
Ustavni sud BiH osporio je dio sadržaja udžbenika istorije za deveti razred osnovne škole u Republici Srpskoj. Sudije, vrhunski pravni autoriteti, procijenile su da navodi koji se tiču istorije Republike Srpske i ratnog perioda nisu, Bože sačuvaj i sakloni, u skladu sa Ustavom BiH.
Da se čovjek prekrsti i lijevom i desnom.
Kakve veze imaju istorijske činjenice sa Ustavom BiH i na koji način su u neskladu sa istim, očigledno znaju istaknuti pravni stručnjaci Angelika Nojsberger, Helen Keler i Ledi Bianku. Seada Palavrić i Mirsad Ćeman, podrazumijeva se, takođe su izuzetno potkovani u toj oblasti pa je odluka o udžbeniku bila očekivana.
Ta ekipa zabranila je učenicima u Republici Srpskoj da izučavaju ono što se na ovom prostoru zbivalo od 1992. do 1995, a kako bi bila grehota da naša djeca ostanu uskraćena za te informacije, u nastavku slijedi pregled ključnih događaja.
Bosna i Hercegovina je bila ravnopravna republika u sastavu nekadašnje velike države Jugoslavije čiji raspad počinje početkom devedesetih godina prošlog vijeka. Sredinom 1991, godinu nakon prvih višestranačkih izbora, politički predstavnici muslimana i Hrvata počinju proces odvajanja BiH od zajedničke države, osokoljeni potezima koje su već ranije povukle Hrvatska i Slovenija. Sredinom oktobra iste godine u Skupštini SR BiH dolazi do preglasavanja srpskih poslanika koji napuštaju taj parlament i osnivaju Skupštinu srpskog naroda u BiH.
U mjesecima koji su uslijedili Skupština SR BiH donijela je odluku o raspisivanju referenduma o nezavisnosti BiH, dok su poslanici Skupštine srpskog naroda 9. januara 1992. godine osnovali današnju Republiku Srpsku.
Referendum o nezavisnosti BiH sproveden je 29. februara i 1. marta, a na glasačka mjesta Srbi nisu izašli. Upravo 1. marta u Sarajevu ubijen je Nikola Gardović. Ubica je bio Ramiz Delalić Ćelo, kasnije istaknuti pripadnik takozvane Armije BiH. Posljednji pokušaj izbjegavanja ratnog sukoba bili su napori portugalskog diplomate Žozea Kutiljera koji je nakon višednevnih pregovora kreirao plan za Bosnu i Hercegovinu koji su prvo prihvatile sve strane, da bi zatim lider muslimana Alija Izetbegović povukao svoj potpis. To je odvelo BiH u krvavi rat u kojem je stradalo oko 100.000 ljudi na svim stranama i nanesena nesaglediva materijalna šteta. U tom sukobu ratovali su Srbi protiv Hrvata, Srbi protiv Bošnjaka, Hrvati protiv Bošnjaka i Bošnjaci protiv Bošnjaka.
Vašingtonskim sporazumom u martu 1994. godine prekinut je rat Bošnjaka i Hrvata i formirana Muslimansko-hrvatska federacija, današnja Federacija BiH. Krajem novembra i početkom decembra 1995. u Dejtonu i Parizu postignut je dogovor o završetku ratnih sukoba u BiH.
Predsjednik Republike Srpske tokom rata bio je Radovan Karadžić, a komandant Vojske Srpske bio je general Ratko Mladić. Obojica su osuđeni u Hagu.
Osudio ih je isti sud koji je procijenio da nijedna srpska žrtva u Podrinju nije stradala u ratnom zločinu i isti sud koji je procijenio da protjerivanje 200.000 Srba iz Hrvatske nije ratni zločin.
I to su ključni fakti za učenike devetog razreda osnovne škole iz predmeta istorija.
A ko god želi može slobodno da podnese apelaciju za ocjenu ustavnosti ovog komentara. Bilo bi glupo i besmisleno kao što je glupo i besmisleno bilo ocjenjivati ustavnost sadržaja nekog udžbenika, pa makar to bio i udžbenik istorije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.