Kako prepoznati sumnjive transakcije u bankama: Najopasnije su male uplate

Nebojša Tomašević
Kako prepoznati sumnjive transakcije u bankama: Najopasnije su male uplate

Iako je BiH lani skinuta sa liste visokorizičnih zemalja kada je u pitanju pranje novca i finansiranje terorizma, podaci policijskih agencija, ali i statistika tužilaštava govore da ta pojava nije iskorijenjena.

Stručnjaci tvrde da nije rijedak slučaj da se pod velom raznih uplata i prebacivanja novca preko raznih računa upravo skriva finansiranje terorista.

Prema podacima Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) od 1. januara do kraja juna ove godine prijavljene su 334 sumnjive transakcije novca u vrijednosti 30 miliona maraka. U tom periodu prikupljeni su dokazi za jedan izvještaj koji se odnosi na finansiranje terorizma, a za to djelo osumnjičena je osoba iz FBiH.

Urednica časopisa “Odbrana i bezbednost” Jasmina Andrić ističe da je procesuiranje finansijera terorizma jedna od najbitnijih stvari u sprečavanju ove pošasti. Ističe da bez finansija teško da može da potraje bilo koja teroristička organizacija bez obzira na oblik terorizma.  Prema njenim riječima, nije jednostavno ispratiti puteve bankarskih transakcija, kao ni otkrivanje novca u kešu koji ide teroristima.

- Za to su potrebne i bankarska stručnost i bezbjednosna operativnost. Dok se terorističke organizacije konstantno unapređuju po ovim pitanjima čini se da bezbjednosne službe, ograničene birokratijom i zakonima o zaštiti podataka o ličnosti, poprilično kaskaju za njima. Od vitalnog je značaja za borbu protiv terorizma spriječiti finansiranje ovih organizacija i presjeći im sve puteve ka novcu, oružju i vrbovanju novih članova - naglasila je Andrićeva.

Istakla je da najčešći izvor finansiranja terorističkih organizacija dolazi iz ilegalnih tokova novca koje je zbog toga potrebno posebno pratiti.

- Mnoge terorističke organizacije imaju svoje ogranke u organizovanom kriminalu, ilegalnoj trgovini narkoticima i oružja. Posebna opasnost kod finansiranja terorizma je ta to što se putanja ovog novca odlično maskira i teško otkriva - rekla je Andrićeva.

Direktor Direkcije za sprečavanje terorizma Šparkase banke Nedim Milišić nedavno je izjavio da se finansiranje terorističkih aktivnosti uglavnom radi sa manjim pojedinačnim iznosima sredstava, koje je znatno teže sistemski otkriti ili prepoznati kao sumnjive.On  smatra da je finansiranje terorističkih aktivnosti teško otkriti i potreban je stalan monitoring sumnjivih transakcija novca.

Prema riječima Jasmine Andrić jedan od najopasnijih oblika finansiranja terorizma je onaj kada jedna država želi da podstakne terorizam u drugoj državi i tako dovede do smjene vlasti ili promjene režima.

- U tim slučajevima stavlja se po strani činjenica da je terorizam globalni problem i vrši se podsticanje terorizma da bi se ostvarili politički ciljevi izvan teritorije sopstvene zemlje. Najpoznatiji primjer je­ Iran koji finansijski i na svaki drugi način podržava Hezbolah koji sada već ima i status političke organizacije koja učestvuje u političkom životu Libana. OVK je dobijala podršku iz Albanije, a kasnije i sasvim javnu podršku SAD. Ovo i jeste jedan od ključnih problema zašto nema kolektivnog odgovora na terorizam, jer postoje dvostruki standardi, ono što za jedne jeste terorizam za druge nije i obrnuto - pojasnila je Andrićeva.

Prema podacima Globalne inicijative protiv transnacionalnog organiziranog kriminala sa sjedištem u Ženevi institucije u zemljama zapadnog Balkana imaju malo istraga i krivičnog gonjenja i osuda u predmetima pranja novca.

Osim podizanja optužnice protiv Sene Hamzabegović za finansiranje terorizma u BiH još niko nije procesuiran do kraja i osuđen za to krivično djelo.

Tužilaštvo BiH je krajem septembra optužilo Hamzabegovićevu da je 230.000 KM dala za finansiranje terorističkih aktivnosti.

Ona je od 2013. do 2018. godine svojim novcem pomogla državljane BiH i prikupljala novac za ratnike iz BiH koji u se borili na strani ISIL-a, kao i terorističkih formacija “Jahbet al-Nusra”, “Al-Nusrah Front”.

Upravo slanje novca suprugu Muradifu Hamzabegoviću, koji je bio visokopozicionirani pripadnik ISIL-a, otkrilo je njene nelegalne radnje.

U Tužilaštvu BiH su nam rekli da je u toku nekoliko predmeta koji se odnose na krivična djela terorizma, kao i finansiranja terorizma.

- Postoji više predmeta koji su u različitim fazama, ali u interesu istrage, detalje ne možemo davati. Prije dva mjeseca podignuta je optužnica u jednom predmetu koji se odnosi na finansijska sredstva od više stotina hiljada maraka. Suđenje je u toku - rekao je portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić.

Ramiz Zijad Hodžić, porijeklom iz BiH, nedavno je u SAD osuđen na osam godina zatvora zbog finansiranja terorizma. On je osuđen jer je prebacivao novac pojedincima u dva grada u BiH i u Crnoj Gori kao pomoć porodicama boraca u Siriji, Iraku i drugdje.

Kada je u pitanju sprečavanje finansiranje terorizma stvari sa mrtve tačke u BiH su počele da se pomjeraju 2020. godine kada je BiH skinuta sa “sive” liste Radne grupe za finansijske mjere protiv pranja novca (FATF) jer je ispunila određene zakonske obaveze. Pomenuta lista označava zemlje za čije režime se vjeruje da imaju “strateške nedostatke” za borbu protiv pranja novca ili finansiranja terorizma, ali su spremne da rade na poboljšanju svog zakonodavstva i prakse.

Ministarstvo bezbjednosti BiH uradilo je procjenu rizika od pranja novca i finansiranja terorizma u BiH za period 2018 - 2022. godine  i utvrdilo da je rizik od finansiranja terorizma u BiH srednji.

Nove metode

Andrićeva kaže da su teroristi sada sve obučeniji i sposobniji ne samo u rukovanju naoružanjem već i u rukovanju računarima.

- Sve su sofisticiranije metode terorista tako da se u budućnosti može očekivati više sajber terorizma koji uključuje svakako i hakerske napade na državne sisteme u elektronskom prostoru, ali i na bankarske sisteme - rekla je Andrićeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana