Proizvođači, prerađivači i institucije Srpske kroz projekat "Naše je bolje" jačaju domaću proizvodnju  

Milijana Latinović
Foto: Ilustracija

BANjALUKA - Podrška domaćoj proizvodnji jedini je način očuvanja ekonomske stabilnosti usljed poremećaja na svjetskom tržištu koji utiču i na našu privredu, ocjena je proizvođača, prerađivača i predstavnika institucija Srpske koji promovišu domaće kroz projekat "Naše je bolje".

Projekat koji ima za cilj da promoviše kvalitetne domaće proizvode i podiže svijest građana o kupovini istih, Privredna komora RS uspješno realizuje još od 2009. godine.

Generalni sekretar Privredne komore RS Dragana Kokot na istakla je da je cilj sastanka koji je danas održan u banjalučkom hotelu "Meriot", da sa predstavnicima ministarstava poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, trgovine i turizma, te ministarstva privrede i preduzetništva, koji su dugogodišnji partneri u projektu, kao i sa predstavnicima trgovačkih lanaca i domaćim proizvođačima usaglase aktivnosti projekata koji će imati za cilj aktivnu kampanju o značaju, dostupnosti i kvalitetu domaćih proizvoda. Naglasila je da su do sada postignuti veliki rezultati u ovoj kampanji.

- Povećava se udio učešća domaćih proizvoda ne samo u smislu zastupljenosti u marketima nego i u ostvarivanju ukupnih prihoda za oko 20 odsto - rekla je Kokot. Istakla je da i kada nije jeftiniji, domaći proizvod je zdraviji, jer se za razliku od EU, kod nas u rpoizvodnji hrane ne koriste pesticidi koji su zabranjeni.

Pomoćnik ministra poljoprivrede za resor poljoprivrede, prehrambene industrije i ruralnog razvoja Zoran Maletić rekao je da kupujući domaće proizvode novac ostaje u Srpskoj. Osvrćući se na poteze Srbije koja je od 1. aprila krenula u akciju označavanja mesa sa domaćih farmi u marketima i mesnicama, Maletić kaže da i Srpska ima pravilnik koji bi uskoro trebalo da pretrpi određene promjene.

- Imamo pravilnik o deklarisanju i označavanju, dopunićemo ga kako bi proizvodi koji sadrže minimum 50 odsto sirovine domaćeg porijekla mogli biti označeni kao domaći - pojasnio je Maletić.

Direktor Prehrambene industrije "Sava Semberija" iz Bijeljine Stevo Filipović rekao je da je suština da stanovništvo u Srpskoj shvati značaj kupovine domaćih proizvoda.

- Trudimo se da sve što možemo da obezbijedimo iz Lijevča Polja, Podgradaca, Srebrenice ili Semberije otkupimo i platimo proizvođačima u dogovorenom roku. Oko 85 odsto godišnje proizvodnje izvozimo na najzahtjevnija tržišta - rekao je Filipović. Kupovinom domaćih proizvoda, dodao je Filipović, puni se i budžet Srpske.

- Svo voće i povrće, izuzev crvene paprike roge uspijevamo da obezbijedimo sa domaćih njiva. Tu papriku uvozimo isključivo iz Srbije. Dešavanja u Ukrajini dovela su do poskupljenja repromaterijala koji diktira cijenu gotovog proizvoda, tako da kalkulacije koje napravimo danas, već sutra ne važe - kazao je Filipović.

Generalni menadžer marketa "AS" Svejtlana Ćurković rekla je da na svojim policama nude domaće proizvode, najviše iz prehrambene industrije.

- Došlo je do velikih poremećaja na tržištu. Borimo se da ostanemo konkurentni, da stimulišemo domaću proizvodnju. Zbog dešavanja na globalnom nivou pojedine životne namirnice se traže više nego obično. Trudimo se da sve obezbijedimo i da ispoštujemo ograničene marže – rekla je Ćurkovićeva.  

Ona je dodala da je teško procijeniti za koliko će cijene pojedinih proizvoda rasti i dodala da već pristižu cjenovnici za maj.

- Oko deset do 20 odsto poskupiće mliječni proizvodi i sirevi iz uvoza, a porašće i cijene brašna, ulja i mesa – kazala je Ćurkovićeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana