Доњи ток Дрине ставити под контролу

Милијана Латиновић
Доњи ток Дрине ставити под контролу

Бањалука - Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде РС и Србије договорила су да ће, с циљем сузбијања нелегалне експлоатације ријечног наноса у доњем току Дрине, водни инспектори до 30. децембра пописати све субјекте који имају негативан утицај на двије земље.

Помоћник министра пољопривреде, шумарства и водопривреде РС Чедомир Стојановић рекао је да је интензивирана сарадња два министарства у области водопривреде, те да је недавно у Београду одржан састанак на којем је закључено да се наставе заједничке инспекцијске контроле, најмање два пута годишње, а по потреби и чешће, на спорним локалитетима.

- Формирана је и радна група за водна акта, која је договорила да се покрене поступак забране вађења ријечног наноса у сврху комерцијалног вађења, на дијелу лијеве обале ријеке Дрине, који је на територији Србије. Договорено је и да се утврде локалитети гдје може да се врши вађење ријечног наноса из Дрине, како би се планови Србије и РС усаглашавали кроз рад заједничке комисије - навео је Стојановић.

Двије делегације, у којима су, осим представника ресорних министарстава, били и представници предузећа "Србијаводе" и "Воде РС", представници Републичке дирекције за воде Србије, као и надлежни чланови Радне групе за инспекцијске послове, договориле су и да водне инспекције обје земље сарађују приликом узимања узорака, као и анализе резултата квалитета вода.

- Закључено је да се изради методологија за рад водних инспекција обје земље у случају еколошких инцидената, те да се успостави редовна сарадња кроз заједничку едукацију, размјену информација и искустава с циљем усавршавања надзора - нагласио је Стојановић.

Договорено је да се радна група за одбрану од поплава, коју чине представници институција РС и Србије, прошири са по једним представником из "Србијавода" и "Вода Српске", те да се одржи састанак с циљем размјене искустава у имплементацији директиве Европске уније о поплавама.

Договорено је да представници Србије до 10. децембра информишу представнике РС о пројектима и припреми програма, те заједничким наступима ка фондовима ЕУ и другим изворима финансирања. Представници Српске требало би да ову информацију допуне до 20. децембра како би до краја мјесеца био израђен начин даље сарадње за комуникацију и доставу података.

Радна група предложила је да се у нацрту новог Закона о водама Србије уведу основе за размјену претходних водних аката са сусједним државама, јер у важећој легислативи то нема, док РС има правни основ у свом Закону о водама.

Комисија

Заједничка комисија за основу свог рада има Споразум о сарадњи о интегралном управљању водама на доњем току ријеке Дрине између два министарства потписан 20. септембра 2014. године.

Комисија је договорила да се састанци одржавају два пута годишње, при чему ће се сљедећи састанак заједничке комисије и чланова све три радне групе одржати крајем марта или почетком априла 2018. године на територији РС.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана