Kancelarija za KiM: Optužbe na račun oca Janjića smišljene da se maskira istina o ugroženosti Dečana

Srna
Kancelarija za KiM: Optužbe na račun oca Janjića smišljene da se maskira istina o ugroženosti Dečana

BEOGRAD - Optužbe plasirane na račun igumana manastira Visoki Dečani Save Janjića pažljivo su smišljene da bi se zamaskirala prava istina o ugroženosti tog svetog mjesta, koje se zbog učestalih napada ekstremista 20 godina nalazi pod oružanom zaštitom međunarodnih snaga, saopštila je Kancelarija za Kosovo i Metohiju.

Kancelarija je takve optužbe nazvala besmislenim, koje nemaju nikakvo utemeljenje u realnosti, a i licemjerni su pokušaji da se teze zamijene i monasi proglase ratnim zločincima.

U saopštenju je navedeno da se njima dodatno crta meta na čelo igumana Dečana, a ova svetinja proglašava legitimnom metom, jer joj se osporava njen duhovni i vjerski značaj i uloga.

Od trenutka kada je organizacija “Evropa nostra” svrstala manastir Visoki Dečani na listu sedam najugroženih lokaliteta u 2021. godini, ne prestaju pokušaji Prištine da relativizuje ovo činjenično i dokazima potkrijepljeno stanje.

“Niti su Visoki Dečani sami sebe granatirali, niti je otac Hariton sam sebi odsekao glavu 1999. godine”, istaknuto je u saopštenju Kancelarije.

Zato su, navodi se, apsurdni pokušaji da se samoproglašeno Kosovo samoproglasi oazom multikulturalnosti i vjerske tolerancije kada se svakodnevno na terenu dešavaju incidenti o kojima je obaviještena i EU i sve relevantne međunarodne institucije na Kosovu i Metohiji, prenosi RTS.

Savjet za zaštitu ljudskih prava i sloboda iz Prištine zatražio je istragu protiv igumana manastira Visoki Dečani Save Janjića zbog navodnih ratnih zločina, prenosi portal “Reporteri”.

Visoki Dečani jedini je spomenik u Evropi koji se 20 godina u kontinuitetu nalazi pod snažnom vojnom zaštitom budući da se radi o spomeniku izuzetno velike istorijske i kulturne važnosti za Evropu i svijet.

Manastir, koji je kao svoju zadužbinu u 14. veku podigao srpski kralj Stefan Dečanski, nakon čije smrti je radove nastavio njegov sin car Dušan, upisan je na Uneskovu Listu svetske baštine, a od 2006. godine se nalazi i na Uneskovoj Listi ugrožene svjetske baštine.
 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana