Petorki uhapšenoj u akciji „Klaster" određen kućni pritvor

Nebojša Tomašević
Petorki uhapšenoj u akciji „Klaster" određen kućni pritvor

SARAJEVO - Sud BiH odbio je prijedlog Tužilaštva BiH da odredi pritvor petorici uhapšenih u akciji „Klaster" te im je umjesto toga odredio mjere zabrane i kućni pritvor.

Kako je saopšteno iz ove pravosudne institucije mjere zabrane određene su Dušanu Periću, Zoranu Kaliniću, Vladimiru Stojanoviću, Goranu Laloviću i Ljubiši Todoroviću.

- Te mjere predviđaju zabranu napuštanja boravišta, takozvani  kućni pritvor, zabranu posjećivanja određenih mjesta ili područja. Osumnjičenima se zabranjuje da posjećuju zgrade ili prostorije visokoškolskih obrazovnih institucija u BiH. Zabranjeno im je i preduzimanje određenih poslovnih aktivnosti ili službenih dužnosti, na način da se osumnjičenima zabranjuje obavljanje svih oblika službenih i poslovnih aktivnosti povezanih s visokoškolskim obrazovnim institucijama. Osumnjičenima se zabranjuje sastajanje i kontaktiranje na bilo koji način s drugim osumnjičenim licima u ovom krivičnom postupku, kao i kontaktiranje na bilo koji način sa svjedocima Tužilaštva BiH - saopštio je Sud BiH

Dodaje se da će izrečene mjere zabrane trajati dok za njima postoji potreba ili do nove odluke Suda. Ističe se da će se  provjera opravdanost izrečenih mjera  vršiiti svaka dva  mjeseca.

Osim pomenute petorke u akciji su bili uhapšeni Vojislav Škrbić, Denis Pračić, Dragan Ilić, Mirko Tufegdžija, Vaso Pajić i Selma Otuzbir-Mecan  kojima je tužilaštvo predložilo mjere zabrane.

Iz suda nije saopšteno kakva je odluka donesena po tom prijedlog, ali se nezvanično saznaje da su mjere zabrane koje tražilo tužilaštvo uvažene.

Svi oni su uhapšeni u akciji „Klaster" zbog sumnje u izdavanje lažnih diploma fakultetskih ili drugih ustanova. Radi se o radnicima i visokim zvaničnicima univerzitetskih i fakultetskih ustanova u BiH

Glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić rekao je da je istraga pokazala kako se diploma inžinjera kupovala i na benzinskim pumpama.

On je na konferenciji za novinare rekao da se u okviru istražnih radnji došlo do dokaza da u BiH postoji organizirana kriminalna grupa koja se bavi prodajom diploma. On je između ostalog rekao da su uhapšeni osumnjičeni i za pranje novca, te organizovani kriminal, za šta je predviđena kazna 10 i više godina.

Prema informacijama iz istrage osumnjičene  terete da su za novac omogućili većem broju osoba koje nikada nisu studirale da dobiju diplome određenih visokoškolskih ustanova, a pretpostavlja se da su tako zaradili između blizu milion maraka.  Pretpostavlja se da je diplome dobilo najmanje 50 osoba koje nisu ni studirale, a sumnja se da su pojedini plaćali oko 30.000 evra za "brzo školovanje". Nezvanično se saznaje da da su u svemu učestvovali i policijski inspektori, koji su se, u okviru istrage „prerušili u studente" te upisali na fakultete i uspjeli dobiti lažne diplome za veoma kratko vrijeme.

Prema nepotvrđenim informacijama akcijom su obuhvaćeni  Nezavisni univerzitet Banjaluka – „NUBL", Univerzitet za poslovne studije -  „UPS", "Prometej" i Univerzitet za poslovne studije i menadžment – „PIM", „Prometej", Panevropski univerzitet „Aperion" iz Banjaluke, te  Internacionalni univerzitet Travnik, Internacionalni univerzitet Distrikt Brčko, „CKM" Mostar i „Union Mostar".

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana