Dodik: Ne bih se iznenadio da PIK povuče Inckovu odluku

Srna
Dodik: Ne bih se iznenadio da PIK povuče Inckovu odluku

ISTOČNO SARAJEVO - Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik ponovio je danas da jedino Savjet za sprovođenje mira /PIK/ BiH može deblokirati rad institucija BiH i da se ne bi iznenadio da ovo tijelo, koje je podsticalo bivšeg visokog predstavnika Valentina Incka da dopuni Krivični zakon BiH, povuče tu odluku.

"U svakom slučaju, dok se to ne učini, nemamo potrebe da raspravljamo i odlučujemo u Parlamentarnoj skupštini", rekao je Dodik, konstatujući da sporna odluka nije bila prijedlog nijednog domaćeg organa pa da bi Parlamentarna skupština o tome odlučivala.

Dodik je istakao da su predsjednik Republike Srpske, Narodna skupština, kao i on u svojstvu predsjednika najjače političke partije u Srpskoj, bili u pravu donošenjem odluke o stavljanju van snage Inckovog rješenja u vezi sa dopunom Krivičnog zakona BiH.

"Odavde idem u Banjaluku da učestvujem u radu proširenog kolegijuma Vlade da se dogovorimo o dinamici izrade radnih akata i da održimo rok za akte koji vraćaju ustavnu potenciju Republici Srpskoj", naveo je Dodik.

On je ponovio da Republika Srpska ne želi da uzurpira ništa od onoga što je BiH dato Ustavom i Dejtonskim sporazumom i da će te stvari i dalje ostati BiH.

"Ne udara se ni na jednu ustavnu stvar koja pripada BiH, Federaciji BiH ili kantonima", rekao je Dodik na konferenicji za novinare u Istočnom Sarajevu.

Prema njegovim riječima, očigledno postoji problem zašto Republika Srpska ima ta prava i da neki žele da to grubom silom otmu.

Srpski član Predsjedništva BiH naveo je da visoki predstavnici i troje stranih sudija u Ustavnom sudu BiH kontinuirano ruše ustavni poredak BiH, zbog čega će sporne odluke Ustavnog suda biti proglašene ništavnim.

"Zemljište će biti upisano na Republiku Srpsku, kako što joj i pripada, jer nigdje u Ustavu ne piše da BiH ima svoju imovinu. A Ustav je rekao da samo ono što je izričito dato BiH pripada BiH, a sve ostalo entitetima. Ne može Ustavni sud da određuje kako to da se uredi, može samo da procijeni da li je neki zakon u skladu sa Ustavom BiH", zaključio je Dodik.

Podsjećajući da je Ustavni sud propisao da su njihove odluke obavezujuće i da neko treba krivično da odgovara za to, Dodik je poručio da će onda morati da zatvorite svu političku garnituru koja je na vlasti.

"Ne možemo da trpimo prevare i podmetanja koja čini Ustavni sud, koji donese nezakonitu odluku i onda se poziva na nju, a nigdje se ne poziva na Ustav", naglasio je Dodik.

On je istakao da je Republika Srpska i ranije pokušala da obezbijedi dijalog i da je Narodna skupština usvojila platformu za to, ali da političko Sarajevo to nije prihvatilo.

"Zbog toga je neophodno da činimo sve da naša ustavna prava afirmišemo", rekao je Dodik.

On je ponovio da Republika Srpska ne atakuje na BiH i njen teritorijalni integritet, kao i da ne želi da ugrozi mir.

"Ja nisam Alija Izetbegović koji je mir žrtvovao za BiH, ne želim da mir žrtvujem za Republiku Srpsku, ali ću učiniti sve da političkim sredstvima obezbijedim prava Republici Srpskoj i, ako treba nešto da žrtvujem, žrtvovaću sebe. Ne želim da iz ovog vremena izađemo sa neriješenim stvarima – ne vjerujemo visokom predstavniku, ne vjerujemo Ustavnom sudu gdje tri stranca i muslimana donose odluke", zaključio je Dodik.

 

 

Dodik: Parlament Srpske izjasniće se o tačkama protiv kojih sam glasao

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je na današnjoj sjednici Predsjedništva bio protiv svih tačaka dnevnog reda, te da će o svim tim pitanjima na posebnoj sjednici izjasniti Narodna skupština Republike Srpske.

On je naveo da je riječ o desetak tačaka protiv kojih je glasao.

"Među njima je i tačka o otvaranju konzulata Ruske Federacije u Banjaluci. Narodna skupština će se prema tome odnositi jer je ona konačno mjesto donošenja te odluke, kao što je predvidio Ustav, a ne Predsjedništvo", rekao je Dodik na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu i izrazio uvjerenje da će republički parlament donijeti odluku u skladu sa interesima Srpske.

Kao ključno pitanje današnje sjednice Predsjedništva BiH Dodik je naveo ugovor sa Islamskom zajednicom u BiH, za koju je rekao da se iznenada pojavila na dnevnom redu.

"To je tačka koja stoji od 2006. godine, kada je Srpska pravoslavna crkva potpisala ugovor sa BiH, odnosno 2008. godine kada je potpisala Katolička crkva, odnosno Vatikan", rekao je Dodik i dodao da je to stajalo jer postoje problemi, jer se pravi diskriminacija među vjernicima.

On je istakao da je apsolutno neprihvatljivo i ponižavajuće nešto što se danas saznalo i što ima veze sa političkim i pravnim odnosima u BiH, a ne samo sa pitanjem vjere.

"Nisam protiv da se urede odnosi BiH i Islamske zajednice", rekao je Dodik i dodao da bez obzira i da je sve utanačeno, danas ne bi glasao za to, imajući u vidu da se pridržavao zaključaka Narodne skupštine Republike Srpske da srpski predstavnici u zajedničkim institucijama neće donositi odluke.

Srpski član Predsjedništva precizirao je da je potpuno novo i neprihvatljivo da se mijenja procedura usvajanja takvog ugovora.

On je naveo da je od članova Predsjedništva BiH Željka Komšića i Šefika Džaferovića, za koje je rekao da nastupaju zajednički, čuo da su nakon ovoliko vremena otkrili da je Islamska zajednica u BiH domicilna, a da su SPC i Vatikan strani subjekti.

"Što ide za tim da kaže da su Srbi i Hrvati, katolici i pravoslavci ovdje stranci, a da je jedini domicilan faktor ovdje islam. Kao da je BiH jedina zemlja u kojoj se islam upražnjava kao vjera", upozorio je Dodik.

Prema njegovim riječima, Komišić i Džaferović su tražili da ovo usvoji Predsjedništvo BiH i da ne ide u Parlamentarnu skupštinu, koja se izjašnjavala o ugovorima sa druge dvije vjerske zajednice.

"Naravno da je neprihvatljivo da se veća prava daju jednoj vjerskoj zajednici nego drugima", rekao je Dodik, koji se protivi i Komšićevom obrazloženju da javni i privatni sektor omoguće vjernicima muslimanima da petkom prekinu radno vrijeme radi odlaska na molitvu.

Dodik: Oni hoće da kažu da su Srbi i Hrvati stranci, a jedini faktor Bošnjaci

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik na današnjoj konferenciji za medije rekao je da je Narodna skupština Republike Srpske jedino mjesto odluke, a ne Predsjedništvo BiH.

"Želim da komentarišem današnji rad Predsjedništva. Ja sam nastavio sa svojim odnosom prema svim tačkama dnevnog reda. Drugi put smo glasali protiv tih odluka. NS RS će odlučiti po tačkama dnevniog reda. Ona je konačno mjesto odluke, a ne Predsjedništvo BiH. NS RS će na pažljiv način odnositi prema ovim pitanjima. U svakom slučaju želim da kažem da se iznenada pojavila tačka za ugovor između BiH i Islamske zajednice BiH. To je tačka koja stoji od 2006. godine", istakao je Dodik.

Kaže da su danas saznali "nešto što je neprihvatljivo i ponižavajuće što ima veze sa politikom, a ne pitanjem vjere".

"Ja nisam protiv da se urede odnosi između IZ i BiH, ali naravno da ne bi glasao ni danas za to. U svakom slučaju ono što je novo i potpuno neprihvatljivo da se mijenja procedura usvajanja takvog ugovora. Čuo sam od Džaferoviča i Komšića koji djeluju udruženo razlog što su to opet stavili je što su otkrili da je Islamska zajednica domicilna, a svi ostali strani. Oni hoće da kažu da su Srbi i Hrvati stranci, a jedini faktor su Bošnjaci. Oni su tražili da to usvoji Predsjedništvo i da to ne ide na Parlamentarnu skupštinu i naravno da je to neprihvatljivo da se daje veće pravo jednoj vjerskoj zajednici", rekao je Dodik.

Dodaje da on nema ništa protiv vjerskih običaja, ali je neprihvatljivo da se dozvoljava da muslimani napuste svoje radno mjesto i da je poslodavac dužan da im to nadoknadi.

"To bi trebalo da bude ujednačeno i da se omogući da svi vjernici imaju isti tretman. U svakom slučaju, ja sam protiv da se to stavlja na dnevni red dok se te stvari ne riješe i ne usaglasi sa vjerskim zajednicama. Ovaj prijedlog vrvi od diskriminacije", kaže Dodik.

Dodaje da se šalje poruka pravoslavcima i katolicima da su stranci i da odavde treba da odu.

"To nije tako i to je još jedna podjela naivnih da ponižava druge i diskriminiše. Oni su na kraju povukli tu tačku dnevnog reda, to je njihova odluka bila, ne moja, ali sam isto tako rekao zašto nisam glasao i zašto sam protiv", istakao je Dodik, prenose nezavisne.com. 

Dodik uvjeren da će set zakona biti sačinjen od 20. do 25. oktobra
Dodik je uvjeren je da će od 20. do 25. oktobra biti sačinjen set zakona u vezi sa vraćanjem nadležnosti Srpskoj o kojima će se izjasniti Narodna skupština Repubike Srpske.

Dodik je naveo da se zakoni pripremaju i da će o toma danas biti sačinjen presjek na sastanku u Banjaluci.

Na pitanje šta bi se dogodilo kada bi Kristijan Šmit ili Savjet za provođenje mira (PIK) povukli izmjene i dopune Krivičnog zakona koje je nametnuo visoki predstavnik Valentin Icko, Dodik je odgovorio da je i Ustavni sud BiH u međuvremenu donio neprihvatljivu odluku o kojoj će se na jednoj od narednih sjednica izjasniti Narodne skupštine Republike Srpske.

On je odbacio tvrdnju da je BiH u nekoj vrsti blokade, jer je on učestvovo u radu Predsjedništva, ali da su rezultati neka druga priča.

Dodik je novinarima u Istočnom Sarajevu rekao da zagovara nastavak sadašnje politike sve dok se situacija potpuno je raščisti, ali je napomenuo da, kada neko iz međunarodne zajednice govori o namjerama da se napravi funkcionalna BiH, to isključivo znači da rezultat bude muslimanska BiH i nefunkcionalna.

Srpski član Predsjedništva smatra da se iz sadašnje situcije može izaći jedino razgovorima, a da se do smirivanja tenzija jedino može dovesti da se modifikuju određena rješenja koja su problem i Hrvatima i Srbima.

Dodik je ponovio da je Ustav jasan da se BiH sastoji od dva entiteta i da sve ono što nije izričito dato BiH u nadležnost pripada entitetima.

Odbacio je i odbacio optužbe novinarke da izaziva tenzije kad Bošnjake naziva muslimanima ističući da mu nije namjera bilo koga da vrijeđa.

"Dok vi budete skrnavili Republiku Srpsku iz Federacije BiH i pisali da je ona šumska, ovakva ili onakva, šta očekujete da se mi drugačije ponašamo? Ne želim da vas uvrijedim, odrastao sam u društvu u kojem su postojali muslimani, Srbi i Hrvati, bez negativne konotacije", rekao je Dodik.

Srpski član Predsjedništva BiH istakao je da je potpuno trijezan i stabilan, da alkohol ne upražnjava i odbacio optužbu novinarke da je pod dejstvom alkohola.

"Potpuno sam trijezan i stabilan. Gdje piše da se ne smije pjevati ili da ja ne smijem imati alkoholno piće u kabinetu", dodao je Dodik. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana