Francuska počela da pravi ekološke zaštitne maske od konoplje

G.S.

Francuska kompanija "Geošavr" počela je da prodaje zaštitne maske protiv virusa korona napravljene od vlakna konoplje, javio je radio Frans blu.

 

 

Preduzeće, osnovano 2014. godine, nalazi se u gradiću Lezin u departmanu Jona (Burgundija, jugoistočno od Pariza). Specijalizovano je za proizvodnju filca, platna i netkanog tekstila na bazi biljnih vlakana poput lana, konoplje ili koprive.

Projekat zaštitne maske od konoplje razvili su stručnjaci kompanije od ovog proljeća. Kapacitet filtriranja maske je 89 odsto. Unutrašnjost maske prekrivena je tankim slojem tkanine da manje smeta licu.

Prolazak vazduha kroz tkaninu i njegova filtracija obezbjeđuju se bez upotrebe bilo kakvih dodatnih sredstava, objasnila je direktorka kompanije Stefani Govene.

Osim toga, upotrijebljena maska ne zagađuje životnu sredinu, već je đubri, jer je biorazgradiva. Tokom njene proizvodnje ne nastaje ni zagađujući otpad - ova tehnologija koristi samo vodu pod pritiskom.

Niska cijena

Ova francuska kompanija već proizvodi 5.000 maski dnevno u obliku "patkinog kljuna" - ovo je poznata standardna maska-respirator PP2, koja se ne lijepi za usta za razliku od medicinske.

Lezin sada, između ostalog, ispunjava narudžbine primljene iz Belgije, Švajcarske i Italije. Među klijentima u Francuskoj je i kancelarija gradonačelnika "grada milionera" La Bol, gdje se nalazi vila francuskog predsjednika Emanuela Makrona i njegove supruge Brižit.

U departmanu Jona već je proizvedeno i poslato kupcima više od 1,5 miliona maski po cijeni od 0,65 evra. Odnosno, cijene su niže od cijena konvencionalnih medicinskih maski, koje se prodaju po ceni 0,8-1 evro. Takođe, za maske od konoplje cijena se smanjuje u zavisnosti od količine porudžbine.

Kompanija zapošljava uglavnom osobe s invaliditetom. Sirovine koje se koriste su domaće - nabavljaju se sa farmi koje se nalaze u krugu od 200 km. Na ovoj konoplji ne koriste se nikakvi pesticidi. Istovremeno, sam uzgoj tehničke konoplje koristan je za očuvanje životne sredine - ova biljka može da apsorbuje ogromne količine ugljen-dioksida. Jedan hektar konoplje tokom života biljaka apsorbuje 15 tona ugljen-dioksida.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana