Foto: Agencije
LOS ANĐELES - Čuveni izdavač „Pingvin“ prije nekoliko mjeseci objavio je da je kultni pisac Tomas Pinčon napisao svoj prvi roman nakon više od 12 godina, a sada je zvanično potvrđeno da će se knjiga pod nazivom „Shadow Ticket“ pojaviti 7. oktobra.
U pitanju je deseta knjiga ovog legendarnog američkog romanopisca, a kao i njegove prethodne dvije, „Skrivena mana“ (2009) i „Probna faza“ (2013), ovo novo djelo je neka vrsta noar romana o privatnom detektivu.
Radnja je smještena u Milvokiju, tokom Velike depresije i prati Hiksa Mektagarta, privatnog detektiva, koji ima zadatak da pronađe Lindu Hop, nasljednicu bogatog proizvođača sira. Na kraju detektiv završava u Mađarskoj i nađe se upleten u zamršene odnose sa nacistima, sovjetskim agentima, britanskim špijunima, sving muzičarima, praktičarima paranormalnog i odmetnutim motoristima.
- Jedina svijetla strana za Hiksa je što je ovo zora ere big bendova, a igrom slučaja on je prilično dobar plesač. Da li će mu ovo biti dovoljno da mu omogući da se uz Lindu vrati u Milvoki i u svoj normalan svijet, koji možda više ne postoji, to je drugo pitanje, piše u najavi izdavača.
Ovaj 87-godišnji autor najpoznatiji je po svom remek-djelu iz 1973. godine „Duga gravitacije“, koje su neki kritičari nazvali najvećim poslijeratnim američkim romanom. U svom radu obradio je sve vrste tema, od muzike do matematike, često istražujući teorije zavjere i paranoju, stalno se igrajući žanrovima i stilovima.
Kultu oko njegovog rada doprinijelo je i to što je Pinčon uglavnom izbjegavao pažnju štampe otkako je njegov postmodernistički prvenac „V“ postao bestseler nakon objavljivanja 1963. godine. Tačnije, sredinom šezdesetih potpuno se povukao iz javnosti, a mjesto njegovog boravka je već više od pet decenije nepoznato. Dostupan je veoma mali broj njegovih fotografija i sve su iz njegove mladosti, tako da malo ko sem njegovih najbližih prijatelja i saradnika zna kako on danas izgleda. Ne daje intervju, niti izjave, a jedini vid javnog pojavljivanja u posljednjih pet decenija bilo je pojavljivanje njegovog lika u „Simpsonovima“, sa papirnom kesom na glavi.
Literaturu Pinčona karakterišu duge i složene prozne rečenice, čudna imena, ironični humor te teme poput ilegalne upotrebe droge, paranoje, rasizama, imperijalizam, religije, dekonstrukcija društva.
Njegova beletristička i publicistička djela koriste različite žanrove i pokrivaju širok dijapazon tema, uključujući istoriju, nauku i matematiku. Mnogi čitaoci i kritičari smatraju da je Pinčon jedan od najboljih savremenih pisaca i jedan od začetnika književnog postmodernizma, iako se on naravno nije izjašnjavao o tom pitanju. Dobitnik je Mekarturove stipendije, kao i Nacionalne književne nagrade, a često ga nazivaju redovnim kandidatom za Nobelovu nagradu za književnost.
BIOGRAFIJA
Tomas Ragls Pinčon Mlađi (1937, Glen Kouv, Njujork), kultni autor savremene američke proze, dvije godine je proveo u ratnoj mornarici prije nego što je diplomirao engleski jezik na Univerzitetu Kornel.
Pošto je krajem pedesetih i početkom šezdesetih godina 20. vijeka objavio nekoliko novela, započeo je rad na romanima, po kojima je danas najpoznatiji: „V“ (1963), „Objava broja 49“ (1966), „Duga gravitacije“ (1973), „Vajnlend“ (1990), „Mejson i Dikson“ (1997), „Protiv dana“ (2006), „Skrivena mana“ (2009) i „Probna faza“(2013).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike