Šteta od poplava veća od sto miliona maraka

M. Miljić, dopisnici
Šteta od poplava veća od sto miliona maraka

BANjALUKA - Situacija u većini područja RS, koja su od utorka ujutro pogođena katastrofalnim poplavama juče je bila nešto povoljnija zbog prestanka padavina, ali stanje je i dalje veoma teško u Derventi, Srpcu, Modriči, Tesliću, Prnjavoru i Bijeljini.

Predsjednik Vlade RS Milorad Dodik juče je, prilikom posjete poplavljenim područjima u Janji, rekao da prema prvim procjenama, šteta koju je poplava nanijela opštinama u Srpskoj iznosi više od sto miliona maraka. Ocijenio je da će šteta u poljoprivredi uticati na ukupan bruto društveni proizvod.

Dodik je rekao da će Vlada RS, poslije sagledavanja svih posljedica poplava u RS, vidjeti koji će obim mjera pomoći biti usmjeren "možda potpisivanjem katastarskog poreza ili na neki dugi način".

Štab Civilne zaštite

Poslije sjednice Republičkog štaba civilne zaštite u Banjaluci, Dodik je rekao da obim elementarne nepogode, koja je zadesila RS, nije zabilježen od kada se prate podaci o tome.

Vlada RS na telefonskoj sjednici u utorak kasno uveče donijela je odluku da izdvoji 2,5 miliona maraka interventne pomoći opštinama u RS koje su pogođene poplavama.

- Štab je utvrdio da je stanje ugroženosti bilo najkritičnije u utorak i da se situacija smiruje. Padavine su bitno smanjene, što je dovelo do smirivanja vodotokova i povlačenja u odvodne kanale i korita. Očekujemo da će se situacija bitno stabilizovati do vikenda - rekao je Dodik, koji je i komandant Štaba.

Istakao je da je za ugroženo područje u ovom trenutku potrebno obezbijediti 1.200 paketa hrane i vode, više od 4.000 ćebadi, 1.000 kanistera za vodu i 300 kreveta za smještaj ljudi koji su se morali evakuisati usljed poplava.

Štab je zadužio Republičke robne rezerve da se angažuju, zajedno sa Crvenim krstom, kako bi se utvrdili operativni planovi pomoći u okviru Direkcije za robne rezerve i Direkcije za puteve RS.

Predsjednik Republike Srpske Rajko Kuzmanović podržao je program aktivnosti na zaštiti i sanaciji ugroženih područja koje su usaglašene na sjednici Republičkog štaba.

Direktor Republičke uprave civilne zaštite Milimir Doder rekao je da je juče najkritičnije bilo na području Dervente, gdje je oko 1.000 objekata pod vodom.

- Angažovane su specijalne jedinice civilne zaštite, Ronilački klub "Buk", Oružane snage da sa čamcima rade na evakuaciji stanovništva - kazao je Doder i dodao da je kritično i na području Modriče, Teslića i Srpca.

U opštinu Derventa juče se nije moglo ući, niti iz nje izaći jer su svi putevi u ovom gradu pod vodom, a vodeni talas u noći između utorka i srijede poplavio je više od 1.000 kuća uz obalu Ukrine. Evakuisano je ugroženo stanovništvo kome pripadnici Civilne zaštite i OS BiH dostavljaju hranu, vodu i lijekove. Najugroženija su naselja Omeragići, Lug i Jasenke, a pod vodom je i industrijska zona, kao i glavna trafo-stanica, zbog čega cijela opština od utorka uveče nema struju, a nema ni vode za piće.

Zbog visokog vodostaja u prekidu je saobraćaj preko oba mosta na Ukrini. Na osnovu zahtjeva RUCZ i ministar odbrane BiH Selmo Cikotić donio je odluku o stavljanju u stanje pripravnosti dijela OS BiH na području Dervente i njihovom angažovanju u slučaju potrebe. Više autobusa, te teretnih i putničkih automobila zaustavljeno je u Derventi.

