Banjaluka: Uručeno sedam posthumnih odlikovanja

Srna
Banjaluka: Uručeno sedam posthumnih odlikovanja

BANjALUKA - BANjALUKA, 24. SEPTEMBRA /SRNA/ - Izaslanik predsjednika Republike Srpske Slobodan Župljanin i gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić danas su u Banjaluci uručili sedam posthumnih odlikovanja - Medalja zasluga za narod, porodicama poginulih boraca Vojske Republike Srpske sa područja ovog grada. Za zasluge stečene u borbi protiv neprijatelja i oslobođenje Republike Srpske odlikovani su posthumno Ilija /Slavko/ Šunjkić, Ljubo /Savo/ Ostojić, Siniša /Vlado/ Marić, Dragoljub /Stojan/ Šukalo,Mladen /Sveto/ Jokić, Goran /Mirko/ Šukalo i Boško /Kosta/ Vuleta.

Župljanin je rekao da je predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović povodom Vidovdana, krsne slave Vojske Republike Srpske i povodom 15. septembra, Dana poginulih i nestalih Republike Srpske, ove godine posthumno odlikovala 282 poginula borca - Medaljom zasluga za narod, od toga sedam iz Banjaluke.

"Ovo je samo jedan od načina da još jednom iskažemo svoje poštovanje i zahvalnost za žrtvu koju su poginuli borci dali za stvaranje Republike Srpske. Oni su za Republiku Srpsku dali ono najviše što su mogli dati - svoje živote", rekao je Župljanin novinarima nakon uručivanja odlikovanja.

On je istakao da su i mnogi ranjeni borci u temelje Republike Srpske ugradili svoje dijelove tijela, svoju krv, zbog čega Republika Srpska danas najveća vrijednost i najveća svetinja koju se ni na koji način ne smije ugroziti.

"Svjedoci smo da još od samih ratnih vremena, pa evo i danas, postoje značajne snage iz međunarodne zajednice, ali i ovdje iz BiH kojima je jedini i osnovni cilj ukinuti postojanje Republike Srpske. Mi nemamo na to pravo, pogotovo nemamo pravo, zbog onih koji su dali svoje živote za Srpsku i zbog toga je moramo čuvati i njegovati kao trajnu kategoriju", rekao je Župljanin.

On je poručio svima onima koji napadaju i nasrću na Republiku Srpsku da je to "za nas najveća svetinja i najveća vrijednost proistekla iz odbrambeno-otadžbinsko rata i nema te cijene koju nismo spremni platiti za njen opstanak".

Radojičić je rekao da Grad Banjaluka takođe nastoji da oda na adekvatan način počast i da vodi pažnju ili brigu o poginulim borcima i o njihovim porodicama, u domenu lokalne zajednice.

On je rekao da su na području grada izgrađena ili obnovljena praktično sva spomen obilježja koja su bila dogovorena sa Boračkom organizacijom Republike Srpske u nekoliko prethodnih godina.

"Imamo nova velika spomen-obilježja u naseljima Starčevica, Lauš, Zalužani, Bistrici obnovljena u Stičićima, Motikama", naveo je Radojičić.

On je dodao da ostaje pitanje centralnog spomen-obilježja, koje je trenutno u fazi pripremne dokumentacije za raspisivanje javnog poziva na lokaciji koja se nalazi u centru Banjaluke, a gdje pripremu vrši komisija koja je imenovana od Vlade Srpske, a operativno vodi resorno ministarstvo.

Radojičić je istakao da grad svake godine ima liniju stipendiranja djece, đaka, studenata iz kategorije porodica poginulih boraca, te da svake godine ima i posebne javne pozive za zapošljavanje u Gradskoj upravi.

"Upravo sada kroz projekat Zavoda za zapošljavanje ide još jedan javni poziv za nekoliko odobrenih mjesta za pripravnike iz reda porodica poginulih boraca. Grad svake godine kroz redovne konkurse i poseban javni poziv takođe nastoji da zaposli jedan broj lica iz ove kategorije", naveo je Radojičić.

Odlikovanja su porodicama uručena u Gradskoj upravi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana