Додик: Српска остаје снажна и јединствена

Срна
Додик: Српска остаје снажна и јединствена

Бањалука - Предсједник Републике Српске Милорад Додик поручио је да Република Српска остаје и даље снажна и јединствена и позвао све људе да се окупе око јединствене политике, националног и државног интереса, а то је што снажнија Република Српска, која зна шта хоће.

"Економски раст у овој години је добра основа да идемо даље. Мислим да оно што чинимо у контактима са другима и очекивања која имамо од промијењених глобалних кретања апсолутно уводе Републику Српску у стабилне и мирне воде и у позицију да можемо са више снаге да чинимо све да би Српска имала и могла да има успјешан период у будућности", рекао је Додик Срни.


Он је нагласио да је у озбиљним и тешким околностима у овој години Република Српска успјела да очува ликвидност и на тај начин очува функционисање својих институција, као и да је у Српској доминантна и јасна подршка политици очувања Републике.

Додик је рекао да многи не желе да виде да Република Српска у овој години биљежи одређени раст и има неке од позитивних макроекономских категорија у кретању.

"Сам раст домаћег производа несумњиво говори о томе. Друга је ствар и смањење броја незапослених, што је исто тако веома важно. Чињеница је да смо остварили и да је било раста прихода на ставкама које говоре о унутрашњим стопама индиректних и директних пореза", додао је Додик.

Предсједник Додик је нагласио да је опозиција у Републици Српској смањила своју снагу на локалним изборима и да је изгубила изборе не само зато што је била лоша у Српској, него зато што је била лоша и катастрофална власт за интересе Српске и српског народа на нивоу БиХ.

Он је напоменуо да се до локалних избора покушала направити представа како је Република Српска подијељена политички, као што се у овој години показала подијељеност друштава на изборима у Македонији и Црној Гори.

"Само у Републици Српској се показало да наше друштво није политички подијељено. У Републици Српској је доминантна и јасна подршка политици очувања Српске, наспрам оне која је у БиХ била политика која је радила на штету интереса саме Републике Српске", истакао је Додик и додао да опозиција наставља да урушава интересе Српске.

Предсједник Српске је рекао да је на изборима народ показао да је Република Српска стабилна, да њене институције, њена јавност и гласачко тијело веома добро знају на који начин у Српској треба да се настави.

"Чули смо из опозиције како су говорили да је малтене референдум био тај који је био пресудан за локалне изборе. Референдум је власништво људи и народа у Републици Српској. Колико је било исправно одржати референдум говори и чињеница да су многи покушали да га спријече. То народно право наравно не може нико да заустави", навео је Додик.

Он је подсјетио да је опозиција у Српској раније учествовала у доношењу одлуке о референдуму, да би потом одустала од тога, јер су им међународни званичници рекли да се не смију солидарисати са референдумом и непосредно пред референдум користили су само обиљежје тог референдума као "Додиковог референдума", дистанцирајући се од референдума у његових резултата.

"Немам ништа против што су то на неки начин својатали за мене, али у сваком случају мислим да су пропустили велику причу да буду дио широког народног покрета за права Републике Српске", рекао је Додик.

Додик је напоменуо да је БиХ државна заједница и да се не смије радити тако, као што неки погрешно схватају, да органе БиХ супротстављају Републици Српској и на тај начин Српску покушавају да држе у сталним роковима, у заграђености, лажући о њој и говорећи само оно што њима одговара и потенцирајући неке процесе и наводне афере.

Он је рекао да велика прича о криминалу у Републици Српској апсолутно ничим није доказана.

"Они који су о томе причали, мада огрезли у лажи, о томе ништа нису доказали. Они су само себи задали неки циљ и мислили да су у праву, а показало се да нису. Сада када нема доказа ни о чему, покушавају да окриве органе на нивоу БиХ", закључио је Додик.  

Инцко је синоним пропале међународне политике

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да је високи представник у БиХ Валентин Инцко синоним једне пропале међународне политике и плаћеник који се додворава средини у којој се налази, што говори о његовом лицемјерју.
"Размишљао сам да не реагујем на те изјаве наводог великог дипломате и међународног чиновника, али глупости које износи тамо гдје се налази, увијек прилагођене изјаве, апсолутно не остављају човјека мирним да о томе проговори", реко је Додик Срни.

