Prioritet vakcine protiv pneumokoka i HPV-a

Danijela Bajić
Prioritet vakcine protiv pneumokoka i HPV-a

BANjALUKA - Republika Srpska u kalendar obavezne imunizacije planira da uvrsti vakcine protiv pneumokoka i humanog papiloma virusa (HPV), što će, prema riječima ljekara, spriječiti brojna oboljenja, ali i spasiti živote.

Pedijatri pozdravljaju namjeru nadležnih da u Srpskoj, kao što je to slučaj u regionu, u kalendar obavezne imunizacije uvrste i vakcinu protiv pneumokoka, opasne bakterije koja može da izazove čak i meningitis i sepsu, a s obzirom na to da sve više žena obolijeva od raka grlića materice, ginekolozi smatraju da sa uvođenjem vakcine protiv HPV-a ne treba dugo čekati.  

Kao prioritet za uvođenje novih vakcina u kalendar obavezne imunizacije djece i omladine, u Institutu za javno zdravstvo RS navode vakcine protiv pneumokoka i HPV-a.

- U prethodnom periodu započete su aktivnosti na uvođenju ovih vakcina u kalendar obavezne imunizacije ali su zaustavljene izbijanjem pandemije i usmjeravanjem svih aktivnosti na odgovor na pandemiju. Nadamo se da ćemo u skorije vrijeme ponovo pokrenuti aktivnosti kako bi kalendar vakcinacije bio proširen navedenim vakcinama - kazala je za “Glas Srpske” epidemiolog u Institutu Jela Aćimović. Ona je naglasila da Institut u saradnji sa resornim ministarstvom neprestano radi na unapređenju i promociji imunizacije te podizanju svijesti stanovništva kako bi se povećao obim imunizacije u okviru redovnog i obaveznog kalendara.

Pedijatar Slavojka Keleman - Glamočić kaže da pneumokok izaziva masu respiratornih infekcija kod djece, od infekcija sinusa i ušiju, do upale pluća, zbog čega bi vakcina u kalendar obavezne imunizacije trebalo što prije da bude uvedena.

- Trenutno nema neke posebne mjere zaštite protiv tih bolesti. Pojedini roditelji, svoje mališane vode u Srbiju i Hrvatsku i vakcine protiv pneumokoka plaćaju po 150 KM - kazala je Keleman - Glamočić.

Prema riječima ginekologa Branke Vukmanović, vakcine su oduvijek spašavale živote.

- S obzirom na sve veći broj oboljelih žena od karcinoma grlića maternice, vakcina protiv humanog papiloma virusa je više nego dobrodošla. Ova vakcina, kako bi se spriječila infekcija a samim tim i mogućnost obolijevanja od raka, trebalo bi da se primi prije prvog seksualnog odnosa - kazala je Vukmanović.

Moderne formulacije

U Srpskoj se imunizacija sada provodi protiv tuberkuloze, difterije, tetanusa, velikog kašlja, morbila, rubeole, zaušnjaka, virusnog hepatitisa B, dječije paralize i bolesti koje izaziva hemofilus influence tip B, koja je i posljednja koja je uvedena u obavezni kalendar.

- Posljednjih desetak godina uvođene su modernije formulacije već postojećih vakcina poput petovalentne vakcine, odnosno vakcine koja u jednoj dozi sadrži vakcine protiv pet zaraznih bolesti (DTaP-IPV-HiB). Takođe, umjesto oralne polio vakcine uvedena je inaktivno polio vakcina, koja sadrži inaktivirane čestice virusa, a broj doza prilagođen je u skladu sa najnovijim preporukama - rekla je Jela Aćimović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana