Njemcima se gomilaju pare jer nemaju gdje da troše

GS
Foto: Pixabay

“Građani Njemačke gomilaju ogromne sume novca tokom krize”, piše njemački javni servis Tagesšau.

I izgleda će to tako da se nastavi, jer ni ekonomisti ni finansijska scena ne predviđaju skori značajniji rast potrošnje.

Na prvi pogled, ekonomska kriza usljed korone ima paradoksalnu posljedicu - mnogi građani Njemačke imaju na računu znatno više novca nego prije godinu dana. I - tome se ne nazire kraj. Odnosno, ne predviđa se neki kratkoročni preokret - u pravcu veće potrošnje.

“Prema podacima Bundesbanke, od januara 2020. do januara 2021. depoziti privatnih domaćinstava u bankama porasli su za 182 milijarde i sada iznose 1,73 biliona evra” prenosi Tagesšau statistike u martovskom mejsečnom izvještaju.

“U svojoj najnovijoj ekonomskoj prognozi Institut Ifo sa sjedištem u Minhenu povećanje ušteđevine u 2020. procjenjuje na 100 milijardi evra - i pretpostavlja da će ta suma u prvom kvartalu nastaviti da raste”.

“Mislim da ćemo do sredine godine imati sličnu situaciju kao i cijele prošle godine”, kaže Jirgen Gros, predsjednik asocijacije GVB, krovne organizacije Folks- i Rajfajzen banki u Bavarskoj, a prenosi Tagesšau.

Podiže se mnogo manje gotovine

 

Osim toga, tokom pandemije korone znatno manje ljudi je podizalo gotovinu sa bankomata.

“Kao rezultat korona-krize, potražnja za gotovinom na našim mašinama opala je za 75 procenata”, rekao je Kersten Trojanus, izvršni direktor operatora bankomata IC Cash za Velt am Zontag.

Oko 1.000 od 5.000 bankomata ovog operatera u Njemačkoj već je isključeno iz upotrebe, a 200 do 300 je potpuno demontirano, prenosi Dojče vele.

Banke su takođe zabilježile značajan pad potražnje za gotovinom, piše ovaj list. U Komercbanci, na primer, kažu:

“U proteklih dvanaest mjeseci zabilježili smo prosječan pad potražnje za gotovinom između deset i 15 procenata”.

Štedionice su prošlog proljeća konstatovale kratkotrajni juriš na bankomate. Neki potrošači su se u početku bojali da možda neće biti dovoljno gotovine tokom pandemije. Kada su se njihove sumnje pokazale neosnovanim, potražnja za gotovinom se normalizovala, završava Velt am Zontag, prenosi B92.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana