Revolucionarna DNK tehnologija bi mogla da zaustavi serijske ubice

GS
Foto: GS

Izvršni direktor jedne laboratorije u Teksasu koja izvodi revolucionarne radove u nauci o DNK kaže da bi tehnologija koju koriste mogla jednog dana potpuno uništiti serijske ubice.

To je veliko obećanje, ali izvršni direktor Othrama Inc. kompanije, Dejvid Mitelman kaže da je to "100 odsto" istina.

Uz pravo finansiranje i značajno povećanje operacija, Otram bi mogao da učini da serijska ubijanja postanu stvar prošlosti, kao i da pomogne hiljadama porodica da saznaju šta se dogodilo njihovim najmilijima i reše decenijama stare slučajeve.

Trenutno, SAD ima sistem koji posmatra 20 markera unutar DNK.

Sistem koji vodi FBI im zatim omogućava da provjere da li u njihovoj bazi podataka ima bilo koga ko odgovara onome što je otkriveno na mjestu zločina.

 Međutim, to prvo zahtjeva da osoba bude u bazi podataka. To je korisno ako neko treba da bude povezan sa zločinom ili počini drugi zločin nakon što je već bio u bazi podataka.

Kako je Mitelman objasnio, mnoge nestale žrtve neće biti u bazi podataka, pa je malo vjerovatno da će biti pronađene.

U stvari - kaže on - stopa uspjeha korišćenja FBI-ovog CODIS sistema je samo jedan procenat.

On takođe tvrdi da su DNK kompleti koji se koriste za identifikaciju onih koji su umiješani u seksualne zločine uspješni samo u 15 odsto slučajeva.

Sadašnji sistemi su dizajnirani da hvataju kriminalce, a ne da identifikuju tijela. Štaviše, sistem datira tek iz 1990-ih, pa je malo vjerovatno da će se mnogi slučajevi pre toga riješiti ovim sistemom.

Sada, je Otram u stanju da uzme sićušne delove DNK – "količine u tragovima" – i izgradi profile sa ne samo 20, već desetinama hiljada do stotina hiljada markera. To je ogromna nadoknada i znači da mogu početi da razmatraju slučajeve koji bi inače ostali zauvek nerešeni. Oni sada mogu pronaći rođake, čak i udaljene, koji bi im mogli pomoći. To su informacije koje se daju organima za sprovođenje zakona, koji - naoružani alatima koje ranije ne bi imali - mogu podjednako da pronađu i kriminalce i žrtve. Kao što Mitlmen navodi: "Vrlo je teško tražiti pravdu za osobu kada ne znate ko je ona."

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana