• Ekonomija
  • Finansije

EU uvela novu gornju granicu za plaćanja u gotovini, prijete ozbiljne kazne

Piše: Blic 27.04.2025 11:32
Foto: EU uvela novu gornju granicu za plaćanja u gotovini, prijete ozbiljne kazne

BRISEL - Većina većih kupovina danas se obavlja karticama ili elektronskim putem, ali još uvijek postoje situacije u kojima ljudi čuvaju novac u kešu – recimo, kad štede za automobil, tehniku ili neku drugu vrijednu stvar, prenosi Blic.

Međutim, ako odluče da takvu kupovinu plate u gotovini, ubuduće moraju biti posebno oprezni.

Naime, EU je donijela odluku da ograniči maksimalni iznos gotovinskih transakcija na 10.000 evra, u cilju borbe protiv pranja novca. Do sada su se ovakve transakcije često obavljale bez dokaza o porijeklu novca, što je otvaralo prostor za zloupotrebe.

Prema novim pravilima, svaki prenos gotovine u iznosu od 10.000 evra ili više biće dozvoljen samo ako se uz njega priloži važeći identifikacioni dokument, a kupac mora da pruži i informacije o poreklu novca. U suprotnom, transakcija neće biti moguća – a moguće su i zakonske posljedice.

Iako će određene izuzetke imati poslovni korisnici i pojedine privatne prodaje, banke i finansijske institucije i dalje savjetuju da se veće sume novca prenose isključivo putem elektronskih uplata, jer je na taj način moguće pratiti tok novca i izbeći pravne komplikacije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.