Држављани БиХ просјаци у Италији, милионери у Хрватској

Небојша Томашевић
Држављани БиХ просјаци у Италији, милионери у Хрватској

Загреб - Хрватска полиција води истрагу против 21 држављанина БиХ због сумње да су у овој земљи куповином некретнина, углавном у приобаљу Јадрана, покушали да оперу милионе евра нелегално зарађених просјачењем, крађама и другим кривичним дјелима.

Ријеч је о држављанима БиХ који су трајно настањени у Италији, углавном у околини Торина. Они су нелегално зарађен новац пребацивали у Хрватску и тамо га прали.

Истрагу против њих води Канцеларија за сузбијање корупције и организованог криминала (УСКОК).

Према незваничним информацијама већина осумњичених, против којих се води истрага, у Италији је осуђивана за крађе, те искоришћавање дјеце за просјачење. Неки су осуђивани и за трговину оружјем, преваре, отмицу, изнуде, па чак и убиства.

Из УСКОК-а је саопштено да је истрага прања новца почела прије неколико мјесеци када су судови у Хрватској почели с блокадама рачуна 21 члана двије породице из БиХ.

- Све те особе су у посљедњих седам година на своје рачуне отворене у Сплитској, Јадранској и Загребачкој банци уплатили 5,4 милиона евра. Осумњичени су новац полагали најчешће у банкама у средњој Далмацији. Неколико чланова једне породице долазило би заједно и остављали новац у банкама. Тим новцем су касније куповали некретнине. Њихове трансакције су праћене, а због сумње да су новац зарадили нелегално покренута је истрага - рекли су у УСКОК-у

Према незваничним информацијама само једна од особа које су под истрагом има пријављено боравиште у Хрватској. Ова особа према евиденцији полиције користи два идентитета. Службено је у Хрватској пријављена као С. Х. (59), а користи се и другим именом и презименом. Према подацима УСКОК-а она није запослена, а у посљедњих неколико година на своје рачуне у Сплитској банци положила је нешто више од милион евра.

- Та жена је у Италији привођена због крађа, отмице, недозвољеног управљања отпадом, неовлашћеног уласка на земљиште, недоличног понашања, лажног представљања, те коришћења малољетника за просјачење. Пријављивана је и због занемаривања дјетета и пријетње државном службенику. Њена рођака Р. Х. (64), која живи у Торину током посљедњих неколико година у Сплитску и Јадранску банку уплатила је 1,2 милиона евра па је и она под истрагом - рекао је извор близак хрватском УСКОК-у, а пренијели су хрватски медији.

Сумњиве трансакције осумњичених држављана БиХ хрватска полиција пратила је још од 2012. године. Акција на блокирању њихових рачуна покренута је када је С. Х. у једној банци најавила подизање неколико стотина хиљада евра да би купила некретнине у средњој Далмацији.

- Сви власници блокираних рачуна недоступни су хрватском правосуђу. Међутим ипак сви они су ангажовали адвокате из БиХ и Италије да би се жалили на блокаду - рекли су у полицији у Хрватској.

Истакли су да је Врховни суд Хрватске недавно њихову жалбу одбацио па тако сав новац, барем за сада, остаје блокиран.

Према непотврђеним информацијама, ријеч је о ромским породицама.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана