Preporod Borca sa Marinovićem

BANjALUKA - Iako su fudbaleri Borca porazom u posljednjem kolu prvog dijela sezone od Zrinjskog u Mostaru (0:1) donekle pokvarili jesenji utisak, Banjalučani će nastavak sezone dočekati sa velikim šansama da se četvrtu godinu zaredom domognu evropske scene.

A poslije ne baš tako sjajnog početka, u kome je u prvih sedam kola pod dirigentskom palicom Nenada Lalatovića osvojeno samo deset bodova (tri pobjede, jedan remi i tri poraza), bilo je teško za očekivati da će jesen završiti na trećoj poziciji. Međutim, dolaskom na kormilo Vinka Marinovića stvari su krenule nabolje i iskusni stručnjak je u 12 preostalih utakmica prvog dijela prvenstva osvojio 23 boda (sedam pobjeda, dva remija i tri poraza) i ekipa je na zimsku pauzu otišla sa treće pozicije.

Mirni i staloženi stručnjak, poznat po tome da se ne ističe pričom već djelima, zasukao je rukave i uspio ekipi povratiti, prije svega, samopuzdanje koje je krunisano znatno boljim rezultatima nego sa starta sezone.

- Imali smo prednost igrača više na terenu, a dozvolili smo Zrinjskom da povede iz prekida. Mislim da je to bio ključni momenat utakmice. Takođe, bez obzira na sve to, osim jedne prilike i tada kad je bio crveni karton, nismo imali nijednu šansu tako da jednostavno, kad to ne uradite, kad ne postignete gol, onda uslijedi poraz - rekao je Marinović.

Utisak je mogao biti daleko bolji da “crveno-plavi” nisu poraženi od Zrinjskog iako su pred ovaj susret imali silan motiv i želju. Međutim, iako su Mostarci bili znato oslabljeni neigranjem prije svega najboljeg strijelca i igrača Nemanje Bilbije i stamenog defanzivca Slobodana Jakovljevića gosti nisu stigli ni do boda. Tako ni u 17. odmjeravanju snaga ova dva tima na stadionu “Pod Bijelim brijegom” Borac nije uspio doći do pobjede (15 poraza i samo dva remija). A da su eventualno uspjeli, već sada bi sigurno bili i pretendenti na titulu, jer bi se bodovno izjednačili sa Zrinjskim, koji ima utakmicu manje i Širokim Brijegom. Ovako za proljeće ostaje zaostatak od šest bodova za Mostarcima i tri za timom sa “Pecare”, ali i velika četiri boda prednosti u odnosu na četvrtoplasirani Željezničar, koji ima utakmicu manje.

Dobojska Sloga je na oproštaju od jeseni stigla do veoma važnog boda u Gabeli, gdje je sa domaćinom, mostarskim Veležom, igrala neriješeno 2:2. Susret je odigran po veoma teškom i raskvašenom terenu.

- Prije svega čestitam ekipi Veleža i nama na jednoj lavovskoj borbi i nadljudskim naporima koje smo uložili da se utakmica uopšte odigra na ovako teškom terenu. Bilo bi nepošteno da je bilo ko ostao bar bez boda u ovom meču - naglasio je trener Sloge Zoran Ćurguz.

Ostali rezultati i strijelci 19. kola: Široki Brijeg - Tuzla siti 1:0 (Bagarić 60), Željezničar - Posušje 1:1 (Hodžić 35 - Jović 50), Sloboda - Igman 5:1 (Husejinović 38, Osmanković 47, Dupovac 49. autogol, Mehmedović 56. penal, Komazec 90+2 - Ćubara 72).

SLOGA (D)         2 (1)

Strijelci: 1:0 Vehabović u 9, 1:1 Stevanović u 29, 1:2 Jašarević u 73, 2:2 Zajmović u 85. minutu.

Stadion: “Perica Pero Pavlović” u Gabeli.

Gledalaca: 300.

Sudija: Antoni Bandić (Grude) 6,5.

Žuti kartoni: Đorić, Baštić (Sloga, D).

Igrač utakmice: Uglješa Stevanović (Sloga, D) 7.

VELEŽ: Bogdanović 6,5, Zvonić 6,5, Bajrić 6,5, Zeljković 6,5, Anđušić 6,5 (od 63. minuta Zajmović 7), Ovčina 6,5, Haskić 6,5, Blagojević 6,5, Vehabović 7 (od 63. minuta Pantelić -), Kvakić 6,5, Dejanović 6,5 (od 76. minuta Barou -). Trener: Amar Osim.

SLOGA (DOBOJ): Trako 6,5, Zajić 7 (od 73. minuta Jašarević 7), Popara 6,5, Đorić 6,5, Stevanović 7 (od 89. minuta Hasanbegović -), Šaula 7, Kujundžić 7, Basrak 6,5, Stapić 6,5, Ristić 7, Milanović 7. Trener: Zoran Ćurguz.

***

ZRINjSKI         1 (0)

BORAC      0 (0)

Strijelac: 1:0 Barišić u 55. minutu.

Stadion: “Pod Bijelim brijegom” u Mostaru.

Gledalaca: 3.000.

Sudija: Mirza Kazlagić (Cazin) 6,5.

Žuti kartoni: Bekić, Zlomislić, Sabljić (Zrinjski), Mrkaić, Ninković, Vojnović (Borac).

Crveni kartoni: Nikola Mandić (Zrinjski) u 51. minutu, Almir Bekić (Zrinjski) u 87. minutu, Milan Spremo (Borac) u 87. minutu.

Igrač utakmice: Hrvoje Barišić (Zrinjski) 7.

ZRINjSKI: Čondrić 6,5, Barišić 7, Ćorluka 6,5, Zlomislić 6,5, Hadžić 6,5 (od 46. minuta Mandić 5), Bekić 5 (od 59. minuta Memija 6,5), Drljo 6,5 (od 46. minuta Ćuže 6,5), Stranput 6,5, Janković 7 (od 90+1. minuta Melekinušić -), Magdić 6,5, Tičinović 7 (od 75. minuta Sabljić -). Trener: Sergej Jakirović.

BORAC: Ćetković 6,5, Ninković 6 (od 77. minuta Jurilj -), Mrkaić 6 (od 77. minuta Lukić -), Predragović 6,5, Vojnović 6, Subić 6,5, Andrić 6 (od 84. minuta Spremo 5), Lazić 6,5, Kulašin 6 (od 66. minuta Zakarić -), Tatar 6, Piščević 6. Trener: Vinko Marinović.