Svijet se oprašta od posljednjeg tinejdžera dvadesetog vijeka

Branislav Predojević
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Svijet se oprašta od posljednjeg tinejdžera dvadesetog vijeka Foto: Agencije | Svijet se oprašta od posljednjeg tinejdžera dvadesetog vijeka

LOS ANĐELES - Američki glumac Džejmsa van der Bik, koji je tumačio Dosona Lirija u populanoj seriji "Dosonov svijet", krajem devedesetih preminuo je u 49. godini.

Van der Bik je u novembru 2024. godine objavio da mu je dijagnostikovan kolorektalni karcinom a njegova porodica je zvanično potvrdila da je preminuo

- Naš voljeni Džejms Dejvid van der Bik preminuo je mirno. Poslednje dane dočekao je pun hrabrosti, vere i dostojanstva. Ima mnogo toga da se podjeli u vezi sa njegovim željama, ljubavlju prema čovječanstvu i svetošću vremena. Ti dani će doći. Za sada molimo za mir dok tugujemo za našim voljenim mužem, ocem, sinom, bratom i prijateljem, piše na zvaničnom nalogu glumca.

Kejti Holms, koja je glumila sa njim u seriji "Dosonov svijet" od 1998. do 2003. Godine, takođe se oprostila s od svog glumačkog partnera.

-Teško je ovo shvatiti. Veoma sam zahvalna što sam podelila dio Džejmsovog putovanja. Ovo su neka od sjećanja, zajedno sa smijehom, razgovorima o životu, pesmama Džejmsa Tejlora avanture jedinstvene mladosti... Hrabrost. Saosjećanje. Nesebičnost. Snaga. Zahvalnost za život i akcije preduzete da se živi život sa integritetom da je život umjetnost, stvaranje lijepog braka, šestoro voljene dece, putovanje heroja. Oplakujem ovaj gubitak sa srcem koje nosi stvarnost njegovog odsustva i dubokom zahvalnošću za njegov otisak na njemu. Kimberli i djeci, uvek smo tu za vas. I uvek ćemo biti tu da vas obasipamo ljubavlju i saosjećanjea, napisala je Holms.

Koleginica Bazi Filips je napisala: "Džejms van der Bik je bio jedan od milijardu i zauvek će nam nedostajati i ne znam šta drugo da kažem. Jednostavno sam jako, jako tužna". Među ostalim zvijezdama koje su reagovale na Van der Bikovu smrt je i Riz Viterspun, izvršna producentkinja prednastavka serije "Legalno plavuša", u kojoj će Van der Bik posthumno glumiti, koja je rekla da je bila "slomljena" njegovom smrću.

- Kakav izvanredan, talentovan čovek koji je takođe pokazao veliku ljubaznost i gracioznost u svakom postupku.Molim se da svi anđeli čuvaju njegovu porodicu tokom ovog teškog vremena."

Glumačku slavu stekao je 1998. kada je igrao Dosona Lirija, mladog filmskog entuzijastu u izmišljenom gradu Kejpsajd u Masačusetsu, djeleći ekran sa Kejti Holms, Džošuom Džeksonom i Mišel Vilijams.

Autor kultne  serije je Kevin Vilijamson, a prikazivana je između 1998. i 2003. hodine i u velikoj je mjeri zalužan  za početak buma serija fokusiranih na tinejdžere krajem 1990-ih, koji se nastavio početkom novog milenijuma. Serija je imala šest sezona, osvojila je desetine nagrada, uz brojne pohvale na račun glumačke ekipe, ali se našala na udaru roditeljskih udruženja zbog eksciplitnog jezika i brojnih tema vezanih za sekusalnost mladih.

Glumac je rođen u Češiru, u Konektikatu, 8. marta 1977. godine. U osnovnoj školi je glumio u pozorištu, a sa 16 godina profesionalno je debitovao u drami Edvarda Olbija "Pozraga za suncem". Sledeće godine ostvario je filmski debi u komediji o odrastanju "Angus". Studirao je na Univerzitetu Dru, ali je napustio školu kako bi glumio u "Dosonovom svetu".

Serija koju je napisao Vilijamson, majstorska je potvrda njegovog scenarističkog talenta  i jedna je od tinejdžerska TV serija epohe koja se referisala na nasleđe Džona Hjuza i njegovog  pristupa omladinskom filmu ("Klub za doručak", "Lijepa u ružičastom") u kojem se kroz svijet mladih provače ozbiljnije teme poput otuđenja, depresije, nasilja, zavisnosti i sličnih "odraslih" tema.

Jedna od uloga za pamćenje dao je u filmu "Pravila privlačnosti", ekranizaciji kontroverznog romana Breta Iston Elisa "Pravila privlačnosti", gdje je odigrao Šona Bejtmena , jednog od glavnih likova.

Glumac se  kasnije pojavljivao i kao satirična verzija svog lika Dosona, uključujući u filmovima "Mrak film" i seriji "Ne veruj kučki u stanu 23.

Takođe je glumio u ostvarenjima "Varijeti bluz", "Teksaški rendžeri", "Milost", "CSI: Sajber", "Džej i Tihi Bob uzvraćaju udarac", "Zla kosa"  i brojnim drugim projektima. Van der Bik je bio otac šestoro djece, koje dobio u braku sa suprugom Kimberli od 2010. godine.

Ipak, kao glumac ostaće zapamćen dobri momak zaluđen filmom, emotivno razapet između dvije djevojke iz jednog vremena, kada se se serije gledale iz vikenda u vikend a tinejdžeri, nisu bili dehumnizovani poput onih iz "Beverli hilsa" i sličnih serijala.

Iako, jako talentovan, njegov kasnije umjetnički rad ostaće u sjenci role Dosona Lirija, poslednjeg tinejdžera dvadesetog vijeka. Ispostavilo se da novi milenijum, jednostavno nije bio svijet za Van der Bika.

Prevencija

Van der Bik se nakon otkrivanja dijagnoze aktivno uključio u prevenciju raka debeleog crijeva i važnost ranog skrininga ove zloćudne bolesti.

Pojavio virtuelno na dobrotvornom događaju ponovnog okupljanja ekipe serije Dosonov svijet 22. septembra, nakon što je bio primoran da se povuče sa događaja uživo zbog dva stomačna virusa koja je imao.

Na ponovnom okupljanju učestvovali su Mišel Vilijams, Kejti Holms, Džošua Džekson i Bazi Filips koji su uživo čitali pilot epizodu serije iz 1998. godine, a pridružio im se Lin-Manuel Miranda koji je zamenio Van der Beka. Događaj je prikupio sredstva za dobrotvornu organizaciju "F Cancer", a takođe je bio i počast njihovom kolegi iz glume.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.