Руске власти откриле узрок погибије планинара из БиХ

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Агенције

МОСКВА, ЗЕНИЦА - Тешко је дати објективну процјену, али по мом мишљењу, временски услови, нагла промјена атмосферског притиска и ниске температуре вјероватно су одиграли велику улогу. Можда је међу њима владала извјесна паника. Ни њихова опрема није била сасвим адекватна.

Укратко:

  • Руски спасилац сматра да су вријеме, притисак и хладноћа вјероватно допринијели трагедији.
  • У Русији је покренута истрага о погибији пет планинара из Зенице.
  • Тијела страдалих још нису враћена у БиХ.
  • Шта ће показати истрага о узроцима несреће?

Рекао је то Мухамат Гулијев, шеф јединице Елбруског тима за претрагу и спасавање на великим висинама руског Министарства за ванредне ситуације и међународно признати спасилац.

Како преносе руски медији, он је истакао да на Елбрусу разлика у температури буде и већа од 30 степени.

Иначе, у Наљчику је одржан брифинг са представницима регионалних огранака Министарства за ванредне ситуације, Истражног комитета, Министарства унутрашњих послова и Министарства за одмаралишта и туризам Кабардино-Балкарије.

Такође, напоменуто је да је покренута истрага због погибије зеничких планинара.

У трагедији угашено пет живота

Подсјећамо, петоро планинара из Зенице погинуло је у суботу, 25. јула, током успона на планину Елбрус у Русији, док су само двије особе, из групе која је кренула освојити овај врх, преживјеле.

Животе су изгубили Мелиха Чаушевић, Алма и Денис Окановић, Алмир Кривдић и Нермин Талам. Двоје од њих су били чланови Горске службе спашавања Зеница, а троје чланови Планинарског друштва "Ведро". Преживјели су Харис Адиловић и Кемал Видимлић који су се са колегама из Горске службе спасавања Зеница вратили из Русије.

"Један од најтежих тренутака"

Тијела погинулих планинара и даље се налазе у Русији, а још увијек није познат тачан термин повратка тијела погинулих, те њиховог заједничког укопа у Зеници.

"Ово је један од најтежих тренутака ове странице, овог града, ове државе и цијеле планинарске заједнице", казао је раније Дино Ахметовић, предсједник ГСС-а Зеница.

Тијела ће из Москве бити превезена преко Београда

Он је појаснио да ће тијела настрадалих планинара прво транспортним авионом бити превезени у Београд, одакле ће бити враћени у БиХ.

Планирана је и заједничка комеморација у Зеници, граду који ће на дан сахране прогласити Дан жалости.

На подручју  Федерације Босне и Херцеговине Дан жалости био је проглашен 28. јула.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.