Hapšenja zbog zločina u Štrpcima

B92, Dnevni avaz
Hapšenja zbog zločina u Štrpcima

Beograd - U Srbiji je uhapšeno pet, a u BiH 10 osoba osumnjičenih da su 1993. iz voza na relaciji Beograd-Bar izveli 20 ljudi i potom ih ubili, potvrđeno je za B92.

"Otmica u Štrpcima" je naziv za zločin od 27. februara 1993. godine u kome su pripadnici srpskih paravojnih jedinica pod komandom Milana Lukića, uz logističku pomoć države Srbije, oteli grupu putnika iz voza 671 na relaciji Beograd–Bar.

MUP Srbije je saopštio da su uhapšeni G.L. (1956), J.L. (1953), Lj.V. (1962), D.V. (1960) i D.Đ. (1975).

Među uhapšenima su nekadašnji pripadnici vojske Republike Srpske i policije, kao i pripadnici paravojne formacije "Osvetnici" kojom je komandovao Milan Lukić: komandant interventne višegradske brigade Boban Inđić, brat haškog osuđenika Milana Lukića Gojko Lukić, i komandant Višegradske brigade Luka Dragićević.

Za otmicu i ubistvo putnika u Štrpcima za sada je odgovarao jedino Nebojša Ranisavljević iz Despotovca.

On je 9. septembra 2002. po presudi Višeg suda u Bijelom Polju, osuđen na 20 godina zatvora.

Milan Lukić je u Haškom tribunalu već osuđen na doživotnu kaznu zatvora zbog zločina u Višegradu.

Hapšenje je izvedeno u saradnji tužilaštava za ratne zločine Srbije i Bosne i Hercegovine, koja su za ovaj slučaj formirala poseban istražni tim, a uključena je i posebna ekipa pripadnika MUP-a Srbije.

Oteti putnici, 18 Bošnjaka i jedan Hrvat, potom su likvidirani. Većina ubijenih su bili državljani Srbije i Crne Gore i bili su uglavnom iz Priboja, Prijepolja, Beograda i Podgorice.

Među njima je bilo i državljana Bosne i Hercegovine. Posmrtni ostaci 16 putnika još nisu pronađeni, dok su posmrtni ostaci Rasima Ćorića i Jusufa Rastodera pronađeni u jezeru Peručac. Nekompletni ostaci trećeg putnika Halila Zupčevića su takođe pronađeni u jezeru Peručac.

U tom zločinu ubijeni su: Halil Zupčević, Senad Đečević, Esad Kapetanović, Iljaz Ličina, Fehim Bakija, Rifat Husović, Ismet Babačić, Šećo Softić, Adem Alomerović, Rasim Ćorić, Fikret Memović, Fevzija Zeković, Džafer Topuzović, Muhedin Hanić, Safet Preljević, Nijazim Kajević, Zvjezdan Zuličić, Jusuf Rastoder i Tomo Buzov.

Među ljudima izvedenim iz voza je bio i jedan crnac čija je sudbina nepoznata.

Uhapšeno desetoro u BiH

Po naredbama Tužilaštva BiH i Tužilaštva za ratne zločine Srbije, jutros je istovremeno sprovedena policijska akcija u kojoj je lišeno slobode više osumnjičenih osoba, od čega desetoro u BiH.

Dva tužilaštva u ovom predmetu su formirala zajednički istražni tim, koji je oko godinu dana, intenzivno, na području BiH i Srbije, u saradnji sa policijskim agencijama iz dvije države, prikupljao dokaze o počiniteljima zločina, koji je bio nerasvjetljen 19 godina.

Detaljnom i temeljnom istragom prikupljeni su dokazi o počiniteljima ovog zločina, a tužioci iz Sarajeva i Beograda, koji vode predmet, u stalnom su kontaktu od početka akcije hapšenja u ranim jutarnjim satima.

Među osumnjičenima ima visoko rangiranih vojnih rukovodilaca VRS iz tog perioda, kao i direktnih izvršilaca koji su učestvovali u surovim mučenjima i kasnijim egzekucijama žrtava koje su nakon ubistva bačene u rijeku Drinu.

Iz kabineta srpskog tužilaca izraženo je zadovoljstvo zbog uspješnog rada zajedničkog tima, koji je uspio da rasvetli zločin, te je na taj način donio nadu i pravdu porodicama žrtava, koje već dvije decenije tragaju za posmrtnim ostacima svojih najbližih i pozivaju na otkrivanje i kažnjavanje počinitelja. Osumnjičeni će danas biti predati postupajućim tužiocima, koji će ispitati osumnjičene, te nakon toga donijeti odluku o pokretanju predloga za određivanje mjere pritvora.

Tužilaštva BiH i Srbije nastavljaju zajedničku saradnju na otkrivanju i procesuiranju predmeta ratnih zločina, a o ostvarenom rezultatu biće informisani MKSJ, MMKS, kao i Savjet bezbjednosti UN-a

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana