Foto: Usmrtio pješaka vozeći neregistrovan džip
Kotor Varoš - Pješak Rade Kuzmić (70), iz zaseoka Cvjetovica kod Kotor Varoša, poginuo je kada ga je udario džip "suzuki samurai" kojim je upravljao njegov poznanik Branko Božić iz Grabovice kod Kotor Varoša na putu Kotor Varoš - Travnik u Grabovici 13. januara.
Nesreća se dogodila oko 18 časova uoči proslave Pravoslavne nove godine na mjestu udaljenom nekoliko stotina metara od škole u Grabovici, kada se Kuzmić vraćao kući. Prema nezvaničnim informacijama, "suzuki" je bio neregistrovan, a vozač je navodno bio pod uticajem alkohola.
Tokom uviđaja utvrđeno je da je vozač "suzukija" zakačio pješaka koji se kretao iz suprotnog smjera. Od udara pješak je pao na asfalt i preminuo. Vozilo je sletjelo u kanal i prevrnulo se, a vozač je lakše povrijeđen.
Uviđaj na licu mjesta obavili su pripadnici lokalne policije iz Kotor Varoša u prisustvu dežurnog tužioca.
U banjalučkom Okružnom tužilaštvu potvrdili su da se nesreća dogodila 13. januara u popodnevnim časovima i da je pokrenuta istraga o njenim uzrocima.
- Nakon nesreće tužilac Aleksandar Simonović naredio je da se obave sva potrebna vještačenja te vanredni tehnički pregled vozila. Naređena je i obdukcija tijela preminulog koja će biti obavljena u Zavodu za sudsku medicinu RS. Uzeta je i krv vozača "suzukija" pa će poslije analize biti poznato da li je i u kojem obimu on bio pod dejstvom alkohola - rekli su u tužilaštvu.
Očevici nesreće su ispričali da je udar u pješaka bio silovit.
- Pješak Kuzmić se kretao kolovozom iz pravca Kotor Varoša prema Šipragama. U trenutku je naišao "suzuki" koji se kretao velikom brzinom iz pravca Travnika i udario ga. Sve se desilo ispod table na kojoj piše "pazi djeca" čime se od vozača traži da smanje brzinu i pažljivije upravljaju vozilima - rekao je mještanin Grabovice Pantelija Mirković.
Drugi mještani Grabovice kazali su da je prizor poslije nesreće bio stravičan. Na mjestu pada Kuzmića ostala je velika lokva krvi.
- "Suzuki" se kretao brzo i čini mi se da je samo malo zakačio pješaka koji je od siline udara odletio nekoliko metara dalje i pao na asfalt. Pretpostavljam da je udario glavom o podlogu. Odmah smo mu prišli, ali vidjelo se da je mrtav, bilo je krvi svuda. Priča se da je pješak Kuzmić bio malo popio, a i da je vozač "suzukija" bio pijan. Niko to sada tačno ne zna - kazao je mještanin Grabovice koji nije želio da se predstavi i dodao da se "suzuki" prevrnuo u kanalu na bok, ali da je vozač izašao nepovrijeđen i da je bio u šoku.
Na mjesto nesreće ubrzo su stigli sin nesrećnog Kuzmića, policija i ekipa Službe hitne pomoći, ali niko nije mogao da mu pomogne.
Mještani su rekli da su se Branko Božić i Rade Kuzmić poznavali odranije. Kuzmić je bio iz zaseoka Cvjetovica, a Božić živi u naselju Grabovica.
Mještani sela Grabovica kroz koje vodi regionalni put Travnik - Kotor Varoš kazali su da pored njihovih kuća svakodnevno vozila prolaze krećući se velikom brzinom.
- Iako je znak ograničenja brzine 50 kilometara na čas, većina ih se kroz selo kreće i do 100 kilometara na čas. Prije dva dana mladić iz Šipraga "golfom 4" polomio je ogradu kod komšije i odvalio stub. On je, srećom, lakše povrijeđen, ali je uništio vozilo i ogradu - rekao je mještanin Grabovice Pantelija Mirković.
On je dodao da do sada nije bilo težih nesreća, ali da je bilo nekoliko slijetanja vozila s kolovoza.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.