Foto: Svjedok vidio Jošila da puca iz pištolja
BANjALUKA - Slavko Ilić, radnik na benzinskoj pumpi "Parma trend" u banjalučkom naselju Rakovačke bare, u blizini koje je 24. aprila ove godine došlo do pucnjave u kojoj je ubijen Nedeljko Ćulum (19), izjavio je u petak da je te večeri vidio mladića u crnoj trenerci kako izlazi iz džipa zlatne boje i puca, te da je kasnije čuo da je to bio Jovan Jošilo.
Ilić je to rekao svjedočeći u banjalučkom Okružnom sudu na suđenju Slaviši Ćulumu (26) i ostalim učesnicima pucnjave u kojoj je ubijen Nedeljko Ćulum.
Za ubistvo Nedeljka Ćuluma optužen je Jošilo, kojem se sudi u odvojenom procesu, dok su brat ubijenog Slaviša Ćulum, Dejan Kostić i Dejan Čajić optuženi za pokušaj ubistva Jošila.
Ilić je pojasnio da je mladić koji je izašao iz džipa prvo ispalio dva do tri hica prema autoputu Banjaluka - Klašnice, a zatim još nekoliko prema kontejneru na benzinskoj pumpi.
- Kako bih se sklonio otišao sam u kafić na pumpi i čuo rafal. Kada se sve završilo naišao je "fijat" svijetle boje u kome su bila tri ili četiri mladića - rekao je Ilić i dodao da prije toga nije čuo pucnje.
Njega je tužilac Miodrag Bukarica upozorio na to da je u policiji rekao da je "fijat" bio zelene boje i da je na suvozačevoj strani bio otvoren prozor na koji se naslonio mladić i držao pušku uperenu u vazduh.
Na pitanje tužioca šta je tačno, Ilić je rekao prvo da je tačno ono što je rekao u policiji, a potom da je tačno šta govori u sudnici.
Iskaz je dao i Dragan Bosančić, takođe radnik pume "Parma trend", ali je i on govorio drugačije nego u policiji. U policiji je rekao da je prvo čuo pojedinačne pucnjeve, a zatim rafalnu paljbu. U petak je u sudu, ipak, kazao da nije siguran da je čuo rafalnu paljbu.
Policajac Radiša Stokanić je ispričao da se 24. aprila uveče, dok je radio u kontroli saobraćaja, pored njega i kolege u Rakovačkim barama zaustavio džip "čiroki" smeđe boje na kome su bila vidna oštećenja od vatrenog oružja.
- Iz njega je izašao mladić i zatražio pomoć. Govorio je: "Pomagajte, pobiće nas, spasite djevojku". U ruci je držao pištolj i rekao sam mu da odloži oružje, a on je u jednom trenutku repetirao pištolj, izvadio okvir i ubacio ga u torbu djevojke govoreći: "Nosite to, budi čovjek, platiću koliko treba". Brzo sam zgrabio pištolj iz torbe i odnio ga u službeno vozilo - ispričao je Stokanić i dodao da je tek kasnije čuo da je to bio Jošilo.
Svjedok tužilaštva Milan Rujević kazao je da se 24. aprila u prijepodnevnim časovima u garni hotelu "Paša" sastao sa ubijenim Nedeljkom Ćulumom i optuženim Dejanom Kostićem i otišao u Prijedor, te da je uveče od Slaviše Ćuluma čuo za pucnjavu.
- Ne znam da li sam ja zvao Slavišu ili on mene kada sam se vratio iz Prijedora. Uveče smo se Slaviša, Dejan Čajić i ja sastali u naselju Paprikovac u Banjaluci. Čekao sam ih u automobilu. Slaviša je nosio automatsku pušku i otišli smo u naselje Motike i pušku ostavili kod vodotornja, a potom sam njih dvojicu ostavio kod Žutih zgrada na Petrićevcu - rekao je Rujević.
Optuženi Kostić je ponovo tražio premještaj iz zatvora u Doboju u zatvor u Banjaluku, ali je sud odbio njegov zahtjev.
Predsjednik sudskog vijeća Vesna Stanković rekla je da je svjedok Indira Arnautović putem svog advokata zatražila da bude zaštićeni svjedok "jer joj prijete i jer je psihički istraumirana".
Ona je tražila da svjedoči putem video-linka ili da bude pročitan njen iskaz.
Arnautovićeva je Jošilova djevojka, koja je bila s njim kada je došlo do pucnjave.
Sudija je kazala da je nesporno da je ona psihički istraumirana, jer je bila u vozilu tokom pucnjave. Zatražila je od tužilaštva i odbrane da se izjasni o njenom zahtjevu, a odluku o njenom svjedočenju sud će donijeti naknadno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.