Москва: Ниједан руски Бук није прешао руско-украјинску границу

Спутњик
Москва: Ниједан руски Бук није прешао руско-украјинску границу

Русија је представила исцрпне доказе који указују на то да су украјински противваздушни ракетни комплекси 'Бук' умијешани у обарање малезијског 'боинга', саопштило је Министарство одбране Русије.

"Министарство одбране Русије је и првих сати након трагедије али и касније званично негирало инсинуације украјинске стране о наводној умијешаности руске војске у катастрофу на небу изнад Украјине и предавало доказе холандској истражној групи. Ниједан руски противваздушни ракетни комплекс никад није прешао руско-украјинску границу", саопштила је руска војска.

У саопштењу се додаје да руска војска није открила да се било какав ваздушни објекат приближавао 'боингу' са источне стране уз помоћ радара који се налази у Ростовској области.

Раније је начелник Одељења за истрагу Националне полиције Холандије Вилберт Паулисен изјавио да је међународна истражна група која истражује околности рушења авиона 'боинг' на истоку Украјине открила да је ракетни систем 'Бук', који је наводно оборио малезијски авион, припадао 53. ракетној бригади Оружаних снага Русије.

Малезијски авион 'боинг 777' срушио се у источној Украјини у јулу 2014. године током лета за Куала Лумпур из Амстердама. У несрећи је погинуло свих 298 путника и чланова посаде.

Русија је више пута указивала на пристрасност истраге, која је игнорисала руске аргументе и заснивала закључке искључиво на украјинским подацима.

Експерименти концерна 'Алмаз-Антеј', водећег предузећа за производњу ПВО система, укључујући и системе 'Бук', потврдили су да је 'боинг' оборен са територије под контролом украјинске војске.

Портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова изјавила је раније да наводи холандских истражитеља о паду малезијског 'боинга 777' у рејону Донбаса потврђују да је истрага пристрасна и политички мотивисана.

(Спуњик)

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана