Foto: Bernardu Bertolučiju nagrada za životno djelo
Berlin - Evropska filmska akademija dodijelila je italijanskom reditelju Bernardu Bertolučiju nagradu za životno djelo, javio je Tanjug.
Kako se navodi u saopštenju Akademije, Bertoluči od filma "Prije revolucije" iz 1964. godine "nije prestao da oblikuje naš pogled na svijet".
Prvu nominaciju za "Oskara" dobio je filmom "Konformista" iz 1970. "Posljednji tango u Parizu", dvije godine kasnije, bio je nominovan za dva "Oskara" i izazvao je veliko interesovanje kako publike tako i kritike. Još veću pažnju pobudio je filmom "1900" u kojem glume Robert de Niro, Žerar Depardje i Bert Lankaster, a zatim i "Posljednjim kineskim carem" koji je 1987. osvojio devet "Oskara", tri BAFTA nagrade, francuskog "Cezara", kao i specijalnu nagradu žirija na prvoj dodjeli evropskih filmskih nagrada 1988. godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Najnovije vijesti iz rubrike