Borac ispustio “plus 5” i predao titulu Izviđaču

Siniša Kotaraš

LjUBUŠKI - Porazom od jedinog konkurenta, Izviđača (26:30), rukometaši Borac m:tela su, tri kola prije kraja prvenstva, praktično predali titulu šampiona u ruke “skauta”. Pokazao je tim iz Ljubuškog da je u ovom momentu bolji i kvalitetniji od “crveno-plavog” tima, koji je u posljednjih mjesec dana čak tri puta savladao, dva puta u Kupu BiH, te sada u prvenstvu.

Ali, u svim tim pobjedama, posebno ovoj posljednjoj, ekipa Izviđača imala je obilatu pomoć rukometaša Borca, koji su u serijama pravili greške, promašivali “zicere” i dozvoljavali rivalu da preokretom dođe do pobjede.

U Ljubuškom je domaćin krenuo mnogo bolje, već u startu poveo sa 3:1, potom i 7:3 i činilo se da će već u prvom poluvremenu doći do ubjedljivog vođstva. Ipak, Banjalučani su zaigrali nešto bolje, pa se na odmor otišlo sa prednošću Izviđača od 13:11. Drugo poluvrijeme Banjalučani su otvorili na sjajan način, serijom 4:0, poveli sa 15:13, a onda tu prednost, najviše zahvaljujući sjajnoj seriji golova Save Slavuljice, povećavali sve do maksimalnih “plus 5” u 41. minutu, kada je na semaforu stajalo 20:15 u korist gostiju.

Očekivalo se tada da će aktuelni šampioni “spustiti loptu na zemlju” i, kao mnogo iskusniji rival, mirno privesti derbi kraju kako bi proslavili odbranu titule. Međutim, od toga nije bilo ništa, zaredali su Banjalučani sa greškama, čak dva puta je klupa napravila pogrešnu izmjenu, pa je Borac ostajao sa igračem manje na terenu. Uz to, uporno forsiranje igre “7 na 6”, bez golmana, nikako nije donosilo željeni efekat jer su Banjalučani naivno gubili lopte u napadu, što su “skauti” koristili da bez problema ubace loptu u praznu mrežu.

Iako je do kraja prvenstva ostalo da se odigraju još tri kola, teško je očekivati da Izviđač, koji sada ima bolji međusobni omjer sa Banjalučanima, može da prokocka ovu šansu i negdje izgubi tri boda. Istina, u narednom kolu gostuju kod dobojske Sloge, potom dočekuju i četvrtoplasiranu Slobodu, ali je jasno da su Borčeve šanse da odbrani šampionsku titulu ravne onima da osvoje Kup BiH! Od kojeg su se oprostili upravo dvostrukim porazom od Izviđača.

U narednim danima navijači Borca sa nestrpljenjem će iščekivati reakciju čelnika “velikana iz Gospodske”, ekipe koja je nedavno proslavila 45 godina od osvajanja titule prvaka Evrope, a 19. maja obilježava 30 godina od osvajanja Kupa IHF. Banjalučanima, u godini jubileja, ostaje samo da pokušaju da sezonu “izvade” osvajanjem Kupa Republike Srpske!

Rezultati 27. kola: Sloga (GV) - Konjuh 25:23, Izviđač - Borac m:tel 30:24, Lokomotiva - Sloga (D) 28:40, Leotar - Sloboda 21:29, Maglaj - Krivaja 30:27, Derventa - Iskra 34:36, Gračanica - Bosna (V) 25:20, Vogošća - Slavija 10:0.