
ISTOČNO SARAJEVO - Festival poezije za djecu i mlade u Istočnom Sarajevu pod motom "Čarobni svijet poezije Mire Alečković" biće održan danas i sutra (petak 21. marta), a posvećen je velikoj pjesnikinji povodom 100 godina od njenog rođenja.
Vitomir Mitrić, direktor "Forum teatra" koji je organizator festivala, rekao je danas da će ova manifestacija biti održana u Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo, Galeriji "Žarko Vidović" Istočna Ilidža i Osnovnoj školi "Sveti Sava" Istočno Novo Sarajevo.
- Osnovna ideja ovog projekta jeste to da srpski jezik približi djeci i mladima kroz poeziju, pisanu i izgovorenu riječ, kroz zanimljive i osmišljene sadržaje u procesu obrazovanja i vannastavnim aktivnostima. Sve se to dešava kako bi se pokrenula njihova kreativnost i mašta u pisanju poezije i učešće na konkursima za djecu i mlade - rekao je Mitrić.
Manifestacija će biti otvorena danas od 13 časova u Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo, uz učešće pjesnika za djecu Bore Kapetanovića, Todeta Nikoletića, Mirka Vukovića, Sanje Padrov Tešanović, Jove Čulića, Borisa Đorema, Marijane Petronić, Radenka Kela i recitatora "Forum teatra" Ilije Mimića. U muzičkom dijelu programa nastupiće Branimir Rosić sa programom "Leteća gitara", mališani vrtića "Mašin svijet" i Maša Milovanović koja će predstavljati Srbiju ove godine na dječijem festivalu "San Remo".
Poseban program za djecu "Poetsko carstvo Tode Nikoletića", posvećen svjetskom danu poezije, biće održan istog dana u 17.30 časova, takođe u Kulturnom centru, dok će program za građanstvo pod nazivom "Blagorodno poetsko veče" Mirka Vukovića, sa gostima, biti održano u Galeriji "Žarko Vidović" od 20 časova.
Zatvaranje manifestacije nosi simboličan naziv prema pjesmi Mire Alečković "Sve stvari i događaji, koliko god mali bili, mogu biti čarobni" i uz proglašenje pobjednika konkursa pod nazivom "Pjesme nagrađenih" biće održano 21. marta u foajeu OŠ "Sveti Sava" od 8.45 časova. Radove konkursa 23. Festivala poezije za djecu i mlade čitala je i ocjenjivala predsjednica žirija i magistar književno-istorijskih nauka Danijela Mrda. Mitrić naglašava da je projekat "Pjesnici u podkastu" inovativni programski sadržaj ove manifestacije u kome će profesori i analitičari poezije govoriti o temi "Značaj poezije u razvoju jezičke kulture i obrazovanja kod djece uz očuvanje tradicije". Ovaj događaj zakazan je za 10 časova u Centru za kulturu i informisanje Istočna Ilidža.
Mira Alečković (1924 - 2008) bila je srpska pjesnikinja, urednica, publicista i učesnica narodnooslobodilačke borbe.
Bila je jedna od najboljih učenica Desanke Maksimović i njena bliska prijateljica. Bila je predsjednica Udruženja književnika Srbije te predsjednica Saveza književnika Jugoslavije. Autor je više od 50 knjiga za mlade, a bila je urednica dječjih i omladinskih listova "Zmaj", "Mladost", "Pionir", "Poletarac".
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.