Три одсто радника прошле године радило на црно

ATV
Три одсто радника прошле године радило на црно

Три одсто радника прошле године радило је на црно – показују подаци Републичког инспектората. Од 14.390 радника које су контролисали у Републици Српској, 392 нису имала закључен уговор о раду, ни уплаћено осигурање.

Послодавци највећи проблем виде у правилима по којима инспекција мора да ради јер, кажу, систем контроле онима који раде по закону, до сада и није био савезник. Тврде да се њихови, и подаци до којих инспекција долази на терену, драстично разликују.

“По нашим подацима са терена, имамо велики број радника  на црно, радника пријављених на два, на четири сата, минималних пријављених плата на 400 марака. Мислим да активности Инспектората у будућем периоду морају бити значајно боље него што су биле до сада”, рекао Саша Тривић, Унија удружења послодаваца РС.

Планираним измјенама Закона о инспекторату требало би да се стане у крај двоструким контролама са локалног и републичког нивоа, и да се ријеши проблем мањка инспектора у појединим областима. Из Инспектората поручују да раде искључиво по важећим законима. Прошле године су, због рада на црно, послодавце казнили са око 300 хиљада марака. Они се неријетко жале судовима, а све што се послије тога дешава, тврде у Инспекторату, има везе искључиво са правосуђем.

“Нису ријетки случајеви да послодавци траже судско одлучивање о изеченој казни. У току поступка судови потврде да је послодавац прекршио закон и ангажовао радника „на црно” али често изричу само условну пресуду. Било је чак и случајева гдје окривљеног ослобађају трошкова прекршајног поступка, те исти падају на терет буџетских средстава”, кажу у Инспекторату.

Без икаквог статуса су најчешће угоститељи, трговци, грађевинари и радници у услужним дјелатностима. Прецизних података о броју радника на црно у Републици Српској нема, а процјена међународних финанасијских институција је да је трећина прихода од БДП-а у БиХ у сивој зони, кажу у Савезу синдиката. 

Тврде да се проблем неће ријешити доношењем нових закона, ако се они у пракси не буду примјењивали.

“Ниједан привредни субјекат није затворен зато што запошљава раднике на црно. Значи, наш кључни проблем је, не толико лоши закони, него непримјењивање закона и врло стимулативне казне. Ви сте стимулисани да запошљавате радника на црно, јер је исплативије дати пет или двије хиљаде, и држати радника на црно, јер је он много јефтинији него да га запослите легално”, каже Ранка Мишић, предсједник Савеза синдиката РС.

Рад на црно кажњава се казнама од пет до 20 хиљада марака. Најављеним измјенама Кривичног законика Републике Српске, предвиђено је да  послодавац који буде ухваћен у покушају преваре система, осим новчаном, буде санкционисан и казном затвора.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана