Vojnicima na obuci nedostaje hrane i odjeće

Željka Domazet
Vojnicima na obuci nedostaje hrane i odjeće

Sarajevo - Komanda za obuku i doktrinu u kasarni "Travnik" primjer je haosa u kojem se nalaze Oružane snage BiH, jer su stražare i vozila dotrajali, kandidatima na obuci nedostaju odjeća i oprema, a svježe meso posljednji put im je isporučeno još krajem prošle godine.

Probleme je identifikovao parlamentarni vojni povjerenik Boško Šiljegović, koji je sa saradnicima 5. juna nenajavljeno posjetio Komandu za obuku i doktrinu i ustanovio da se u njoj nije gotovo ništa promijenilo od 13. oktobra 2014. godine kada je takođe ustanovio da su uslovi za boravak i rad vrlo loši.

- Ni uslovi, ni stanje ljudskih prava nisu se bitno poboljšali. Resursi kojima se raspolaže identični su ranijim, čak su i smanjeni, a obaveze su značajno povećane - naveo je Šiljegović u informaciji koja bi trebalo da se nađe na današnjoj sjednici Zajedničke komisije Parlamenta BiH za odbranu i bezbjednost.

Šiljegović je konstatovao da su stražare u lošem stanju i da treba hitno sanirati objekat, u čemu prioritet treba da imaju sanitetske prostorije.

- U kuhinji nema tople vode, mašine za pranje suđa i veša su neispravne. Nedostaju odjeća i individualna oprema koju koriste kandidati na osnovnoj oficirskoj obuci. Zalihe osnovnih sredstava za održavanje prostorija i kruga kasarne su gotovo iscrpljene. Higijenski potrošni materijal je posljednji put isporučen 27. aprila u količini od oko 30 odsto stvarnih potreba jedinice - naveo je Šiljegović.

Naglašava da su vojnici otkrili da konzervisani gulaš nije istog sastava kao onaj koji je moguće kupiti u prodavnicama, iako je isti proizvođač i deklaracija.

- Konzervisana hrana koju dobijaju vojska i civili u ovoj kasarni nije kvalitetna, a isporuka mesa, povrća i mliječnih proizvoda nije kontinuirana. Svježe juneće meso isporučeno je posljednji put krajem prošle godine - 13. decembra 50 kilograma, a 28. decembra 70 kilograma. Svježu pastrmku posljednji su put dobili 22. februara ove godine - 73 kilograma, a svježeg oslića 30. marta - 51 kilogram - istakao je Šiljegović.

Komanda za obuku i doktrinu je veoma važan dio Oružanih snaga jer se u njoj obavlja edukacija za napredovanje u službi.

- S obzirom na to da veliki broj profesionalnih vojnih lica i civila boravi 24 časa na ovoj lokaciji, potrebna je velika količina materijalnih sredstava, ali brojni zahtjevi za nabavku nisu realizovani - istakao je Šiljegović, koji je naveo i da su vozila dotrajala i sklona kvarenju, kao i da njihova operativnost iznosi samo 21 odsto.

Predsjedavajući Zajedničke komisije Parlamenta BiH za odbranu i bezbjednost Sifet Podžić kaže da su u aprilu 2013. godine zbog problema u javnim nabavkama u Ministarstvu odbrane organizovali posebnu sjednicu komisije i donijeli zaključke da bi problemi što prije bili prevaziđeni i riješeni.

- Bilo je napretka, ali se stanje ponovo vraća na staro. Postoje ograničenja u javnim nabavkama, ali to nije razlog da stanje u jedinicama bude ovakvo i da vojnici nemaju osnovna sredstva - rekao je Podžić.

Oružane snage i Ministarstvo odbrane su najveći budžetski potrošač, a iako njihovi godišnji troškovi dostižu oko 280 miliona KM, vojnici nemaju ni osnovna sredstva.

Nema dovoljno kadra

Boško Šiljegović je naveo da u Komandi za obuku i doktrinu realizuju više kurseva nego što je bio slučaj prilikom prethodne posjete 2014, ali da je personalna popunjenost nedovoljna.

- S obzirom na značaj Komande za obuku i doktrinu u procesu obuke, preporučujem da bude obezbijeđen dovoljan broj kvalitetnog kadra - istakao je Šiljegović.

Neki od problema

- stražare u lošem stanju

- kuhinja nema tople vode

- mašine za pranje suđa i veša nisu ispravne

- nedostaju odjeća i individualna oprema

- nedostatak higijenskog potrošnog materijala

- konzervisana hrana nije kvalitetna

- svježe juneće meso isporučeno posljednji put krajem prošle godine

- vozila dotrajala i sklona kvarenju

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Zemljotres u BiH!
Zemljotres u BiH!
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana