
BANjALUKA - Jubilarni, 70. put "Glas Srpske" izabrao je deset najboljih sportista. Kao i ranijih godina svečana ceremonija održana je u Banskom dvoru uz direktan prenos na programu Radio-televizije Republike Srpske.
Sva dešavanja sa pomenute manifestacije mogli ste pratiti uživo i na portalu "Glasa Srpske".
21.15 - Prisutnima se obratila Sara Ćirković
- Presrećna sam zbog ovog priznanja. Iako sam mlada bilo je do sada mnogo i odličja i priznanja, ali mi je ovo svakako jedno od najdražih. Biti najbolji sportista Republike Srpske jeste kruna sjajne sportske godine u kojoj ostaje žal zbog neosvojene olimpijske medalje. Međutim, sigurna sam da će mi ova nagrada biti dodatni motiv za nastavak karijere. Nadam se da ću u narednim sezonama postizati još bolje rezultate i da ću se još koji put naći u odabranom društvu - rekla je oduševljeno Sara Ćirković.
21.13 - Članica Bokserskog kluba Obilić iz Zvornika Sara Ćirković najbolji je sportista Republike Srpske u 70. jubilarnom izboru "Glasa Srpske".
21.11 - Drugi je fudbaler Srđan Grahovac.
21.10 - Treća je karatistkinja Marina Kurteš.
21.05 - Najbolji sportista iz Republike Srpske koji nastupa pod zastavom Srbije je Nemanja Majdov.
21.04 - Nagrada za najboljeg sportskog novinara "Zlatno pero - Limun Papić" otišla je u ruke Nikole Kragulja.
21.03 - Plaketu za životno djelo dobio je proslavljeni padobranac Viktor Kupljenik. Nagrada publike, koji su glasali za 17 predloženih kandidata, pripala je odbojkašici Ani Zubac.
21.00 - Plakete za izuzetan sportski poduhvat godine pripale su teniskom čudu iz Gradiške Tei Kovačević, košarkaškom heroju nacije Boriši Simaniću i Fudbalskom klubu Borac.
20.57 - Peta je džudiskinja Lana Bjelica dok je na četvrtom mjestu odbojkašica Ana Zubac.
20.56 - Na sedmom mjestu je kik-bokser Stefan Dobrijević, a pozicija više pripala je plivaču Jovanu Lekiću.
20.53 - Na osmoj poziciji je Matej Rašić iz Streljačkog saveza Republike Srpske.
20.52 - Deveto mjesto pripalo je teniserki Andreju Nediću.
20. 50 - Počelo je proglašenje deset najboljih sportista Srpske. Na desetom mjestu našao se stletičar Voislav Grubiša.
20.49 - Plaketa posthumno uručena je porodici proslavljenog rukometaša Borca Miri Bjeliću.
20.48 - Ministarstvo porodice, omladine i sporta dodijelilo je specijalno priznanje za događaj godine Klubu borilačkih sportova Hektor. Prethodno je pomenuto ministarstvo dodijelilo priznanja za 10 najperspektivnijih sportista Srpske.
20.40 - Alen Šeranić, potpredsjednik Vlade Srpske, poručio je da „Glas Srpske“ treba biti ponosan na manifestaciju koja trraje sedam decenija.
- Tokom proteklih decenija, takva tradica i istorija veliki su ponos i vječna inspiracija ali i zalog i obaveza svima nama da krenemo u budućnost u kojoj će nas radovati uspjesi novih talentovanih naraštaja Institucije Republike Srpske uvijek će biti podrška našoj djeci, nadarenim mladim ljudima i sportistima te nastojati da učinimo korak više u sistemskoj podršci razvoju, afirmacije i promocije sporta – rekao je, između ostalog, Šeranić.
20.36 - Najbolji trener Republike Srpske je Mirko Ždralo, koji je selektor ženske bokserske reprezentacije Srbije.
20.35 - Plaketa za izuzetna dostignuća u paraolimpijskom sportu pripalo je članu KKI Vrbas iz Banjaluke Draženu Duvnjaku (košarka u kolicima), a plaketu za dugogodišnji doprinos razvoju paraolimpijskog sporta predsjedniku Saveza košarke u kolicima Republike Srpske Marinku Umičeviću.
20.34 - Plakete za doprinos, razvoj i afirmaciju sporta dobili su Bokserski klub Slavija, koji se digao iz feniksa i postao šampion Lige Srbije te dugogodišnji predsjednik Odbojkaškog saveza Republike Srpske i BiH Milutin Popović.
20.33. - Ambasadori sporta Republike Srpske su Zoran Kukić, koji dugi niz godina prvo kao košarkaš, a sada kao trener radi u Njemačkoj te Vladimir Gaćinović šef stručnog štaba Spartaka iz Subotice.
20.32 - Plakete za doprinos, razvoj i unapređenje specijalnih i paralelnih veza Srbije i Republike Srpske u oblasti sporta dobili su predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Bokserskog saveza Srbije Nenad Borovčanin i predsjednik žirija ovogodišnjeg izbora Momir Ilić.
20.30 - Radio Televizija Republike Srpske za sportski događaj 2024. godine proglasila je Međunarodni plivački miting "22 april".
20.28 - Predsjednik Stručnog žirija, proslavljeni rukometaš Momir Ilić, zahvalio se na pozivu i srdačnoj dobrodošlici u Banjaluci i Republici Srpskoj.
- Biti u bilo kakvom žiriju je uvek nezahvalna i veoma teška zadaća, ali nadam se da smo na najpošteniji način iznivelisali sve rezultate, kojih je bilo za svaku pohvalu. Svim nagrađenima poželeo bi mnogo sreće i zdravlja za vreme predstojećih praznika, ali još bolje rezultate i sportska dostignuća u 2025. godini - rekao je Ilić.
20.23 - U ime organizatora okupljenima u prepunoj koncertnoj dvorani Banskog dvora obratila se glavna i odgovorna urednica "Glasa Srpske" Borjana Radmanović-Petrović.
- Kada smo se prošle godine okupili na ovom mjestu nagovijestili smo da će ova, 2024. olimpijska godina biti posebno izazovna, kako za sportiste tako i za nas u "Glasu Srpske". I bili smo u pravu. Koliko je bila izazovna, toliko je bila i uspješna o čemu najbolje svjedoči konkurencija za izbor najboljih sportista Republike Srpske, koja je ove godine bila najjača u posljednjoj deceniji. Istovremeno, pred "Glasom" je bio ozbiljan zadatak da ovaj, 70. jubilarni izbor učini posebnim, a dokazi da smo u tome uspjeli nalaze se u ovoj dvorani. Sa posebnom pažnjom pratili smo sve ono što su u godini na izmaku radili naši sportisti, ne samo na Olimpijskim igrama u Parizu, gdje su nedostatak sreće i neke nesportske okolnosti uticale da neko od sportista iz Srpske ne dođe do borbe za medalje, nego i na drugim terenima širom Evrope i svijeta - rekla je Borjana Radmanović- Petrović.
20.20 - Pročitano je pismo predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji je bio na čelu Organizacionog odbora ove manifestacije.
20.10 - Počeo je 70. Izbor "Glasa Srpske" deset najboljih sportista Republike Srpske.
Na čelu stručnog žirija je bivši proslavljeni rukometaš Momir Ilić, a članovi su rukometni velikan Mladen Bojinović, košarkašica reprezentacije Srbije Saša Čađo, fudbalski trener Vlado Jagodić, prvi čovjek muškog i ženskog odbojkaškog kluba Borac, nekadašnji svjetski prvak u karateu Boris Popović, predstavnik Ministarstva porodice, omladine i sporta Nenad Rađević te novinari Dragan Novaković (Radio Televizija Republike Srpske), Goran Karać ("Nezavisne novine"), Milan Zubović ("Glas Srpske") i urednik sportske rubrike "Glasa Srpske" Darko Dragičević.
Na čelu Organizacionog odbora bio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, dok će voditeljski par ponovo biti tandem RTRS-a Zvjezdana Milaković i Darko Savić. U muzičkom dijelu nastupiće Nevena Božović, koja je predstavljala Srbiju na "Pjesmi Evrovizije" 2019. godine.
Već po običaju, u sklopu akcije "Glasa Srpske" Ministarstvo porodice, omladine i sporta nagradiće perspektivne sportiste.
Na listi predloženih sportista nalaze se: Voislav Grubiša (atletika), Andrej Nedić (tenis), Lana Bjelica (džudo), Stefan Dobrijević (kik-boks), Srđan Grahovac (fudbal), Boriša Simanić (košarka), Marija Gnjatić (stoni tenis), Jovan Lekić (plivanje), Sara Ćirković (boks), Strahinja Erić (skijanje), Ana Zubac (odbojka), Matej Rašić (streljaštvo), Nedim Hadžić (rukomet), Marina Kurteš (karate), Dražen Duvnjak (košarka u kolicima), Ivana Ilić (tekovondo) i Draško Vujković (vaterpolo).
Na završnoj manifestaciji biće dodijeljeno još nagrada, priznanja i plaketa i to u kategorijama: najbolji sportista iz Republike Srpske, najbolji trener, ambasador sporta Republike Srpske, plaketa za specijalne i paralelne veze Republike Srpske i Srbije, plaketa za dugogodišnji doprinos razvoju sporta, najbolji sportski događaj godine, plaketa za izuzetna dostignuća u paraolimpijskom sportu, plaketa za sportski poduhvat godine, plaketa posthumno, plaketa za životno djelo i Zlatno pero "Limun Papić" kao nagrada najboljem sportskom novinaru Srpske. Godinama ova nagrada izaziva dosta interesovanja kod publike. Prva je 2003. godine posthumno dodijeljena Limunu Papiću, a potom su je dobijali Željko Tica, Brane Radulović, Slavko Basara, Dragan Novaković, Dragan Pajić, Darko Dragičević, Siniša Trkulja, Nemanja Babić, Maja Predragović, Zoran Prnjatović, Jovana Kecman, Tomo Marić, Siniša Kotaraš, Andrej Knežević, Bojan Božić, Dejan Kondić, Aleksandra Perić, Mladen Stojanović, Dragiša Ćorsović i Slobodan Babić.
Bosanska Krajina
1955. Mirko Petričević, gimnastičar
1956. Pero Popović, motociklista
1957. Miroslav Nikić, gimnastičar
1958. Jerolim Karadža, rukometaš
1959. Jerolim Karadža, rukometaš
1960. Jerolim Karadža, rukometaš
1961. Jerolim Karadža, rukometaš
1962. Enver Bukić, šahista
1963. Zlatko Esapović, atletičar
1964. Tanasije Kuvalja, biciklista
1965. Ishak Salama, kajakaš
1966. Viktor Kupljenik, padobranac
1967. Enver Bukić, šahista
1968. Jerolim Karadža, rukometaš
1969. Milorad Karalić, rukometaš
1970. Abas Arslanagić, rukometaš
1971. Zlatan Ibrahimbegović, kajakaš
1972. Nebojša Popović, rukometaš
1973. Marijan Beneš, bokser
1974. Milan Vukić, šahista
1975. Zdravko Rađenović, rukometaš
1976. Abid Kovačević, fudbaler
1977. Zdravko Rađenović, rukometaš
1978. Dragomir Vujković, bokser
1979. Bilko Kačar, atletičar
1980. Mersada Bećirspahić, košarkašica
1981. Jovica Elezović, rukometaš
1982. Ermin Velić, rukometaš
1983. Anton Josipović, bokser
1984. Anton Josipović, bokser
1985. Zlatan Arnautović, rukometaš
1986. Zlatko Saračević, rukometaš
1987. Iztok Puc, rukometaš
1988. Slađana Golić, košarkašica
1989. Kemal Arnautović, kajakaš
1990. Draško Božić, sportski pilot
1991. Goran Stupar, rukometaš
Republika Srpska
1992. Miroljub Kremenović, karatista
1993. Sanda Vuković, košarkašica
1994. Dragiša Vuletić, karatista
1995. Vanja Mandić, sambistkinja
1996. Miloš Plećaš, kik-bokser
1997. Siniša Gatarić, karatista
1998. Zoran Kukić, košarkaš
1999. Slađana Golić, košarkašica
2000. Dalibor Blagojević, karatista
2001. Boris Jeličić, karatista
2002. Draženko Ninić, kik-bokser
2003. Draženko Ninić, kik-bokser
2004. Đorđe Paštar, kuglaš
2005. Goran Pašić, kanuista
2006. Lusija Kimani, atletičarka
2007. Dijana Vasić, odbojkašica
2008. Mitar Mrdić, džudista
2009. Nemanja Bilbija, fudbaler
2010. Dragica Drapić, karatistkinja
2011. Mladen Ploskić, karatista
2012. Ivana Ninković, plivačica
2013. Filip Adamović, košarkaš
2014. Nemanja Gordić, košarkaš
2015. Nataša Vidović, karatistkinja
2016. Mihajlo Čeprkalo, plivač
2017. Ana Gajić, odbojkašica
2018. Darko Savić, kajakaš
2019. Bojan Ljubišić, rukometaš
2020. Dalibor Ilić, košarkaš
2021. Goran Zakarić, fudbaler
2022. Pavle Dujaković, karatista
2023. Božidar Vučurević, džudista
2024. Sara Ćirković, bokserka
Povezani tekstovi:
Proslavljena imena u žiriju jubilarne "Glasove" manifestacije birala najbolje sportiste Srpske
"Glasova" manifestacija iz ugla statistike: Karadža za sva vremena!
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.