučani u zvucima trube moći da uživaju 29. avgusta, a nastupiće pobednik ovogodišnjeg Sabora, kao i Goran Bregović sa svojim orkestrom. Specijalni gost biće Severina - rekao je Dobrivoje Marinski.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike