Кина затворила три милиона људи у логоре

Агенције
Кина затворила три милиона људи у логоре

Пекинг - Поправни кампови у којима су налазе Ујгури и друге муслиманске мањине у Кини воде се као "ратни концентрациони логори", саопштено је из Амнести интернешенела.

Према подацима те међународне групе за људска права и УН, око 1.000 000 Ујгура, Казахстанаца и других мањина муслиманске вјере притворено је у логорима у Ксињангу, западном дијелу Кине, без претходног суђења. Кина, с друге стране, тврди да су притворене особе кривци за мање злочине и да их шаљу у "стручне центре".

- Ујгурски активисти су процијенили да је у логоре затворено око три милиона људи. Нисмо могли да предвидимо да ће толики број људи бити затворен у логорима. Ови подаци су застрашујући. Забрињавајућа је и чињеница да ти кампови много подсјећају на логоре из Другог свјетског рата - изјавио је Патрик Пун, истраживач кинеског огранка Амнести интернешенела.

Он је додао да Амнести посједује извјештаје у којима бивши затвореници говоре да су присиљени да присуствују политичким часовима поновног образовања и да су морали да пјевају политичке пјесме. Претходни извјештаји такође наводе да су муслимани били присиљени да одбаце ислам и да се заклињу на вјерност кинеској Комунистичкој партији, као и да су присиљени да једу свињетину и пију алкохол, што је супротно њиховим религијским вјеровањима.

Новији извјештаји о животу у логорима су ријетки, углавном зато што се бивши затвореници плаше да разговарају о томе, плаше се за своју породицу и због тога што Кина контролише колико информација о томе може да доспије до медија, изјавила је Софи Ричардсон, директорица Чувара људских права у Кини. Она је рекла да постоји још један проблем, а то је да се особама које су биле затворене у овим камповима одбија могућност да напусте Кину.

Извјештаји такође показују да се више од милион Кинеза уселило у куће ујгурских муслимана како би дознали да ли чланови њихове породице исказују исламска или антипатриотска увјерења. Амерички антрополог Дарен Бирен каже да им је задатак да траже знакове њихове привржености исламу који би могли бити "екстремни", као на примјер да ли у кући имају Куран или да ли су постили током рамазана. Кинеска влада

Кинеска влада објашњава да је Ксињанг преплављен терористима и да они само слиједе стратегију за борбу против тероризма и антиекстримизма, као и сви остали.

Кинески званичници су у почетку негирали постојање оваквих кампова, да би их касније оправдавали рекавши да су коришћени за грађане које су починили прекршаје и да им ови стручни центри пружају могућност за запошљавање.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана