Slike stare 30 godina otkrivaju misteriju ove planete

G.S.
Slike stare 30 godina otkrivaju misteriju ove planete

Analiza snimaka starih tridesetak godina pokazala je da je Venera geološki živa planeta.

Naučnici već pola vijeka pokušavaju da pronađu znakove vulkanskih erupcija na Veneri, ali njena gusta atmosfera onemogućava posmatranja sa Zemlje.

U novom istraživanju naučnici su u snimcima odavno završene svemirske misije uspjeli da pronađu dokaze za vulkansku erupciju – vidjeli su kako vulkan na Veneri mijenja oblik i širi se.

Autori rada, objavljenog u časopisu Science, tumače da je Nasina misija Magelan od 1990. do 1992. iz Venerine orbite snimala površinu planete pomoću radara. Kada su istražili snimke vulkanskih područja, koje je dva ili tri puta napravio Magelan, identifikovali su vulkanski otvor površine oko 2,2 kvadratna kilometra, koji je u osam mjeseci između dve radarske slike promjenio oblik. Uz to su uočili i moguće tokove vulkanske lave.

Ipak, za njeno izlivanje nema definitivnih potvrda jer postoji mogućnost da su zabilježene formacije postojale i prije. Supstanca koja ispunjava otvor mogli bi biti stjenoviti odroni uzrokovani klizištem. Takođe je moguće da su formacije nalik na potok već bile prisutne na slikama iz februara, ali se nisu mogle vidjeti zbog ugla snimanja.

Misija Magelan bila je prva koja je snimila cijelu površinu Venere prije nego što je svemirska letelica 1994. godine namjerno poslana u vruću, otrovnu atmosferu planeta kako bi prikupila konačni skup podataka.

"Ove rezultate tumačimo kao potvrdu da na Veneri postoji stalna vulkanska aktivnost", rekao je Robert Herik, jedan od naučnika angažovanih na ovom projektu.

"Nisam baš očekivao da ću biti uspješan, ali nakon otprilike 200 sati ručnog upoređivanja slika različitih Magelanovih orbita vidio sam dvije slike iste regije snimljene u razmaku od osam mjeseci koje pokazuju indikativne geološke promene uzrokovane erupcijom", dodao je on za CNN.

Promjene na slikama zabilježio je u regiji Atla, golemom planinskom području u kojem se nalaze dva najveća Venerina vulkana, nazvana Oza Mons i Mat Mons. Oba su slična najvećim vulkanima na Zemlji, ali s obzirom na to da imaju niže padine, više su rašireni, objasnio je Herik.

Rezultati su iznenadili naučnu zajednicu. Naučnici su već ranije imali potvrde o vulkanskim aktivnostima na Veneri, no očekivali su da će ih pronaći tek početkom tridesetih, kada do Venere budu stigle dvije svemirske letjelice s vrhunskim radarskim sastavima koji prodiru kroz oblake – Nasin VERITAS i evropski En Vision.

Ovo otkriće ima velik značaj za naučnu zajednicu jer može pomoći u tumačenju toga kako su dvije sastavom i veličinom slične planete – Venera i Zemlja – u svojoj evoluciji krenule različitim putevima.

Recent volcanic activity has been observed on Venus for the first time.

Scientists made the discovery by poring over archival radar images of Earth’s twin taken in the '90s by our Magellan mission. Our VERITAS mission is set to investigate: https://t.co/ookpSRqlhk pic.twitter.com/DwEv4EJq9E

— NASA (@NASA) March 16, 2023

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana