Sa rafova vreba otrovna i lako zapaljiva roba

Dragana Orlović
Sa rafova vreba otrovna i lako zapaljiva roba

Banjaluka - Bicikli neispravnih kočnica, otrovne lutke, mišići za plivanje koji se mogu lako izduvati, zapaljive grijalice i štetni kozmetički preparati samo su neki od 58 vrsta proizvoda sa ozbiljnim rizicima po zdravlje potrošača koji su lani pronađeni u prodavnicama širom BiH.

Navedeno je to u informaciji o stanju u oblasti nadzora nad tržištem neprehrambenih proizvoda za 2016. godinu, koju je uradila Agencija za nadzor nad tržištem BiH i nedavno dostavila Parlamentu BiH.

Za sve ove proizvode ustanovljeno je da predstavljaju ozbiljnu opasnost, bilo od trovanja, davljenja, gušenja, strujnog udara, požara ili drugih mogućih povreda. Od 251 modela proizvoda koji su lani kontrolisani više od polovine, odnosno 374.200 komada, nije ispunjavalo propisane bezbjednosne zahtjeve. U Agenciji navode da su neki od spornih proizvoda nakon kontrola usklađeni sa propisima, a neki povučeni sa tržišta i uništeni.

- Sa tržišta je povučen 7.271 proizvod, od kojih su 4.854 uništena - stoji u informaciji.

Nedovoljno novca za laboratorijska ispitivanja bezbjednosnih zahtjeva neprehrambenih proizvoda jedan je od najizraženijih problema u ovoj oblasti.

To se, kako navode u informaciji, negativno odražava i na samu bezbjednost potrošača i tržišnu konkurenciju.

Problem, kažu, predstavljaju i razlike u stepenu harmonizacije zakonodavstva na nivou BiH, entiteta, Brčko distrikta i EU, zbog čega su na snazi različiti uslovi za proizvodnju i stavljanje na tržište ovih proizvoda.

- U BiH su i dalje na snazi propisi o obaveznom atestiranju proizvoda i drugi propisi preuzeti iz SFRJ, koji ne prate trenutno stanje nauke i tehnike i u suprotnosti su sa propisima EU. Ovo predstavlja barijeru u trgovanju između BiH i EU - istaknuto je u informaciji.

Zbog svih tih nedostataka iz Agencije za nadzor nad tržištem BiH predlažu Parlamentu da u prioritete uvrsti donošenje novog Zakona o nadzoru nad tržištem BiH.

Predlažu i da se izdvaja više novca za laboratorijska ispitivanja, kao i da se nastavi sa usklađivanjem zakonodavnog okvira u BiH sa propisima koji se odnose na bezbjednosne zahtjeve za neprehrambene proizvode u EU.

Predsjednik banjalučkog Udruženja potrošača "Reakcija" Dušan Srdić kaže da potrošači treba da budu pažljivi prilikom kupovine, a posebno kada je riječ o proizvodima za djecu.

- Prvo i osnovno pravilo prilikom kupovine jeste da obratimo pažnju na deklaraciju. Važno je da znamo odakle je proizvod koji kupujemo i kakvog je sadržaja - istakao je Srdić.

On je apelovao svim stanovnicima da ukoliko kupe neki opasan i neispravan proizvod da o tome obavezno obavijeste nadležne inspekcije ili udruženja za zaštitu potrošača.

Otrovne lutkice (slika: otrovne lutke)

Posebnu opasnost, kako upozoravaju stručnjaci, predstavljaju igračke u kojima su otkrili otrovne hemijske spojeve ftalate.

Oni se dodaju u plastiku da bi bila mekša, savitljivija i rastezljiva i nalaze se u mnogim lutkama. Dozvoljena količina ftalata u proizvodima je 0,1 odsto, a prilikom inspekcijske kontrole u BiH od 14 uzoraka igračaka u njih deset lani je pronađena koncentracija čak 230 puta viša od dozvoljene.

Proizvodi sa ozbiljnim rizicima za potrošače

vrsta   broj modela

Igračke - 18

El. oprema - 15

Kućne ljestve - sedam

Proizvodi za djecu - šest

Sportska oprema - pet

Lična zaštitna oprema - četiri

Zaštitne maske za telefone - jedan

Proizvodi koji su u kontaktu sa kožom - jedan

Porijeklo proizvoda sa ozbiljnim rizikom

Zemlje broj modela

Kina - 46

Turska - šest

Poljska, Njemačka i BiH - po jedan

Nepoznato - tri

Vrste rizika

Od povreda

Hemijski rizik

Rizik od strujnog udara i požara

Rizik od strujnog udara i opekotina

Rizik od utapanja

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana