EV tranzicija bi mogla da ukine 500.000 radnih mjesta u Evropi

Vrele Gume
Foto: Pixabay

Kada god se neka industrija suočava s revolucijom, nestaju stara radna mjesta, dok se u isto vrijeme kreiraju nova.

Automobilska industrija se već više od deset godina suočava s tom realnošću. Međutim, čini se da tek sada postaje svjesna toga. Za one koji i dalje sumnjaju u moguće posljedice, CLEPA, organizacija koja zastupa preko 3.000 kompanija iz automobilskog sektora, objelodanila je da bi tranzicija ka električnim automobilima mogla industriju da košta 500.000 radnih mjesta u Evropi do 2035.

Evropska asocijacija automobilskih snabdjevača, zatražila je od  PwC Strategy& konstrukciju o uticaju postepenog ukidanja motora s unutrašnjim sagorijevanjem do 2035. Ova konsultantska kompanija je analizirala tri scenarija: jedan s mješovitim tehnologijama, zatim čisti EV pristup koji predlaže „Fit for 55“ paket, i na kraju ekstremno povećanje broja električnih automobila. „Fit for 55“ paket predstavlja skup predloga za reviziju i ažuriranje zakonodavstva EU kako bi se postiglo smanjenje emisije ugljenika za 55 odsto do 2030. godine.

Po sva tri scenarija, tržišni udio električnih automobila bi dostigao više od 50 odsto, iznad 80 odsto ili blizu 100 odsto do 2030. Počevši od čisto „električnog“ pristupa, PvC  je izračunao da bi 501.000 radnih mjesta postalo suvišno.

Kada bi Evropska unija počela da proizvodi baterije, region bi mogao da dobije novih 226.000 novih poslova. Međutim, to i dalje znači da će 275.000 radnih mjesta biti izgubljeno zauvijek do 2040. CLEPA  podsjeća da mogućnost proizvodnje baterije nije sigurna i da bi zahtjevala nove igrače, što znači da bi sadašnji dobavljači, koji nisu uspjeli da naprave nešto korisno za električne automobile, vjerovatno propali.

Da bi se to izbjeglo, CLEPA sugeriše da bi EU trebalo da usvoji pristup mješovite tehnologije s obnovljivim gorivima. Ako se to desi, asocijacija tvrdi da bi Evropa smanjila emisiju ugljenika za do 50 odsto do 2030., bez gubljenja previše radnih mjesta u okviru ovog procesa.

Takođe, ako planovi ostanu ovakvi kakvi su, CLEPA  smatra da će više od 70 odsto od spomenute 501.000 radnih mjesta (359.000) nestati u roku od pet godina, od 2030. do 2035.

Mada se upotreba obnovljivih goriva činila prihvatljivom prije nekoliko godina, trenutni problem je što su kupci automobila voljni da čekaju. Ko će da rizikuje kupovinu automobila s motorom s unutrašnjim sagorevanjem, znajući da će oni biti zabranjeni? Mnogo je sigurnije kladiti se na električne automobile, što mnogi pokazatelji pokazuju.

Osim ako ovi kupci nisu oni koji se plaše da će izgubiti posao, CLEPA -in apel neće mnogo toga promijeniti. Možda čak neće uticati ni na one kojima je radno mjesto u pitanju, jer kupovina automobila koji nije EV može predstavljati dvostruki rizik.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana