Foto: Usni.org
| Američki nosač aviona stiže na Tajland
BANGKOK - Američki nosač aviona "Abraham Linkoln" uploviće sljedeće nedjelje na Tajland, nakon višemjesečnog angažovanja na Bliskom istoku, prenio je danas Rojters, pozivajući se na izjavu neimenovanog zvaničnika te zemlje.
Brod, koji je u subotu napustio Bliski istok, nije uplovio ni u jednu luku više od 200 dana, čime je, prema navodima demokratskih članova američkog Kongresa, postavio savremeni rekord po broju uzastopnih dana provedenih na moru.
Američki vojni brod, na kojem se nalazi oko 5.000 mornara i pripadnika marinaca, biće na Tajlandu radi odmora i rekreacije poslije dugog perioda provedenog na moru, rekao je zvaničnik, koji je želio da ostane anoniman.
Portparoli tajlandske mornarice i Ambasade SAD u Bangkoku nisu odmah odgovorili na zahtjev za komentar.
"Abraham Linkoln" napustio je matičnu luku u San Dijegu u novembru, a kasnije je preusmjeren ka Bliskom istoku radi podrške američkim vojnim operacijama u sukobu sa Iranom.
Američki mediji specijalizovani za pitanja vojske, "Nejvi tajms" i "Stars end Strajps", objavili su ovog mjeseca da je na nosaču bilo pokušaja samoubistva i da je moral među posadom opao.
Američki ministar odbrane Pit Hegset kritikovao je te navode, ocijenivši da su "potpuno pogrešno predstavili" stanje na brodu.
Vojne operacije američkih nosača aviona obično traju između šest i devet mjeseci, ali se u vrijeme sukoba mogu produžiti.
Tajland je jedini ugovorni saveznik SAD u kontinentalnom dijelu jugoistočne Azije.
Dvije zemlje imaju savezničke odnose od 1954. godine, dok je Tajland od 2003. godine glavni saveznik SAD koji nije član NATO-a.
Vojske dvije zemlje održavaju bliske odnose.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.