Foto: Drama plod mašte o novom svijetu
Beograd - Naučna fantastika je veliko polje ispunjeno različitim ostvarenjima. Lepota onih koja su vredna je u jedinstvenom pogledu i verodostojnosti koja proizilazi iz sadašnjeg trenutka. Nadam se da smo u tom procesu i mi uspeli.
Rekao je ovo za "Glas Srpske" jedan od autora filma "Ozon" Mirko Milošević, ističući da im je naučna fantastika kao žanr omogućila da se u istraživanju alternativne realnosti i moguće budućnosti osjećaju slobodno i nesputano u izmaštavanju nekog novog svijeta koji ispunjava oba autora.
Postapokaliptična drama "Ozon" projekat je mladih autora iz Beograda Mirka Miloševića i Branka Sujića.
- Da bi "Ozon" ugledao svetlost dana, napravili smo prezentaciju filma na "Kikstarteru", sajtu koji omogućava kreativnim niskobuyetnim projektima da dođu do sredstava za realizaciju - kaže Milošević.
On smatra da će univerzalnost priče i ideja samog projekta, na osnovu svog kvaliteta, do 26. oktobra uspjeti da prikupi 8.000 dolara potrebnih kako bi film "Ozon" ugledao svjetlost dana.
Inspirisani ostvarenjima poput filmova "300" ili "Grad grijeha", u kojima se kombinuju realna i kompjuterski generisana slika, Sujić i Milošević snimili su svoj film na identičan način.
- Materijal je snimljen u "green screen" studiju "Galerije 12+", a prema prvobitnom scenariju i po konceptu, dobili smo početna sredstva od sekretarijata za kulturu, kako Skupštine grada Beograda, tako i republičkog ministarstva - otkriva Milošević, ali kaže da ta sredstva nisu bila dovoljna da se film završi.
Podršku filmu "Ozon" dao je i dobitnik "Oskara" za vizuelne efekte za film "Početak" Pol Frenklin, koji je na svom "Tviter" nalogu promovisao ovaj projekat.
- Vest o tome veoma nas je obradovala. S obzirom na to da već pet godina radimo na filmu, od toga tri u postprodukciji i da je ovo bila prva prilika da prikažemo dosadašnje rezultate u javnosti, vrlo nam je prijala podrška koju smo tom prilikom dobili - istakao je autor Branko Sujić i dodao sa su komentari na film većinom odlični.
Kako priča Sujić, sama činjenica da se projekat dopada i ljudima koji toliko znače u svijetu filma i vizuelnih efekata donosi potvrdu da je u pitanju film za koji se vrijedi boriti.
- Nadamo se da će naše iskustvo sa "Kikstarterom" pokazati da se filmovi mogu uspešno finansirati i kroz zainteresovanost društva da pomogne. Trenutno je interesovanje za "Ozon" na "Kikstarteru" prilično veliko, ali još uvek imamo dug put pre nego što obezbedimo sva sredstva da se film uspešno završi - ispričao je Sujić.
Od novca skupljenog na "Kikstarteru" autori će okončati rad na postprodukciji slike, montaži zvuka, finalnom miksu i kolor korekciji, koliko je još ostalo da se priča o "Ozonu" privede kraju.
- Film traje oko 26 minuta i zasad svega četiri člana ekipe rade na njegovoj postprodukciji. Kada bude bio završen, "Ozon" će najpre obići filmske festivale, a potom, sa "creative commons licencom" moći će da se preuzme sa interneta - ispričao je Sujić.
Milošević za "Ozon" kaže da je po mnogo čemu film iznenađenja, koji se oslanja na uticaje više različitih žanrova.
- Nadamo se da će neuobičajen način pričanja priče, sa akcentom na vizuelnom prikazu unutrašnjih stanja glavnih junaka, biti osveženje za publiku - poručuje Milošević i dodaje da se svi zainteresovani više mogu informisati na ovim linkovima: http://www.kickstarter.com/projects/ozonproduction/ozone i http://www.ozonethemovie.com/
- Glavne uloge u filmu tumače Petar Benčina, Sofija Rajović i Radivoje Čupić. "Ozon" je film bez dijaloga, tako da je najveći akcenat bio na veštini glumaca da se izraze pokretom i mimikom, a da to ostane uverljivo. Ove glumce smo izabrali zbog njihove sposobnosti da stvore snažne i verne likove, kao i da deo karakternih crta likova nose u sebi i prirodno - kaže Branko Sujić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike