Foto: Drvengrad: Talenat mladih ponovo u fokusu
Drvengrad - Treći festival klasične muzike "Boljšoj", na kojem će glavni gosti biti ruski pijanista Juri Rozum i violinista Nemanja Radulović, počinje danas u Drvengradu, na Mokroj Gori.
Više od 100 talentovanih mladih muzičara takmičiće se za Zlatnu, Srebrnu i Bronzanu matriošku, navodi se u saopštenju organizatora festivala, čiji je pokrovitelj i ove godine "Gazpromnjeft".
Tema takmičarskog dijela programa biće izvođenje klasičnih i savremenih ruskih kompozicija.
Najtalentovanije će proglasiti stručni žiri koji će ove godine činiti profesor Zoran Komadina, koncert majstor Beogradske filharmonije Miroslav Pavlović i Viktorija Matelinen, profesor muzičke škole iz Sibira.
Festival "Boljšoj", pored takmičarskog dijela, čini i bogat revijalni muzički i filmski program. Jutarnji časovi rezervisani su za projekcije kultnih ruskih filmova, a svake večeri, pod vedrim nebom, svoja virtuozna umijeća predstaviće svjetske zvijezde klasične muzičke scene.
Ovaj prestižni festival osnovao je reditelj Emir Kusturica s ciljem da mladim talentima iz muzičkih škola i akademija iz Srbije i Republike Srpske pruži priliku da se predstave stručnoj, ali i široj javnosti.
Ove godine festival proširuje svoje granice tako da će se, prvi put, u takmičarskom dijelu programa naći i učenici iz Rusije.
Na svečanom otvaranju festivala nastupiće Juri Rozum, trenutno jedan od najboljih svjetskih pijanista.
Rozum u svojoj bogatoj karijeri nosi niz priznanja i nagrada sa eminentnih svjetskih takmičenja, kao i istaknuto priznanje Rusije za "Cijenjenog umjetnika ruskog naroda" i medalje "Supreme Soviet".
Druge večeri festivala nastupiće violinista Nemanja Radulović uz pratnju Simfonijskog orkestra "Boljšoj", posebno sastavljenog za ovu priliku, uz dirigentsku palicu Srboljuba Srbe Dimića, šefa opere u Sijudad Meksiku.
Violinista Nemanja Radulović svjetski renome izgradio je izuzetnom virtuoznošću i smjelim, gotovo avanturističkim programom i za kratko vrijeme osvojio je veliki niz poštovalaca. Zbog svog jedinstvenog stila, s pravom se može nazvati "rokerom među klasičnim muzičarima".
Festival će u subotu, 11. jula, zatvoriti kvintet "Boljšoj" muzičkim oblikovanjem filma "Sreća" Aleksandra Medvedkina, a "No smoking orkestra" će se pobrinuti za dobru zabavu na samom kraju festivala. Kroz podršku festivalu "Boljšoj" kompanija "Gaspromnjeft" nastoji da podrži mlade i talentovane muzičare i na taj način doprinese povezivanju kultura Srbije i Rusije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.