Bogat program Šantiću u čast

Alekdandra Madžar
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Foto: Bogat program Šantiću u čast

Mostar - "Šantićeve večeri poezije", koje će biti održane od 7. do 15. septembra, u organizaciji Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva "Prosvjeta" Gradski odbor Mostar, ove godine obilježiće bogat program.

Rečeno je to na jučerašnjoj konferenciji za novinare gdje je bilo riječi o konkursu za Šantićevu nagradu, kao i značaju ovog priznanja.

Među učesnicima programa "Šantićevih večeri" je duvački kvartet pod pokroviteljstvom Beogradske filharmonije i po preporuci njenog direktora Ivana Tasovca.

Ljubitelji pozorišta moći će vidjeti monodramu "Ćorkan" u izvođenju sarajevskog glumca Harisa Burine i predstavu "Kvartet" Prijedorskog pozorišta. Dio programa posvećen je mostarskom pjesniku Osmanu Đikiću. Njemu u čast biće prikazan kratki crno-bijeli film, a biće priređeno i veče živih pjesničkih legendi regiona, te veče savremenih pjesnika.

Pažnju publike privući će i film "Moj brat Aleksa" u gradu na Neretvi. Pored toga, biće otvorena izložba posvećena onovremenim publikacijama mostarskih Srba u privatnoj postavci novinara Zlatka Serdarevića, okrugli sto o temi korelacije Šantićevog i našeg vremena, sa eminentnim jezikoslovcima i piscima.

Program "Šantićevih večeri" počeće 7. septembra dodjelom Šantićeve nagrade. Nagrada, po riječima potpredsjednika "Prosvjete" Veselina Gatala, sastoji se u novčanom dijelu, sumi od pet hiljada maraka, te simboličnih predmeta - Šantićevog štapa i šešira.

Drugi potpredsjednik SPKD "Prosvjeta" Gradski odbor Mostar profesor Ranko Čvoro kratko je podsjetio na tradiciju i značaj Šantića i "Šantićevih večeri" za promovisanje univerzalnih ljudskih vrijednosti i poboljšanje kulture življenja u Mostaru.

Portparol "Šantićevih večeri" Minja Pejanović kazala je da će se manifestacija velikim dijelom održati u Vladičanskom dvoru u Mostaru, u Šantićevom i mostarskom Brankovcu, te u prostorima HD "Herceg Stjepan - Kosača", na maloj sceni HNK i na lokacijama u Starom gradu, jednim dijelom i u Nevesinju.

Šantićevu nagradu dodijeliće prošlogodišnji dobitnik, pjesnik Đorđo Sladoje.

Izbor

U okviru programa "Šantićevih večeri poezije" biće predstavljeno dvojezično izdanje Šantićevih pjesama štampano i objavljeno u Češkoj Republici, čiji je izbor priredio dobitnik Šantićeve nagrade, pjesnik Stevan Tontić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.