Foto: Ubicama italijanskog bankara biće suđeno u Sloveniji
LjUBLjANA - Zlatanu Blagojeviću (30) iz Doboja i Ljiljani Đalić (29) iz Zagreba, državljanima BiH koji su uhapšeni u Crnoj Gori zbog sumnje da su ubili italijanskog bankara Roberta Menikalija, biće suđeno u Sloveniji.
Oni su uhapšeni 11. jula u okviru međunarodne policijske akcije "Trst".
Ovo su juče saopštili predstavnici policija Republike Srpske, Slovenije i Italije na konferenciji za novinare u Ljubljani.
Načelnik Uprave kriminalističke policije MUP-a RS Zoran Mandić kazao je da se policija RS u akciju razotkrivanja ubistva italijanskog bankara uključila 4. jula.
- Otkrili smo u kojoj prodavnici je prodat mobilni telefon, a zatim i na auto-otpadu u Jelahu kod Doboja pronašli automobil ubijenog Menikalija, što su bila dva ključna dokaza protiv osumnjičenih - kazao je Mandić i dodao da su brzom provjerom podataka uspjeli da identifikuju osumnjičene za ubistvo.
Naglasio je da će sav pronađeni dokazni materijal biti ustupljen slovenačkoj policiji.
Direktor Uprave kriminalističke policije MUP-a Slovenije Jurij Ferme naglasio je da je ovaj slučaj otkrića osumnjičenih za ubistvo dokaz uspješne saradnje policije Slovenije sa policijom RS.
Šef Odjeljenja italijanske državne policije iz Trsta Mario Bo je rekao da je osnovni trag praćenja nestalog bankara bila njegova bankovna kartica, te saznanja iz Slovenije da je posljednji put viđen sa državljanima BiH.
On je ovom prilikom zahvalio policijama Slovenije, Hrvatske, Republike Srpske i Crne Gore zbog uspješnog rasvjetljavanja ubistva bankara Menikalija iz Italije.
Nestanak Menikalija prijavljen je 19. juna ove godine, kada je napustio svoj dom, uz objašnjenje da putuje u Sloveniju sa namjerom da svoj automobil proda Zlatanu Blagojeviću.
Slovenačka policija je kontrolom kamera na graničnim prelazima i benzinskim pumpama utvrdila da se nestali bankar sastao sa Blagojevićem i Đalićevom koji su poslije toga, isto veče, u Menikalijevom "mercedesu" napustili Sloveniju.
Njih dvoje su ponijeli Menikalijev mobilni telefon i bankovne kartice, sa kojih su uzaludno pokušali da uzmu novac prije izlaska iz Slovenije. Na osnovu Menikalijevog mobilnog telefona koji se nalazio u ukradenom "mercedesu", policajci iz Hrvatske su locirali mjesto gdje se nalazi vozilo. Na osnovu dojave policije Hrvatske, policija MUP-a RS je na auto-otpadu "AE" u Jelahu, u okolini Doboja, pronašla vozilo u kojem je bio mobilni telefon. Izvor blizak istrazi je potvrdio da je Blagojević vlasniku ovog auto-otpada prodao "mercedes" ubijenog.
Tijelo Menikalija, koji je nestao 19. juna, pronađeno je 8. jula na području Nove Gorice u Sloveniji.
Zlatan Blagojević i Ljiljana Đalić uhapšeni su 11. jula u Crnoj Gori na osnovu informacija Policije RS.
Njima je u Višem sudu u Podgorici određen ekstradicioni pritvor koji može da traje 18 dana, mada može da bude produžen do 40 dana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.