Naučnici: Kineski podaci daju ključne informacije o porijeklu Kovid-19

Tanjug
Naučnici: Kineski podaci daju ključne informacije o porijeklu Kovid-19

PEKING - Podaci kineskih naučnika sa početaka pandemije Kovid-19, koji su u jednom trenutku bili dostupni u međunarodnoj bazi podataka, otkrivaju ključne informacije o poreklu epidemije, uključujući i one sa pijace životinja u kineskom gradu Vuhanu, saopštili su istraživači.

Virus je prvi put identifikovan u Vuhanu u decembru 2019. godine, prije nego što se proširio svijetom i ubio skoro sedam miliona ljudi, a mnogi sumnjaju da su izvor bolesti žive životinje koje se prodaju na pijaci Huanan, prenosi Rojters.

Naučnici su u ponedjeljak objavili izvještaj zasnovan na njihovom tumačenju dostupnih podataka, nakon medijskih izveštaja prošle nedelje i sastanka sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom, koja je pozvala Kinu da objavi više informacija.  

Podaci iz Kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti više nisu dostupni u bazi podataka Globalna inicijativa za djeljenje svih podataka o gripu (GISAID) u kojoj su ih naučnici pronašli. 

Nova analiza genetskog materijala prikupljenog od januara do marta 2020. na pijaci morskih plodova u Vuhanu u Kini, otkrila je životinjsku DNK u uzorcima za koje se već zna da su pozitivni na SARS-CoV-2, koronavirus koji izaziva Kovid-19.

Zvaničnici Svjetske zdravstvene organizacije saopštili su da se čini da značajna količina te DNK pripada životinjama poznatim kao rakunski psi, za koje se znalo da se prodaju na pijaci.

Veza sa rakunskim psima izašla je na vidjelo nakon što su kineski istraživači podelili sirove genetske sekvence uzete iz uzoraka sa briseva sakupljenih na tržištu početkom pandemije. 

Sekvence su otpremljene krajem januara 2023. na sajt za djeljenje podataka GISAID, ali su nedavno uklonjene. 

Međunarodni tim istraživača ih je primjetio i preuzeo za dalje proučavanje, saopštila je SZO.
  Oni su sadržali nove sekvence virusa SARS-CoV-2 i dodatne genomske podatke zasnovane na uzorcima uzetim sa pijace živih životinja u Vuhanu 2020. godine, prema naučnicima koji su mu pristupili.

Kako je saopšteno, sekvence su pokazale da su životnije poznate kao rakunski psi i neke druge osjetljive na korona virus, bili prisutni na pijaci i da su možda bili zaraženi, što predstavlja novi trag u lancu prenosa koji je na kraju vodi do ljudi, rekli su oni.

"Ovo je dodatak korpusu dokaza koji identifikuju pijacu Huanan kao mjesto širenja Sars-CoV-2 i epicentar pandemije Kovid-19", navodi se u izvještaju.

Napisali su ga autori, uključujući Majkla Vorobeja sa Univerziteta Arizone, Kristijana Andersena sa Istraživačkog instituta  u La Džoli, Kalifornija, i Florens Debare sa Univerziteta Sorbona u Parizu, koji su imali pristup podacima.

U poređenju sa informacijama koje su mediji objavili prošle nedelje, izveštaj iznosi više detalja o drugim životinjama prisutnim na pijaci, i pokazuje da su neki od SARS CoV-2 pozitivnih uzoraka imali više životinjskog nego ljudskog genetskog materijala u sebi, što je prema istraživačima povezano sa životinjama koje su bile zaražene.
  Zvaničnici SZO saopštili su prošle nedelje da te informacije nisu konačne, ali da predstavljaju novi trag u istrazi o porijeklu kovida i da je trebalo odmah da budu dostupne.
  SZO je ranije saopštila da sve hipoteze o porijeklu Kovid-19 i dalje ostaju moguće, uključujući i to da je virus pobjegao iz laboratorije u Vuhanu koja proučava opasne patogene.
  Kina negira takvu mogućnost, a SZO je takođe saopštila da većina dokaza ukazuje na to da virus dolazi od životinja, vjerovatno slijepih miševa.

Američki predsjednik Džozef Bajden potpisao je zakon kojim zahtjeva od direktora Nacionalne obavještajne službe Avrila Hainesa da skine oznaku tajnosti sa informacija u vezi sa porijeklom Kovida-19, saopštila je Bijela kuća. 

Bajden je rekao da dijeli cilj Kongresa da se objavi što je moguće više informacija o porijeklu Kovida-19. 
Međutim, Bajden je istakao da će njegova administracija imati na umu nacionalnu bezbjednost kada se bude odlučivalo šta će biti objavljeno u javnosti, prenio je Rojters.


 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana