Favoriti Bond, Đango i Zvijeri

Aleksandra Rajković
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Favoriti Bond, Đango i Zvijeri

Banjaluka - Nominacije za “Oskara”, nagradu Američke filmske akademije, biće objavljene danas, mjesec prije uobičajenog termina, a od ove godine uvodi se elektronsko glasanje.

Brojne druge nominacije i nagrade, poput onih koje dodjeljuju udruženja producenata, glumaca, reditelja i kritičara, već su objelodanjene. Na tim listama se najčešće pojavljuju filmovi “Linkoln” Stivena Spilberga, mjuzikl “Jadnici” Toma Hupera, triler Ketrin Bigelou o lovu na Osamu bin Ladena, novi film o Džejmsu Bondu.

Na listama je i drama “Argo” Bena Afleka, “Đangova osveta” Kventina Tarantina, “Pijev život” Anga Lija, “Hobit” Pitera Džeksona... Kao predstavnici animiranih filmova pojavljuju se “Frankenvini” Tima Bartona, zatim “Diznijevi” - “Razbijač Ralf”, “Hrabra Merida”, “Pet legendi” i “Paranormalan”.

Srpski reditelji dali su svoju ocjenu filmova koji se pojavljuju na tim listama, ali i otkrili kojim ostvarenjima oni daju najviše šanse.

Mladi reditelj iz Banjaluke Saša Hajduković, koji je sa filmom “32. decembar” dobio brojne nagrade, dao je prognoze za “Oskara”.

- Nikada nisam bio dobar prognozer za “Oskara”. Volio bih da novi “Džejms Bond” dobije važne nagrade, pošto je zaista interesantan i pametan film. Sem Mendes je mudro režirao, ali gotovo sam siguran da neće ući ozbiljno ni u trku - rekao je Hajduković.

Smatra da novi film Ketrin Bigelou “Zero Dark Thirtdž” ili “Linkoln” Stivena Silberga nisu inovativniji i bolji od prethodnih ostvarenja istih reditelja.

- Spilberg više ne može da iznenadi. “Đangova osveta” Kventina Tarantina će sigurno biti interesantna, ali isto tako mislim da će biti previše neozbiljna za uštogljene članove Akademije. “Ljubav”, francusko-austrijski film Mihalea Hanekea, vjerovatno će dobiti neku nagradu - kazao je Hajduković.

Takođe predviđa da će se nezavisni “Silver Linings Pladžbook” isto umiješati sa nekom glumačkom nagradom ili nagradom za scenario, kao što su nekada dobili “Mala mis Sanšajn ili “Džuno”.

Autor filma “Ljubav i drugi zločini” beogradski reditelj Stefan Arsenijević za ličnog favorita izabrao je nezavisno ostvarenje.

- Nezavisni film “Zveri južnih divljina”, koji je prikazan i na Festivalu autorskog filma u Beogradu, zaista je odlično ostvarenje. Sveža debitantska priča reditelja Bena Zejtlina predstavlja filmsku bajku koja se bavi životom jedne devojčice u maloj zajednici u močvarama kod Nju Orleansa - rekao je Arsenijević.

Priča “Zvijeri” prati dešavanja za vrijeme velikog uragana “Katrina”.

- Siguran sam da “Zveri” imaju šanse da dobiju “Oskara”. Film celu katastrofu sagledava očima devojčice kroz posebnu i uzbudljivu vizuru. Govori i o životu cele te zajednice, koju čine ljudi koji ne žele da imaju išta sa civilizacijom - rekao je Arsenijević.

Istakao je da je film i vizuelno uzbudljiv, da je veoma dobro uklopljen rediteljski postupak, koji je neka vrsta dokumentarnog žanra.

- To mi je jedan od najboljih filmova koje sam gledao poslednjih meseci, a koji se pominje kao jedan od kandidata za nominacije za “Oskara”.

Prije glavne ceremonije dodjele nagrada, koja će biti 24. februara, biće održan tradicionalni ručak nominovanih 4. februara i dodjela naučnih i tehničkih nagrada 9. februara.

Glasanje

Papirni glasački listići biće u opciji i ove godine, a Akademija se nada da će olakšati proces glasanja uvođenjem elektronskog glasanja onlajn. U fazi prije nominacija članovi će i dalje glasati pomoću klasičnih papirića u osam kategorija (animirani dugometražni, animirani kratkometražni, kratki akcioni, dokumentarni kratkometražni, dokumentarni dugometražni, film van engleskog govornog područja, šminka/frizura i vizuelni efekti).

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.