Načelnik opštinske Civilne zaštite Dragoljub Kukić rekao je da je situacija u ovom gradu ravna katastrofi i da se ne pamti kada je poplava ovakvih razmjera zadesila Derventu.

Juče oko četiri časa rijeka Bosna kod Modriče izlila se iz korita i poplavila domaćinstva u mjestima Koprivna i Vranjak a najteža situacija je u izbjegličkom naselju Dobor, odakle je evakuisano više od 300 domaćinstava. Bujične vode su oslabile, ali se voda u gradu zadržala u većini ulica. Materijalna šteta je neprocjenjiva.

Teška situacija je u naseljima Skugrić, Dobrinja, Klaradi Gornji i u izbjegličkom naselju Modriča tri, gdje je više stotina domaćinstava poplavio lateralni kanal. U dijelovima grada je isključena struja.

U Bijeljini vanredno stanje

Na području opštine Bijeljina proglašeno je vanredno stanje odbrane od poplava koje su zahvatile veliki dio Semberije, odlučeno je na vanrednoj sjednici Štaba Civilne zaštite.

- Stanje se dodatno komplikuje u mjestima Janja i Novo naselje Janja, jer je zbog izlivanja istoimene rječice poplavljeno kompletno naselje sa oko 12.000 stanovnika, a u prekidu je i magistralni put Bijeljina - Zvornik - rekao je šef Odsjeka Civilne zaštite u Bijeljini Drago Ristić. Evakuišu se stanovnici Janje, Novog naselja Janja, kao i pojedinci u Donjoj Čađavici, Donjem Dragaljevcu, Vršanima i Novom.

Na području Semberije više od stotinu lokalnih puteva je poplavljeno, a pod vodom su kuće i oranice.

Više od 360 domaćinstava prnjavorske opštine bilo je poplavljeno, a u poslovodstvu Ribnjaka "Prnjavor" na Ukrinskom lugu, gdje se situacija stabilizuje, procjenjuju da je šteta na oštećenim nasipima četiri miliona maraka.

U opštini Prnjavor proglašeno je stanje elementarne nepogode. Odluku je donio načelnik opštine Darko Tomaš. Šef opštinske Civilne zaštite Milenko Milivojac rekao je da su vanredne mjere preduzete, jer su štete na poplavljenim područjima ogromne.

 Dva mosta su uništena, a tri oštećena. Na području opštine Prnjavor poplave su pričinile oko 60 odsto štete na poljoprivrednim usjevima, u stočnom fondu, na privrednim i privatnim objektima i mjere se milionskim iznosima.

U gradskim naseljenim mjestima Vijaka i Omladinsko naselje, te ulicama Banjalučka i Živojina Preradovića, poplavljeno je oko 200 domaćinstva i oko 20 privrednih subjekata.
Vodostaj rijeke Sane juče je u Prijedoru iznosio 475 centimetara i bio je najveći u posljednjih deset godina. Načelnik opštine Marko Pavić juče je obišao poplavljena područja u naseljima Tukovi, Raškovac i Gomjenica.

 U Knežini, centru jedne od mjesnih zajednica opštine Sokolac, poplavljeno je nekoliko kuća, nakon što su se iz svog korita izlili rijeka Bioštica i potok Knežak. Bujica je blokirala četiri porodice.

Rijeke Vrbanja i Jošavka postepeno se povlače u svoja korita, a za sobom su ostavile pravu pustoš. Šteta je višemilionska.

U Hidrometeorološkom zavodu Republike Srpske potvrdili su da je 22. juna zabilježen istorijski maksimum vodostaja rijeke Vrbanje koji je iznosio 527 cm.

