Loša higijena najčešći problem

Vesna Popović
Loša higijena najčešći problem

Banjaluka - Nedovoljno čiste prostorije, oprema i uređaji za rad, neispitivanje zdravstvene ispravnosti hrane te radnici kliconoše najčešći su problemi koje inspektori utvrđuju prilikom kontrola pekara, pekoteka i poslastičarnica.

U Odjeljenju za inspekcijske poslove istakli su da su inspektori za hranu od početka godine u pekarama i pekotekama obavili po 29 kontrola, a najviše nedostataka, 15 bilo je u pekarama. Ispisano je sedam prekršajnih naloga i 2.200 maraka novčanih kazni.

- Loša higijena je najčešći nedostatak koji prilikom kontrola ustanovljavaju inspektori. Kontrolisali smo i rad 11 poslastičarnica, prilikom čega su utvrđena dva nedostatka, dok je u pekotekama ustanovljeno deset propusta. Vlasnici radnji dobili su rok za koji su utvrđene probleme morali da riješe - kazali su u ovom odjeljenju.

Vlasnik kompanije "Krajina klas" i predsjednik Udruženja pekara Republike Srpske Saša Trivić poručuje da je loša higijena pojedinih pekara dugogodišnji problem.

- Nisam primijetio da se nešto znatno promijenilo posljednjih godina. Inspekcijske kontrole su pravi način da vlasnici pekara budu natjerani na bolju higijenu. To nije nešto što je moguće preko noći promijeniti - kazao je Trivić.

Istakao je da je lošu higijenu teško popraviti, jer, kako kaže, to često nije pitanje "nečega što treba samo očistiti".

- Pojedinci rade u neuslovnim prostorijama, koje treba renovirati, za šta je potrebno uložiti novac. Imamo i veliki broj neobučenih pekara, a to je ozbiljan posao, za koji treba puno truda i znanja - kazao je Trivić.

Sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović je rekao da mnogi i ne znaju šta kupuju.

- Potrošači nisu u poziciji da vide na koji način se hljeb ili neko pecivo koje kupuju proizvodi. Samo inspektori imaju pravu sliku o tome - kazao je Petrović.

Kupci pekarskih proizvoda i posjetioci poslastičarnica ističu da vjeruju inspektorima i vlasnicima.

- Zdravlje potrošača je najpreče. Mislim da nikome nije u interesu da mu proizvodi ili lokal dođu na loš glas zbog loših higijenskih uslova. Time bi imali pad prometa i propast posla. Te sitne nedostatke, kojih ima u svakom poslu, sigurno otklanjaju u hodu. Uostalom oni koji rade sa hranom moraju imati uredne sanitarne knjižice - kazao je stanovnik Nove varoši Mirko Ristić.

Lanjski rezultati

Slične rezultate inspektori za hranu imali su i lani. Urađeno je 149 kontrola i utvrđen 81 nedostatak.

- Tokom 2015. izvršeno je 138 pregleda rada pekoteka i konstatovano 46 nedostataka, a u 43 kontrole rada poslastičarnica pronađena su četiri. Za utvrđene nedostatke izdato je 12 prekršajnih naloga pekarima, šest pekotekama i jedan poslastičarnicama, na osnovu kojih je naplaćeno 9.300 KM kazni - rekli su u Odjeljenju za inspekcijske poslove.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana