Foto: Poništena presuda za aferu „Vitol”
Banjaluka - Presuda kojom je bivši direktor Rafinerije nafte Brod Ilija Drpa (64) osuđen na dvije godine zatvora zbog svjesnog zaključivanja štetnog ugovora sa kompanijom “Vitol” Ženeva, a bivši ministar privrede, energetike i razvoja RS Milan Bogićević (50) na godinu i po zatvora zbog nesavjesnog poslovanja, ukinuta je u Vrhovnom sudu RS.
Prvostepena presuda Bogićeviću i Drpi izrečena je u martu prošle godine u banjalučkom Okružnom sudu. Na ovu presudu žalbu je uložilo tužilaštvo i odbrana. Vrhovni sud je uvažio žalbu odbrane i ukinuo presudu.
Novo suđenje u ovom predmetu zakazano je u Vrhovnom sudu za 24. april.
Specijalni tužilac RS Svjetlanka Bijelić kazala je “Glasu Srpske” da su nezadovoljni odlukom Vrhovnog suda. Naglasila je da će ponovo tražiti osuđujuću presudu za Drpu i Bogićevića.
- Prvostepeni sud je iznio valjane i opravdane razloge za osuđujuću presudu. Nemamo komentara na odluku Vrhovnog suda - rekla je Bijelićeva.
Prema prvostepenoj presudi, sud je smatrao da je dokazano da su Drpa i Bogićević znali da zaključivanjem ugovora sa “Vitolom” može nastupiti šteta po Republiku Srpsku. Navodi se da je usljed zaključivanja pomenutog štetnog ugovora i djelovanjem optuženih Republika Srpska oštećena za oko 20 miliona maraka.
U obrazloženju prvostepene presude navedeno je da je Drpa znao da ne može ispuniti obaveze iz ugovora o uslužnoj preradi nafte zbog stanja u rafineriji, kao i da ne može ostvariti dogovorene rezultate o kvalitetu nafte i prodaji naftnih derivata. Dodaje se da je Bogićević kao ministar dao garanciju “Vitolu” da će rafinerija ispuniti svoje obaveze, iako je znao da on ne može dati takvu garanciju.
Prema navodima u prvostepenoj presudi, Drpa je kao direktor Rafinerije 5. decembra 2003. godine u Londonu sa zastupnicima firme “Vitol” Ženeva zaključio ugovor o uslužnoj preradi nafte, prihvatajući uslove ugovora za koje je unaprijed znao da su štetni po Rafineriju i da se ne mogu ispoštovati.
Bogićević se tereti da je u svojstvu ministra svjesnim kršenjem zakona odobrio izdavanje garancije od strane resornog ministarstva u ime Vlade RS, iako nije imao saglasnost Vlade. Zbog toga je nastala višemilionska šteta za Republiku Srpsku.
Prvostepenom presudom u ukupnu štetu koja je stavljena na teret optuženima nisu uvršćeni milioni koji su iz pozajmice “Vitola” kasnije izdvojeni, između ostalog, za isplate plata, te milioni koji su bili u nafti, nakon što je Drpu smijenio visoki predstavnik za BiH.
Zbog neizvršenja ugovornih obaveza kompanija “Vitol” pokrenula je 28. jula 2006. godine sudski spor protiv Rafinerije nafte Brod i RS pred nadležnim sudom u Londonu radi nastale štete i gubitka većeg od 115 miliona dolara.
Poslije tužbe uslijedila je nagodba između Vlade RS i “Vitola”, kojom je Ministarstvo finansija RS u ime tuženih isplatilo na račun međunarodne kompanije gotovo 27,4 miliona dolara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.