Multimedijalna izložba "Utisci" Borisa Mijatovića u Kući Milanovića u Banjaluci

Sanja Mikić
Dodaj glassrpske.com kao Google izvor
Kuća Milanovića / "Utisci" Boris Mijatović Foto: Promo | Kuća Milanovića / "Utisci" Boris Mijatović

BANjALUKA – Izložba "Utisci" beogradskog umjetnika Borisa Mijatovića biće svečano otvorena u 23. maja, sa početkom u 19 časova, u prostoru banjalučke Kuće Milanovića.

Ova postavka publici donosi jedinstveno multimedijalno iskustvo koje na inovativan način povezuje fotografiju i zvuk kroz intimne zapise nastale tokom autorovih putovanja, svakodnevnih opažanja i ličnih doživljaja.

Prvi utisak kao spoj statičnog kadra i zvuka

Polazeći od ideje prvog utiska, kao neposrednog i neobrađenog osjećaja koji nastaje u samom trenutku susreta sa određenim prizorom, Mijatović svojim fotografijama pridružuje autorske zvučne kompozicije. Ovi audio-zapisi ne ilustruju puko ono što je viđeno na fotografijama, već ga emotivno i perceptivno dodatno proširuju.

Na taj način, statični fotografski kadar dobija potpuno novu vremensku i čulnu dimenziju, dok posmatrač prestaje da bude samo pasivni nijemi svjedok i postaje aktivni učesnik u oblikovanju sopstvenog doživljaja ove izložbe.

Intiman prostor percepcije preko mobilnih telefona

Poseban i izuzetno zanimljiv segment ove postavke čini zvučna komponenta koja je dostupna putem specijalizovane digitalne platforme. Posjetioci će ovoj platformi moći da pristupe veoma jednostavno, koristeći svoje mobilne telefone i slušalice.

Ovakav savremen način slušanja stvara intiman prostor percepcije za svakog pojedinca i omogućava potpuno individualno iskustvo dijaloga između slike i zvuka, izolovano od spoljašnjih uticaja.

Biografija autora Borisa Mijatovića

Autor izložbe, Boris Mijatović, završio je studije snimanja i dizajna zvuka na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Kao kompozitor i dizajner zvuka, u svom profesionalnom radu primarno je fokusiran na oblast primijenjene muzike, kao i na kreiranje zvuka za film i druge vizuelne medije.

Paralelno sa ovim angažmanima, Mijatović veoma uspješno razvija i svoj autentični fotografski izraz, pažljivo istražujući složene odnose između slike, atmosfere i ličnog doživljaja konkretnog prostora. Upravo iz nasušne potrebe da svojim fotografijama pruži intimniji i subjektivniji kontekst, proistekao je i ovaj projekat "Utisci", koji kroz neraskidivi spoj fotografije i zvuka oblikuje jedinstveno multimedijalno iskustvo.

Regionalna turneja izložbe i korisne informacije

Izložba "Utisci" je prije banjalučke premijere već uspješno predstavljena publici u Beogradu i Kamniku, a nakon gostovanja u Banjaluci, postavka će biti prikazana i pred zagrebačkom publikom. Organizatori ovog događaja u gradu na Vrbasu su Kuća Milanovića i produkcijska kuća "Sonet".

Svi zaintresovani posjetioci treba da imaju na umu da je za potpuno praćenje i doživljaj izložbe potrebno ponijeti sopstveni mobilni telefon i slušalice. Ulaz za sve posjetioce je potpuno besplatan, a izložba će u Kući Milanovića biti otvorena za javnost sve do 3. juna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.