Он је навео да се Инцко, када говори за хрватске медије додворава Хрватима, док им је у БиХ нанио огромне проблеме зато што је покушао да измјенама на нивоу Федерације БиХ /ФБиХ/ креира власт која није у интересу хрватског народа, а у Мостару годинама не успијева ништа да учини.

"Међутим, то га, као сваког оног ко нема нимало стида и који се не осврће на оно што је урадио, није спријечило да се Хрватима тамо додворава, улизује и обећава разне ствари говорећи о Републици Српској на начин на који он то све види, покушавајући да побјегне од одговорности везано за кршење Дејтонског мировног споразума", истакао је Додик.

Предсједник Српске подсјећа да су високи представници кршили Дејтонски споразум, као и да Инцко успјешно лобира за интересе Бошњака.

"Када прође вријеме, видјеће се да су Инцко и још неки представници међународне заједнице били на платном списку разних бошњачких организација у свијету и да су за њихове ствари то чинили", каже Додик.

Он наводи да Инцко, када оде у Аустрију, покушава да пошаље поруке које су апсолутно неприхватљиве са становишта онога шта он треба да ради или чини.

Напомињући да је према Дејтонском споразуму, рат на простору бивше Југославије квалификован као несретан сукоб у региону, Додик каже да Инцко сада прича о томе како је неко вршио агресије.

"То говори да је он плаћеник и разних бошњачких организација и, прије свега, да није конзистентан, те да покушава да се додвори средини гдје се налази. Наравно, када би дошао у Београд причао би све најбоље о Београду и то говори о лицемјерју човјека који је свих ових година био и јесте на високој плати од 25.000 евра. Инцко је покушао само да се додвори Бошњаци да га они не би дирали, јер зна када би се окупило 10.000 Бошњака пред његовом канцеларијом у Сарајеву, тамо не би смио ни отићи", рекао је Додик у изјави за Срну.

Према његовим ријечима, Инцко је синоним једне пропале међународне политике у БиХ, синоним онога што је био покушај да се насиљем наметне и преваром овјековјечи одређени политички процес.

Додик додаје да је Инцко као високи представник синоним за све промашаје једног концепта који је ишао за тим да у БиХ наметне издајућу ревизију Дејтонског споразума, да обесмисли Републику Српску.

"Сада се додворава и будућој првој дами Америке, позивајући се на
њена сјећања. То говори о томе да морате заиста бити лицемјер да томе на тај начин приступите и да се одрекнете својих досадашњих налогодаваца и старе америчке администрације који су од њега тражили да чини неке ствари", истакао је Додик.

Додик сматра да Инцко "још није дошао себи, нити је при себи да зна да су се глобално промијенили односи".

"Он је синоним погрешне међународне интервенције у БиХ и као такав ће бити запамћен. Ја му, иначе, желим да још неколико мјесеци прими ту плату и да сви заједно учествујемо у томе да се тај ОХР затвори и да се БиХ препусти локалним политичарима и договорима", закључио је предсједник Републике Српске Милорад Додик.

Органи БиХ не могу бити надређени Републици Српској

Интерес Републике Српске и српског народа је да се укине Суд и Тужилаштво БиХ, а да се из Уставног суда БиХ избаце странци и да он буде суд у коме ће се заступати и интереси Српске, а не да се само ради против ње, истакао је предсједник Републике Српске Милорад Додик.
"Оно што је наша будућност и наше политике јесте да не дозволимо да органи БиХ буду надређени Републици Српској, јер они то нису ни по Уставу, ни по Дејтонском споразуму", изјавио је Додик Срни.

Он је додао да у будућности треба укинути или ревидирати Суд и Тужилаштво БиХ који се показују као политички орган, а из Уставног суда БиХ избацити странце и успоставити одређене паритете и одлучивања, те тај суд привести ономе што јесте сваки уставни суд у нормалним земљама.

Према његовим ријечима, уколико не успије та политика, то ће само значити да БиХ нема шансе.

Према његовим ријечима, поларизација и подјеле у БиХ су тако евидентне у сваком смислу и уколико се не сједне и не ријеши неколико озбиљних тема на нивоу БиХ, она ће сама себе довести у питање.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана