Film u čardaku ni na nebu ni na zemlji

N. Simić-Žerajić, R. Tasić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Film u čardaku ni na nebu ni na zemlji

MOKRA GORA – Drugi dan Međunarodnog muzičko-filmskog festivala "Kustendorf" obilježio je film Emira Kusturice "Arizona drim", koji je prikazan u okviru programa "Retrospektiva velikana".

Pored Džonija Depa, koji igra u ovom filmu i koji je specijalni gost festivala, projekciju su pratili brojni istaknuti umjetnici, poštovaoci djela proslavljenog srpskog režisera i njegovi prijatelji.

Svi gosti su oduševljeni programom i organizacijom festivala, koji je, prema izjavama redovnih posjetilaca, svake godine sve bolji.

- U ovaj čardak ni na nebu ni na zemlji dolaze najpoznatije svetske filmske zvijezde i one manje iz tog sazvežđa. Ovde su već bili Mihalkov, Džarmuš, pa sad Dep. Svi dolete helikopterom i vide Srbiju, leteći po vedrom danu. Ovde se skupljaju i drugi umetnici, ovde se drže i seminari, vode diskusije. Dok je grad nastajao, tu je rođeno 50-ak dece - istakao je književnik Matija Bećković.

On je podsjetio da u Drvengradu postoji obdanište "Dr Nele Karajlić", a ispod njega "Kapor bar", nazvan po poznatom srpskom književniku.

- To je jedna čarolija koju je mogao da napravi samo jedan tako raznovrstan, energičan, maštovit umetnik kakav je Emir Kusturica, koji je neumoran i koji svoje vizije pretvara u stvarnost - kazao je Bećković.

Prema njegovim riječima, ove predjele je prije Kusturice ovjekovječio   Ivo Andrić, slikajući svojim prepoznatljivim stilom ljepotu rzavskih bregova, skladne linije ćuprije na Drini i mistični mir manastira Dobrun.

Među gostima festivala je i glumac Vuk Kostić.

- Velika je privilegija biti na ovakvom mestu, kao što je i privilegija što smo ugostili holivudskog glumca Džonija Depa. Sa Emirom sam dosta proputovao; bio sam s njim i u Kanu. To je izuzetno dragoceno iskustvo za mene. Uvek rado pratim i podržavam sve što on radi, pa tako i "Kustendorf". Posebno mi je drago što dolaze filmadžije sa raznih meridijana da osete čar prirode i ovu energiju -  naglasio je Kostić.

Glumica Gorica Popović istakla je da je veoma srećna što je došla na "Kustendorf" sa suprugom, koji je učesnik muzičkog dijela programa.

- Svi žele da vide Džonija Depa, ali naravno da to nije jedini razlog da se dođe na "Kustendorf". Mislim da je to jedna od najznačajnijih i najzanimljivijih kulturnih manifestacija kod nas. Izvanredno je osmišljen festival, pre svega koncepcijski. Ovo je jedan veliki energetski centar za koji sam sigurna da će trajati dugo - podvukla je Popovićeva.

Osnivač festivala Emir Kusturica naglasio je da je osnovna ideja "Kustendorfa" da se mladi autori sretnu sa već afirmisanim stvaraocima, koji su popularisali kinematografiju u cijelom svijetu. Oni su podstrek i ohrabrenje onima koji se tek bore za svoje mjesto u filmskoj industriji.

- Na ideju da napravim ovaj festival došao sam zato što sam znao da postoje mnogi filmovi mladih autora koji su na pragu komercijalnog života, koji naprave dobre filmove, a onda ih komercijala koriguje, pa izgube lični pečat, što je neophodno za dobar film. Namjera "Kustendorfa" je da im pomogne da do toga ne dođe - rekao je Kusturica.   

Glumica Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada Milica Grujičić istakla je da je koncept festivala plemenit jer pruža šansu mladim umjetnicima da ispolje svoju kreativnost.

- Festival ima i lepu duhovnu dimenziju jer se održava u ambijentu koji pleni i svojom arhitekturom i neiscrpnom energijom domaćina i gostiju koji se njom napajaju pri samom ulasku u Drvengrad i hram posvećen Svetom Savi na kraju glavne ulice - objasnila je Grujičićeva.

Drugi dan festivala protekao je i u znaku radionica, na kojima su o tajnama stvaranja dobrih filmova studentima iz cijelog svijeta govorili Džoni Dep i Emir Kusturica.

Danas na programu

U okviru pratećeg programa "Kustendorfa" danas u 13 časova biće održan "Filmski seminar Robert Flaerti". Film "Vreme koje preostaje" Elie Sulejmana biće prikazan u 17 časova u okviru programa "Savremene tendencije", a poslije filma, u 19 časova, sa ovim rediteljem biće održana radionica. U bioskopu "Prokleta avlija" od 21 čas prikazivaće se filmovi "Minuti poslije", "Naš brod je naša adresa", "Dobra volja" i "Sanjari". Muzički program počinje u 24 časa, a publici će se predstaviti francusko-španski bend "Os Festicultores Troupe".

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.