Stanje na poplavljenom području srbačke opštine postaje sve dramatičnije, jer se u noći između utorka i srijede pod vodom našlo oko 130 domaćinstava. U selu Povelič poplavljeno je 40 domaćinstava, a voda je zahvatila i dio naselja Inađol, gdje se evakuišu pilići iz peradarskih farmi. Po četvrti put ove godine poplavljena je i Vrbaska ulica u Srpcu, gdje se pod vodom nalazi oko 20 domaćinstava, a ponovo su ugrožena postrojenja "Elektrodistribucije".

Vrbas je poplavio i nezaštićena područja Kukulja, Lilića i Razboja, gdje je ugroženo 30 domaćinstava, kao i nekoliko stotina hektara obradivog zemljišta pod usjevima. I u naseljima Mali Sitneši i Dvorine voda je ušla u 40 kuća, a usjevi su gotovo uništeni.

Vodostaj rijeke Bosne u Doboju juče je u osam časova iznosio 420 centimetara i za 80 centimetara niži je nego u utorak u 21 čas. Rijeka Bosna je u prethodna dva dana poplavila poljoprivredno zemljište nizvodno od Doboja.

U Kozarskoj Dubici stanje se normalizovalo, a pritoke Une se povlače u svoja korita. Načelnik opštine Kozarska Dubica Nino Jauz izjavio je da je prema preliminarnim procjenama, šteta nastala od poplava, oko tri miliona maraka.

U Petrovu je zaplavljeno oko 300 domaćinstava, a voda je ušla u prizemlje deset stambenih objekata. Vodostaj rijeke Spreče raste zbog ispuštanja vode iz jezera Modrac, dok nivo bujičnih voda opada.

Na području opštine Kotor Varoš ukinuto je vanredno stanje, jer se rijeka Vrbanja i pritoke postepeno povlače, ostavljajući veliku štetu.

Kiša koja neprekidno pada skoro dva dana prouzrokovala je velike probleme i stanovnicima opštine Ugljevik. U prigradskom dijelu Ugljevika, kao i u naselju Sjever, više desetina domaćinstava je poplavljeno, jer im je voda došla do praga.

Saobraćaj

Na magistralnom putu Brčko - Banjaluka, u mjestu Krepšić, saobraćaj je potpuno obustavljen zbog izlivanja rijeke Drenove, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.
Saobraćaj je trenutno obustavljen i na putnim pravcima Lopare - Ćelić i Vršani - Crnjelovo.

Na većini putnih pravaca u Republici Srpskoj i FBiH saobraća se otežano zbog velike količine vode po kolovozu. Saobraćaj je prekinut na putu Bijeljina - Zvornik, u mjestu Janja, Bijeljina - Brčko u mjestu Vršani, Derventa - Prnjavor u mjestima Miškovici i Tromeđa, te Modriča - Gradačac u mjestu Skugrić. Saobraćaj je obustavljen na regionalnim putevima Gradačac - Gračanica, Modriča - Doboj u mjestima Osječani i Vranjak, Šamac - Lončari u mjestu Lončari, te na magistralnom putu Doboj - Modriča u mjestu Ritešić.
Zbog odrona, na magistralnim putevima Doboj - Derventa, Prijedor - Kozarska Dubica, Čelinac - Teslić na dionici Ukrina - Klupe saobraćaj se odvija otežano, naizmjenično jednom trakom.

Telefoni

Zbog prekida optičkih kablova, prekinut je telefonski saobraćaj fiksne, mobilne i internet mreže za opštine Derventa, Vukosavlje i Modriča, saobraćaj mobilne telefonije za opštine Teslić i Šamac, te fiksne i internet mreže za opštinu Brod. U prekidu je i akademska mreža SARNET, te zakupljeni E1 linkovi na pravcima Banjaluka - Zvornik, Banjaluka - Srebrenica, Banjaluka - Kozluk, Banjaluka - Stanari, Banjaluka - Glavičice i Banjaluka - Pale.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Zemljotres u BiH!
Zemljotres u BiH!
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana