Turković i Kirilič: Što prije rasvijetliti slučaj ikone

GS
Turković i Kirilič: Što prije rasvijetliti slučaj ikone

SARAJEVO - Slučaj ikone koja je 14. decembra prošle godine uručena ministru spoljnjih poslova Ruske Federacije važno je što prije rasvijetiliti, zaključeno je danas u Sarajevu na sastanku ministra inostranih poslova BiH Bisere Turković i ambasadora Ukrajine za BiH i Hrvatsku Vasilja Kiriliča.

Ministarstvo inostranih poslova (MIP) BiH saopštilo je da je "ambasador tokom sastanka naglasio da Ukrajina nikada nije dala dozvolu za izvoz ikone iz ove zemlje, te da ovaj predmet predstavlja kulturnu vrijednost od državnog značaja".

-Ambasador zahtijeva da predmet bude izuzet od strane nadležnih institucija u BiH te traži da bude omogućen dolazak ukrajinskih eksperata, koji bi zajedno sa ekspertima iz BiH utvrdili sve okolnosti vezane za ikonu - navedeno je u saopštenju MIP-a BiH.

Turkovićeva je upoznala Kiriliča o koracima koji su preduzeti nakon note koju je Ambasada Ukrajine uputila Ministarstvu spoljnjih poslova BiH, te o postupanju pravosuđa u BiH u ovom slučaju.

-Turkovićeva je izrazila nadu da će nadležne institucije u narednom periodu što prije riješiti ovaj slučaj - navedeno je u saopštenju MIP-a.

Na sastanku je, kako se navodi, razgovarano i o drugim temama i pitanjima, te je iskazana opredijeljenost za unapređenje odnosa između dvije zemlje u različitim oblastima.

Ikonu svetog Nikole srpski član i Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik je poklonio Lavrovu tokom njegove posjete Istočnom Sarajevu 13. decembra prošle godine, a nekoliko dana kasnije Ministarstvo kulture i informativne politike Ukrajine, na osnovu medijskih napisa,  zaključilo je da se radi o predmetu u vlasništvu Ukrajine.

Ambasada te zemlje u BiH zatražila je od nadležnih u BiH da objasne sve detalje u vezi sa ikonom. Potom je rusko Ministarstvo inostranih poslova ikonu vratilo i ona je pohranjena u sef u kabinetu srpskog člana i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH.

Kabinet Milorada Dodika uputio je notu ambasadi Ukrajine u BiH u kojoj je od te zemlje zatraženo da navede relevantne informacije u vezi sa ikonom, a Dodik je pojasnio da je upitanju porodična ikona, a ne imovina Ukrajine, da je ikona na sigurnom te da Ukrajina nije ni poslala zahtjev u vezi s njom i da su mediji iz FBiH izmislili priču.

Portparol Ministarstva inostranih poslova Ukrajine Oleg Nikolenko prije nekoliko dana je saopštio da je „pripadnost drevne ikone Ukrajini „ nesporna činjenica“, te da je  tužilaštvo te države je već pokrenulo „krivični postupak u vezi s ilegalnim izvozom relikvije“.

Ruski MIP je na to odgovorio da Rusija još nije dobila dokaze da je ikonu poklonjenu Lavrovu u Istočnom Sarajevu posljednji vlasnik stekao nelegalno.

-anipulacija medija služi da bi se Rusija diskreditovala - saopšteno je iz ruskog Ministarstva spoljnih poslova.

Tužilaštvo BiH je prije pet dana saopštilo da postupajući tužilac u predmetu formiranom u vezi sa intenzivno preduzima aktivnosti na prikupljanju dokaza i saslušanju svjedoka.

- Saslušan je određen broj svjedoka, među kojima i ambasador BiH u Rusiji (Željko Samardžija), te je upućena zamolba za pružanje međunarodne pravne pomoći, nadležnim institucijama. U ovom predmetu poduzimaćemo dalje radnje u cilju utvrđivanja svih činjenica i prikupljanja dokaza – rekli su u Tužilaštvu BiH.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana